Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Právě jsem stáhl nové Ubuntu 12.04 Precise Pangolin. Je to sice jen alfa verze, ale jako velký fanda Ubuntu jsem to nevydržel a okamžitě si ho stáhl na vyzkoušení. Podělím se s ostatními (ať už s jinými fandy Ubuntu nebo s těmi jež na něm budou hledat jen chyby) o první dojmy.
Kafíčko připraveno, cigaretka taky a můžeme se tedy pustit do testování.
Ubuntu 12.04 je LTS verze a z těch větších změn stojí za zmíňku určitě přítomnost aktuálního 3.2 Kernelu a nejnovější verze Unity 5 od které údajně můžeme čekat mnohem více možností vlastní konfigurace. Některé zdroje udávají, že hudební přehrávač Rhythmbox nadobro zmizí a jiné zase, že bude opět s fanfárami zařazen do defaultního vybavení Ubuntu. Oficiální vydání je plánováno 26. dubna 2012.
Nové Ubuntu jsem instaloval do Virtualboxu, abych nemusel mazat svůj stávající OS nebo vytvářen nové oddíly na disku. CD je namountováno a instalace začíná. Hnedka ze začátku na Vás Ubuntu vyhodí hlášku, že nemůže bootovat protože není v provozu pae. Tuto malinkou chybu lze vyřešit povolením pae v nastavení daného systému ve Virtualboxu. Po (až možná trošku zdlouhavém) bootování na Vás vybafne klasický Ubuntu Live cd s volbou jazyka pro instalaci. A i dále instalace vypadá tak jako jsme zvyklí z předchozích verzí. Poté co naklikáte všechny nezbytné věci jako je volba jazyk, klávesnice, časového pásma a nastavení uživatele - čeká Vás prohlídka (taková ta klasická slideshow, kde je Ubuntu vychváleno až do nebes). Zajímavé je, že se tato slideshow týká Ubuntu 11.10 - jak můžete vidět na obrázku níže.

Při instalaci Ubuntu 12.04 se humorně zobrazuje slideshow z Ubuntu 11.10

Takto vypadá Unity Dash v Alfa verzi Ubuntu 12.04
Bohuže při dalším zkoumání systému jsem se zklámáním zjistil, že nejen Dash ale celé Unity se špatně zobrazuje - různě problikává a položky se nezobrazují celé.
Po zapnutí této "nedokonalé" verze jsem měl tu čest zjistit, že nám Ubuntu nabízí LibreOffice tak jako tomu bylo již u předchozí verze 11.10 a OpenOffice již zřejmě "čuchá k fialkám zespoda". Dále je zde samozřejmě Ubuntu One a Centrum Softwaru pro Ubuntu.
O zobrazování souborů a adresářů se tradičně stará Nautilus - jak už tomu u GNOME bývá, který opět vypadá o něco lépe v kabátku Unity. Co se hudebního přehrávače týče souboj nakonec vyhrál Rhythmbox a je tedy součástí defaultní výbavy Ubuntu 12.04. Jak je již tradicí - defaultním prohlížečem je opět Mozzila Firefox.

Ukázky některých programů (Rhythmbox, Firefox, Nautilus)
Ubuntu 12.04 se jeví jako velice zajímavé a jelikož to bude LTS verze bude mít časem jistě velkou základnu uživatelů. V této době je ale ve fázi vývoje (Alfa verze) a je prakticky nepoužitelný. Určitě si ho zatím neinstalujte namísto Vaše stávajícího systému a vydržte to do oficiálního vydání.
Tiskni
Sdílej:
BFUčkovi někdo jednou za dva roky upgraduje systém na nejnovější verzi a nestará se. To se děje nezávisle na tom, jestli se ten systém jmenuje Ubuntu, Windows nebo Pepovo Soukromá Distribuce. Jediný rozdíl je v té době mezi upgradem (jak víme z doby vývoje Longhornu).
V této době je ale ve fázi vývoje (Alfa verze) a je prakticky nepoužitelný.Vývoj verze 12.04 sleduji někdy od verze alpha 1 nebo dříve. Instaloval jsem nějaké daily build CD. Mám to ve VMware playeru a žádné poblikávání nebo chyby nepozoruji. Všechno funguje, pád nějaké app jsem viděl naposled tak před měsícem. Updaty přibývají, žádný problém nepozoruju. Oproti verzi 11.10, která se tímto způsobem naprosto rozbila, verze 12.04 chodí excelentně. Takže s hodnocením jako "prakticky nepoužitelné" bych byl opatrný. Super je možnost nastavit si velikost ikon a neskrývání panelu pomocí pěkného gui. Konečně se nemusím hrabat v gconf nebo v nastavení compizu. Moc se mi také líbí Gnome classic mode. To se bude hodit těm, kterým jsem nainstaloval verzi 10.04. Možná to ale nebude tak hrozné. Manželka na Unity vrčela, ale teď ho na mém počítači používá a už nevrčí