Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
- flash na DD-WRT - 10/100/1000 Mbps LAN i WAN porty - WiFi - b/g/n - alespoň 8 MB flash paměti - alespoň 16 MB RAM - USB 2.0 - pro připojení disku nebo tiskárny - WPA2 zabezpečení (to už mají snad všechny) - podpora IPv6 - když už ne nativní tak alespoň 6to4 - JTAG či sériový port je také vítánCena by se měla pohybovat okolo ~ 1200 Kč -> díky tomu na RouterBoard či Alix Desku (se vším všudy) nemám. Co jsem se tak koukal po netu, vychází mi ze všeho nejlépe tento. Dokonce jsem koukal, že ho má i David Watzke![]()
Tiskni
Sdílej:
podpora IPv6 - když už ne nativní tak alespoň 6to4U tohoto nevidím, že by to splňoval...
iptables
je pro mě extrémně nepohodlné, nemá to zpětnou vazbu, co se přesně stalo. Plus problém s persistentním uložením - můžu pravidla psát do skriptu nebo nějaké konfigurace nástroje co to přežvýká. Ale při jakékoliv změně se musí všechna pravidla vyprázdnit a nahrát nová. To mi přijde jako hodně fuj.
Ono se tam plno věcí nastavuje podstatně snáz, než na Linuxu, i když třeba lehce omezeně. Rozjet takový IGMP proxy na RouterOS, to je triviální. Nebo třeba traffic shaping.
Jinak v nejbližší době budou RB751-2n, RB751G, RB-751U, co řeší přesně ten problém domácího routeru s RouterOS.
> routing igmp-proxy export
# mar/28/2011 22:32:40 by RouterOS 5.0rc11
# software id = DHXJ-4W3W
#
/routing igmp-proxy
set query-interval=2m5s query-response-interval=10s quick-leave=yes
/routing igmp-proxy interface
add alternative-subnets=192.168.200.0/24 disabled=no interface=eth1-metron \
threshold=1 upstream=yes
add disabled=no interface=all threshold=1 upstream=no
# jan/04/1970 17:04:40 by RouterOS 4.10
# software id = 8DSW-B2KZ
#
/routing igmp-proxy
set query-interval=2m5s query-response-interval=10s quick-leave=no
/routing igmp-proxy interface
add alternative-subnets=10.0.0.0/8,147.0.0.0/8,194.0.0.0/8 comment="" disabled=no interface=wan threshold=1 upstream=yes
add comment="" disabled=no interface=ether2-local-master threshold=1 upstream=no
Ty alternative interfaces jsem tam střelil tak narychlo, aby to funguvalo, ale později nebyl problém, tak jsem to nechal. Do těch rozsahů spadají stroje vysílající multicast, jsou přístupné na WAN straně.
Jestli to jede přes IGMPv2 nebo v3 netuším, používám to jedině kvůli VLC na PC s Windows.
Trochu to s tim Mikrotikem prehanite. Ja si napr. nedavno ve stejne cenove hladine koupil Netgear WNR3500L. Narozdil od nicotne pameti krabicky mam pamet dvojnasobnou. S Flash pameti jsem na tom sice bidne, ale na FW to bohate staci. CPU je od Broadcomu, ale je to stejna kategorie jako Athreos v pripade Mikrotiku.
Pokud si nekdo koupi to nejlevnejsi na cem se x-WRT rozjede, tak se nesmi divit ze to moc nefunguje.
Budu lehce parafrazovat vasi posledni vetu. Mikrotik neni vykonnostne tak vzdalen od levnych shitu, aby me jeho cena nejak uchvatila.