Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
První myšlenka samozřejmě je, kolik to celé bude stát? A hned za tím následuje, co bych vlastně měl kupovat?
Začal jsem tedy přemýšlet o tom, jak by takové ideální řešení mělo vypadat a došel jsem k tomuto:
Mělo by to fungovat tak, že pokud neběží MMC, ani PC, tak ani datové úložiště nebude zapnuté. Pokud jedno z nich, případně oboje zařízení, poběží, tak mohou přistupovat a využívat společná data.
Kromě spotřeby by samozřejmě neměla být ta zařízení příliš hlučná, speciálně MMC, když bude u TV.
První, co mě tedy zajímá je, jak a z čeho se dělá takové vzdálené úložiště? (kromě HDD, samozřejmě :) A jak se k němu přistupuje, jak se budí/vypíná po síti atd.
Díky za podnětné nápady a rady.
Tiskni
Sdílej:
kup si na gauc z ebay bezdratovou klavesnici s integrovanou myskou
Používáme to levné dálkové ovládání, které se hlásí jako klávesnice/myš. Dá se to.
Vypinat diskove uloziste mi neprijde rozumny, disky maji nejvetsi zivotnost, pokud se toci porad. A vyhoda dat dostupnych odkudkoliv je taky pomerne velke lakadlo..
Ta moje deska zere cca 20W, cili oproti routeru je to +- 15W navic. Otazka tedy je, jestli se 15W navic vyplati nebo ne
IMHO jde komplexnější záležitost. Chci mít doma WiFi → musím mít AP/router, takže je jenom drobnost využít ho i pro další účely.
Ta moje deska zere cca 20W, cili oproti routeru je to +- 15W navic. Otazka tedy je, jestli se 15W navic vyplati nebo ne
Ale PC není jenom deska, že?
Spotreba takoveho zarizeni je deska(Tj. zdroj, procesor a grafika) + disky. Disky jsou porad stejne, nic jineho tam neni. Cele zarizeni ma v klidu odber kolem 30W, v zatezi kolem 40W.
Je to proste reseni all-in-one. Router, AP, data storage, HTPC, ftp server ci jakykoliv jiny server, co chci, vse v jedne krabici.