Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
...pri minulych dvou upgradech 10.3->11.0 a 11.0->11.1 jsem mel problem s tim, ze pocitac nenajel. Proste nenasel ten spravny disk. Tu prvni jsem resil cistou instalaci, pri te druhe jsem si vsiml, ze staci v fstab prohodit disky (mam 80GB se swapem a rootem a do nej pripojeny 500GB s /home, na 80GB je reiser, na 500GB ext3 - historicka zalezitost, disky plynule prechazi z pocitace do pocitace). Predevcirem jsem delal upgrade 11.1 -> 11.2 a jaka byla ma radost, kdyz po ni komp najel! A jak nizko byla ma celist, kdyz druhy den, po dvou rebootech (pocitac vypinam) najednou nenajel, nastesti uz jsem ho prokoukl, zeditoval fstab a vse je zatim jak se zda v poradku. Ale co se mu delo v palici fakt netusim...pak jeste poznamenam, ze vcera chtel aktualizovat libopenssl, ale pri aktualizaci skrzeva updaterapplet doslo vzdy k chybe, nakonec jsem musel zabit zamrzly proces a aktualizovat pres yast. Co se tyce kraticke zkusenosti, boot mi prijde subjektivne pomalejsi.
zypper up
- tenhle příkaz stahuje pouze aktualizace z adresáře updates, nikoliv novější dostupné verze. Tj. když máš KDE 4.3.1 a přidáš si repozitář klidně s KDE 6, tak zypper jej bude ignorovat, neboť nejde o oficiální aktualizace. Pokud chceš aktualizovat na KDE 4.3.3, pak tak musíš učinit ručně - tj. spustit si správce balíčků, vyhledat si vše, co souvisí s KDE 4 a naklikat si instalaci.
Jenom k tomu zypper up - tenhle příkaz stahuje pouze aktualizace z adresáře updatesFáááákt????Já měl za to, že když po tom příkazu načítá znova repozitáře, tak hledá aktualizace všeho??? Alespoň mi to na 11.1 tak přijde, protože to aktualizuje jak doinstalované KDE 4.3.3, tak i věci např. z Packmana.
update, up Aktualizuje nainstalované balíčky na novější verze.- logicky předpokládám aktualizaci všech nainstalovaných balíčků.
dist-upgrade, dup Aktualizuje celou distribuci na novější verzi.- logicky předpokládám přechod na vyšší verzi distribuce
Ptáte se proč? Inu proto, že mám rád KDE a mám rád nové a blištivé a kůůl KDE4. Problém je v tom, že písidlo doma nepoužívám jen já, ale i zbytek rodiny (čti ženský). Mno a bohužel v Kubuntu, trochu pokulhává česká lokalizace, takže některé věci nevypadají dobře, když nejsou počeštěné a anglicky doma rozumím většinou jen já.
Tohle mi prijde jako pekna hovadina. Preklady KDE bere Ubuntu rovnou z upstreamu. Sam jej pouzivam a me preklady se tam objvuji relativne rychle. Kdyz uz nic, tak nez bych volil kompletni preinstalaci systemu, tak radsi napisu skript, ktery mi stahne svn stable vetev a preklopi ji na preklady z Ubuntu. Je to celkem trivka.
#!/bin/bash
kde4_po=cesta_k_prekladu
kde4_po_new=cesta_k_pracovnimu_adresari
#stahne preklady
cd $kde4_po
svn co svn co svn://anonsvn.kde.org/home/kde/branches/stable/l10n-kde4/cs/messages
#promazne pracovni adresar
rm $kde4_po_new/*.*
#zkopiruje preklady do pracovniho adresare
for e in $kde4_po/*
do
if [ -d "$e" ]; then
cd "$e"
echo $(pwd)
for f in *.po
do
cp *.po $kde4_po_new 2>/dev/null
done
fi
done
IFS=$'\n'
srcs1=( $(find "$kde4_po_new" -type f -name "*.po" -print0 | xargs -0 -n 1 -i basename '{}' .po ) )
for i in ${srcs1[*]}
do
echo "$kde4_po_new/$i.po"
#/usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/ je pro opensuse, ubuntu to ma jinde (staci pohledat treba kwrite.mo pomoci locate)
sudo msgfmt "$kde4_po_new/$i.po" -o "/usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/$i.mo"
done
rm $kde4_po_new/*.po
Nic moc skript, ale porad lepsi nez preinstalovavat distribuci. Stejne si ale myslim, ze v Kubuntu jsou preklady OK.
Pomalý internet jsem měla na Suse tehdy, když jsem měla povolené obě síťovky. Má základovka má totiž dvě. Musela jsem Yastu jednu totálně zakázat - nepoužívám ji.
Pak teprve se internet rozjel - a jak rychle!
Teď už mám zase jiný linux :)
Tiskni
Sdílej: