Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Už delší dobu si říkám, že bych se mohl naučit alespoň základy Pythonu - základy myslím užití regulárních výrazů, zpracování parametrů programu, jednoduchou práci s HTTP apod. Proto jsem přemýšlel co bych mohl napsat. Volba nakonec padla na skriptík, který by mi po zadání URL na titulky (např. http://www.titulky.com/Batman-170819.htm) stáhnul všechny potřebné soubory titulků k danému filmu. Takže krátká prezentace toho co jsem napsal.
Pokud by můj skript někoho zaujal, můžete ho naleznout zde: https://gitorious.org/titulky_com_downloader
Program vypíše odkaz na titulky spolu s dalšími informacemi:
$./run --with-info http://www.titulky.com/Batman-170819.htm
Parametr '--download' nám umožní titulky stáhnout do aktuálního adresáře:
$./run --download http://www.titulky.com/Batman-170819.htm
V případě, že titulky chcete stáhnout do zadáné složky, je zde parametr '--dir'.
Pokud byste chtěli vědět co se přesně děje, je zde přístupná volba '--log=debug'.
Pokud nejsem VIP člen, je opravdu nutné čekat na stažení?
Dospěl jsem k závěru, že to pravděpodobně nutné je. Odkaz, na kterém se má nacházet konečný soubor titulků začne totiž být aktivní až po uplynutí dané doby. A kolik vteřin budeme muset čekat?... Přesně tolik, kolik je aktuální počet hodin.
Pokud jsou titulky novější jak dva týdny, je nutné se pro stažení přihlásit:
$./run --login seb --password 123pwd321 --download http://www.titulky.com/Batman-170819.htm
Toto přihlášení by mělo fungovat i v případě, že jste VIP člen na netusers.cz. Pak použijte parametr '--vip', kterým v podstatě řeknete, že nechcete čekat na stahování. Toto chování programu však není otestované (vip účet nevlastním) a zatím se nachází pouze ve vývojové větvi.
Limit počtu stažených titulek na den je 5 na jednu IP adresu.
Pokud je limitu dosaženo, program na tuto skutečnost upozorní a ukončí se. V budoucnu bych tento problém chtěl řešit zobrazením málého okénka (v PyQt4), ve kterém uživatel kód captcha opíše a program bude pokračovat normálně dál (základní implementaci mám zde).
BTW: Neznáte nějakou menší, jednodušší knihovnu, než PyQt4? Přijde mi celkem krkolomné používat takový moloch na řešení tak jednoduchého problému jakým je zadání captcha kódu.
Toť tedy asi zatím vše. Neříkám, že tenhle program bude pro někoho nějak užitečný :) - přeci jen zde máme opensubtitles apod.,
Jak už jsem psal, v Pythonu jsem celkem začátečník, takže se omlouvám za různé chybky v kódu. Pokud by někdo našel chyby nebo se mu nějaká místa v kódu nelíbila, rád se poučím a popř. i něco přiučím .
A né, opravdu nejsem zase až takovej blázen do Batmana ...
Tiskni
Sdílej:
Zkus http://www.fltk.org/.
A kolik vteřin budeme muset čekat?... Přesně tolik, kolik je aktuální počet hodin.Používam titulky.com veľa rokov, ale túto súvislosť som si nikdy predtým neuvedomil. Ďakujem. :D