Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Už delší dobu si říkám, že bych se mohl naučit alespoň základy Pythonu - základy myslím užití regulárních výrazů, zpracování parametrů programu, jednoduchou práci s HTTP apod. Proto jsem přemýšlel co bych mohl napsat. Volba nakonec padla na skriptík, který by mi po zadání URL na titulky (např. http://www.titulky.com/Batman-170819.htm) stáhnul všechny potřebné soubory titulků k danému filmu. Takže krátká prezentace toho co jsem napsal.
Pokud by můj skript někoho zaujal, můžete ho naleznout zde: https://gitorious.org/titulky_com_downloader
Program vypíše odkaz na titulky spolu s dalšími informacemi:
$./run --with-info http://www.titulky.com/Batman-170819.htm
Parametr '--download' nám umožní titulky stáhnout do aktuálního adresáře:
$./run --download http://www.titulky.com/Batman-170819.htm
V případě, že titulky chcete stáhnout do zadáné složky, je zde parametr '--dir'.
Pokud byste chtěli vědět co se přesně děje, je zde přístupná volba '--log=debug'.
Pokud nejsem VIP člen, je opravdu nutné čekat na stažení?
Dospěl jsem k závěru, že to pravděpodobně nutné je. Odkaz, na kterém se má nacházet konečný soubor titulků začne totiž být aktivní až po uplynutí dané doby. A kolik vteřin budeme muset čekat?... Přesně tolik, kolik je aktuální počet hodin.
Pokud jsou titulky novější jak dva týdny, je nutné se pro stažení přihlásit:
$./run --login seb --password 123pwd321 --download http://www.titulky.com/Batman-170819.htm
Toto přihlášení by mělo fungovat i v případě, že jste VIP člen na netusers.cz. Pak použijte parametr '--vip', kterým v podstatě řeknete, že nechcete čekat na stahování. Toto chování programu však není otestované (vip účet nevlastním) a zatím se nachází pouze ve vývojové větvi.
Limit počtu stažených titulek na den je 5 na jednu IP adresu.
Pokud je limitu dosaženo, program na tuto skutečnost upozorní a ukončí se. V budoucnu bych tento problém chtěl řešit zobrazením málého okénka (v PyQt4), ve kterém uživatel kód captcha opíše a program bude pokračovat normálně dál (základní implementaci mám zde).
BTW: Neznáte nějakou menší, jednodušší knihovnu, než PyQt4? Přijde mi celkem krkolomné používat takový moloch na řešení tak jednoduchého problému jakým je zadání captcha kódu.
Toť tedy asi zatím vše. Neříkám, že tenhle program bude pro někoho nějak užitečný :) - přeci jen zde máme opensubtitles apod.,
Jak už jsem psal, v Pythonu jsem celkem začátečník, takže se omlouvám za různé chybky v kódu. Pokud by někdo našel chyby nebo se mu nějaká místa v kódu nelíbila, rád se poučím a popř. i něco přiučím .
A né, opravdu nejsem zase až takovej blázen do Batmana ...
Tiskni
Sdílej:
Zkus http://www.fltk.org/.
A kolik vteřin budeme muset čekat?... Přesně tolik, kolik je aktuální počet hodin.Používam titulky.com veľa rokov, ale túto súvislosť som si nikdy predtým neuvedomil. Ďakujem. :D