Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
No stáhl jsem zkušební verzi, nainstaloval pod wine a pak jsem nebyl schopen přijít na to, co s tím mám vlastně dělatTak to jsme na tom stejne - akorat v mem pripade to byli dva nejmladsi braskove. Myslim dokonce, ze paskvily jako Baltik jsou primo kontraproduktivni. Karel je zase zabava tak na 30 minut - pak uz clovek zna nazpamet uplne vsechno co se v nem da vytvorit (vlastne to jsou jenom smycky a rekurze). No a pak nastane krize "kam dal". Ale to je uz silne off-topic a resilo se to v jinych diskuzich tady na abicku.
Já bych ty fakany nepodceňoval Viděl jsem čtyřleté dítě s iPadem vysvětlovat Red Alert nechápajícím dospělým. Od AoE k RTW tam zas tak velký posun v náročnosti není, ale na lidech to vyzkoušeno nemám.
Jinak výrazně zlevnili http://www.algodoo.com/wiki/Home (Phun), s tím se děcka taky dokáží kreativně vyblbnout.
abych věděl, zda nejsem sám exotTak to snad uz vis, ne? (A soude podle hodnoceni, moc odpurcu to nema.)
Joo, on tam má i scany těch omalovánekJo, jo jsou omalovánky?! Vždyť je tam podepsaný, to vypadá normálně jako jeho malba. Eh…dobrý výběr barev (když už nic teda).
Minecraft naučí využívat surovin (včetně zdánlivě podřadných), terénu a okolností (řada překážejících věcí se dá dost dobře využít) a hlavně učí tvořit, chránit a zdokonalovat. Pokud se to mládě učí od dětství, je to IMO skvělá věc.S tim souhlasim, je to jako Lego. Na druhou stranu, ono fakt, ze si clovek muze Lego primo osahat ma taky neco do sebe - dobre pro predstavivost. Kazdopadne, pokud pridas RedPower2 mod, muzou se deti naucit takove veci, jako binarni logiku pomoci hradel, a to uz je vec celkem blizka programovani.