picogame (GitHub) je malý 2D herní engine pro mikrokontroléry jako RP2040, čip uvnitř kapesní konzole Picopad. Hru napíšeš v Pythonu a vyzkoušíš ji v prohlížeči nebo desktopovém simulátoru. Až bude hotová, zkopíruješ ji na podporovanou desku. Na začátku nepotřebuješ C, sestavení firmwaru ani hardware.
Multiplatformní prohlížeč elektronických knih KOReader byl vydán ve verzi 2026.07 "Sailing Walrus". U PDF souborů s SMask lze vyčistit pozadí. Přibyla podpora Kobo v5 nebo základní podpora OPDS 2.0.
Společnost Valve sponzoruje a společnost Collabora portuje RADV (open source Vulkan ovladač pro AMD GPU z projektu Mesa) na Windows.
Starling (GitHub) je desktopové prostředí vytvořeno umělou inteligencí (s dohledem jednoho vývojáře během šesti měsíců).
Dne 30. června 2026 byla završena fyzická realizace projektu Czech National Quantum Communication Infrastructure (CZQCI), tedy České národní kvantové komunikační infrastruktury. Projekt byl realizován od 1. března 2023 a financován z Národního plánu obnovy částkou 121,6 milionu Kč. Cílem podpořeného projektu bylo vybudovat základy národní kvantové komunikační infrastruktury a ověřit možnosti jejího praktického využití. Mezi
… více »Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).
Samba, svobodná implementace síťového protokolu SMB/CIFS, byla vydána ve verzích 4.24.5, 4.23.10 a 4.22.11. Řešeno je 6 zranitelností.
Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking
… více »Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.
Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".



Tiskni
Sdílej:
#abclinuxu.cz @ freenode
To triko je v podstatě skvělé. Dá se to objednat v nějakém eshopu typu schwag, nebo je to jen pro zvané a vyvolené?
Nojono. Tak já příště budu dávat větší pozor.
za chvili budu vedet jestli mi bude XXL, pokud ne, budou volne
ted mi volal amigapower, ze mu kleknul pocitac a nedari se mu ho rozchodit, takze nemuze komunikovat se svetem, leda telefonem. akce co byly doted domluveny by meli porad platit (strudl a kaficko u rity, kolibac doveze pda, ja si ho tam prijedu vyzvednout a tak dale), ale nic novyho ted nebude mozny domluvit (nechce se i delat ustrednu). a ted jeste druha vec, kdybyste nekdo moh darovat nebo zapujcit nejakej hardware, zejmena desky se socketem A, procesory do tech desek pasujici (athlony a durony) a nejaky graficky karty do agp (geforcky nebo radeony, nemusi to bejt nic super) tak to velice ocenime. nebo aspon kdyby nekdo moh poslouzit radou a pomoci (vzajemnou hospodarskou). komp se zapne ale obrazovka zustane cerna, ani to nepipne a nedela to nic. prej to bude deska nebo procesor, ale mohlo by to bejt i neco jinyho.
konec hlaseniNo prvne bych zkusil vymenit ramky pokud to neni RAM tak je to deska, procesor to nebyva z 98 procent
takze neni co menit, leda bys nam nejaky pucil ...

ale kdybys tam mel smtp transport tak by to doslo jako zprava ...
...jen mam malej decentní problém, s timhle HDD mi system nabíhá přes deset minut, i instalace byla pomalá, FF se spouštěl taky přes pět minut, co to může bejt? Údajně má 66 badblocků, může to bejt tim? (40GB)
cd /tmp/ &&sudo smartctl --all /dev/sda > smart_report.txt/tmp/smart_report.txt hoď sem, odborníci na to mrknou 
/dev/sda, když tak to změň)
No, jednomu matfyzákovi už jsem gramatiky vysvětloval, ale myslím, že by to udělal i beze mě
Ale byla to teorie až běda, spousta teoretických řečí a slovo "překladač" na přednášce nezaznělo asi ani jednou. Nějaký praktičtější výcuc ala Dragon Book bys za jedno nebo dvě posezení v hospodě snad zvládl, ne?
Kam bychom když tak na to pívo zašli?
Mám z toho pocit, že skoro všichni už triko mají, takže hromadnej sraz nebude?Měl by být... Jen to zorganizovat
tak pohodlne mi zadny triko uz dlouho nebylo, nikde to neni obtazeny a ani neni moc kratky. no uvidime po par vypranich, jestli bude porad tak skvely, ale veril bych tomu ...
Já si tam stejně dám krusader, kwrite a kopete, takže tam stejně natáhnu polovinu KDE
PS: nejvíc mně sere, že vždycky polovinu nějakýho textu napíšu na klávesnici od desktopu která leží před ntb...
jinak pokavad chces blokovat jenom flash (a kliknutim na ikonku povolit 1 konkretni, treba video na youtube) tak je asi lepsi flashblock. jo a nezapomen na xmarks do firefoxu - pro zalohovani a synchronizaci zalozek (pripadne i hesel, tabu a historie) na vzdalenej server nekde buhvi kde (ale funguje to dobre). jediny co si budes muset pamatovat je meno a heslo do xmarks
pri tvym stesti ho zapomenes
A já se mu moc nedivím, nic z toho neměl a za "díky" si lahváče nekoupíš.
Ještě jednou díky!
I když jsem teda přesvědčen, že kdyby věděl, kolik nabídek se nakonec slítne, tak se na to radši vysere.

Robíme to ako outsourcing dohľad nad zbieraním údajov z meracích staníc. Zatiaľ mám IT ako druhú prácu, čo sa dúfam čoskoro zmení
Zožeň mu nejakú kerneláčku
Toto som ešte na vlastné oči nevidel, je kaput kámo, to budú tie bad blocky.