Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
- flash na DD-WRT - 10/100/1000 Mbps LAN i WAN porty - WiFi - b/g/n - alespoň 8 MB flash paměti - alespoň 16 MB RAM - USB 2.0 - pro připojení disku nebo tiskárny - WPA2 zabezpečení (to už mají snad všechny) - podpora IPv6 - když už ne nativní tak alespoň 6to4 - JTAG či sériový port je také vítánCena by se měla pohybovat okolo ~ 1200 Kč -> díky tomu na RouterBoard či Alix Desku (se vším všudy) nemám. Co jsem se tak koukal po netu, vychází mi ze všeho nejlépe tento. Dokonce jsem koukal, že ho má i David Watzke![]()
Tiskni
Sdílej:
podpora IPv6 - když už ne nativní tak alespoň 6to4U tohoto nevidím, že by to splňoval...
iptables
je pro mě extrémně nepohodlné, nemá to zpětnou vazbu, co se přesně stalo. Plus problém s persistentním uložením - můžu pravidla psát do skriptu nebo nějaké konfigurace nástroje co to přežvýká. Ale při jakékoliv změně se musí všechna pravidla vyprázdnit a nahrát nová. To mi přijde jako hodně fuj.
Ono se tam plno věcí nastavuje podstatně snáz, než na Linuxu, i když třeba lehce omezeně. Rozjet takový IGMP proxy na RouterOS, to je triviální. Nebo třeba traffic shaping.
Jinak v nejbližší době budou RB751-2n, RB751G, RB-751U, co řeší přesně ten problém domácího routeru s RouterOS.
> routing igmp-proxy export
# mar/28/2011 22:32:40 by RouterOS 5.0rc11
# software id = DHXJ-4W3W
#
/routing igmp-proxy
set query-interval=2m5s query-response-interval=10s quick-leave=yes
/routing igmp-proxy interface
add alternative-subnets=192.168.200.0/24 disabled=no interface=eth1-metron \
threshold=1 upstream=yes
add disabled=no interface=all threshold=1 upstream=no
# jan/04/1970 17:04:40 by RouterOS 4.10
# software id = 8DSW-B2KZ
#
/routing igmp-proxy
set query-interval=2m5s query-response-interval=10s quick-leave=no
/routing igmp-proxy interface
add alternative-subnets=10.0.0.0/8,147.0.0.0/8,194.0.0.0/8 comment="" disabled=no interface=wan threshold=1 upstream=yes
add comment="" disabled=no interface=ether2-local-master threshold=1 upstream=no
Ty alternative interfaces jsem tam střelil tak narychlo, aby to funguvalo, ale později nebyl problém, tak jsem to nechal. Do těch rozsahů spadají stroje vysílající multicast, jsou přístupné na WAN straně.
Jestli to jede přes IGMPv2 nebo v3 netuším, používám to jedině kvůli VLC na PC s Windows.
Trochu to s tim Mikrotikem prehanite. Ja si napr. nedavno ve stejne cenove hladine koupil Netgear WNR3500L. Narozdil od nicotne pameti krabicky mam pamet dvojnasobnou. S Flash pameti jsem na tom sice bidne, ale na FW to bohate staci. CPU je od Broadcomu, ale je to stejna kategorie jako Athreos v pripade Mikrotiku.
Pokud si nekdo koupi to nejlevnejsi na cem se x-WRT rozjede, tak se nesmi divit ze to moc nefunguje.
Budu lehce parafrazovat vasi posledni vetu. Mikrotik neni vykonnostne tak vzdalen od levnych shitu, aby me jeho cena nejak uchvatila.