plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zadáním mé praktické maturitní práce je vytvoření nových webových stránek školy. S ostatními máme za úkol vytvořit portál Školy, kde si uživatelé (studenti, učitelé, rodiče) budou moci kontrolovat učivo nebo známky. Tento hlavní systém bude propojen se systémem školní jídelny a žáci si tak přes webové rozhraní budou moci navolit jídlo na celý týden dopředu. Uživatelské účty získáváme z jich existující databáze, která patří k systému ke správě žáků a známek.
...vytvořit kompletní webové řešení pro správu hlavního obsahu webu jako novinky, galerie, dokumenty atp. Celý systém bude psaný v OOP PHP s jQuery pro zlepšení efektů a načítání (ajax).
Tiskni
Sdílej:
To není nic malého, co tak využít existující řešení a k němu popř. dopsat moduly, rozšíření apod.? Pokud se trvá na php, tak bych zkusil nějaké minimalistické cmsSpíš bych doporučil Drupal. Ale řekl bych, že tady bude spíš cílem naprogramovat něco vlastního, než použít hotové řešení (byť by to bylo v praxi efektivnější).
s týmem pěti zkušených a motivovaných lidí, pracujících na plný úvazek, bychom to dopytlíkovali do půl rokuZkus si vynásobit platy těch lidí (pět zkušených vývojářů) a čas (půl roku až rok) + další náklady a zjistíš, že je to blbost (naprosto nekonkurenceschopné řešení – s takovým projektem bys možná uspěl ve státní sféře, kdybys někoho hodně uplatil).
Ano, může tam vrazit nějakej super cool distribuovanej VCS, ale k čemu to bude, když ho nebude umět používat. Naučit se dělat smysluplné commity a používat VCS chce taky čas. Člověk musí pochopit, jak to má dělat tak, aby mu to samému k něčemu bylo.to nejak mlcky predpokladas, ze to jeste neumi. Jestli je to nejak programatorska skola (kdyz je soucasti maturity neco programovat, tak asi je), tak bych cekal, ze tohle je naucili uz behem studia...
do odevzdání (které je za 14 dní).Jistě existuje cesta ven. Přemýšleli jste o sebevraždě?
14 dní? Za tu dobu neuděláš analýzu ani nenavrhneš pořádně potřebné datové struktury DB. Nebo tedy já bych to nedokázal, aby to za něco stálo.
To je asi pravda. Ale to co on popisuje přímo volá po nějaké analýze a promyšleném návrhu. Nemyslím si, že to bude něco ve stylu vlastní CMS pro blog (na pár řádků kódu).
a všechny diagramy schválil vedoucí projektu - učitel.O důvod víc, proč je tu zveřejnit, abychom tě upozornili na případné chyby :).
V tom případě se omlouvám za nepochopení.
Typicky když si říkám "neměl by to být zase takový problém", tak už je jasné, že projekt jsem schopný realizovat tak v dvojnásobném čase se čtyřnásobným počtem lidí.Teorie hezká, ale moje praxe z mých úplných začátků (tedy potom, co jsem zprogramoval pár primitivních webů) ukazuje na dvojnásobek časového odhadu při zachování počtu osob (jeden člověk). Maximálně bych řekl 2,5 násobek, když něco nevyšlo. Teorie hezká, ale moje praxe z mých úplných začátků (tedy potom, co jsem zprogramoval pár primitivních webů) Vtip je v tom, že ten dvojnásobek jsem naštěstí do oficiálního časového odhadu započítal, a vycházelo mi to.
Jezis to sou kecy. Vzdyt je to normalni skolni uloha. Za 14 dni to musite mit s prstem v nose. Mam takovej pocit, ze uz nekterejm jebe z tech sracek o sw inzenyrstvi.
Kdyz to vemu od zadu. Socialni site. To je to nejednodusi. FB ma jednoduchy interface, je to spis usnadneni prace, protoze srat se s vlastnima komentarema by bylo mnohem tezsi. Galerie. Asi tak milonta varinta na nahravatko obrazku, opet zadna veda. Novinky. To je jako neco, kde resite jak do db nacpat texty, a vcas je z ni zase vyhodit.
Ja fakt nevim, ale tohle snad jde zvladnout i za tyden, pokud ho teda nestravite tvorbou UML omalovanek. Ja tam proste nevidim zadnej velkej kamen urazu. Vzdyt nikdo nechce nejakej megarobustni system.
Jezis to sou kecy. Vzdyt je to normalni skolni uloha. Za 14 dni to musite mit s prstem v nose. Mam takovej pocit, ze uz nekterejm jebe z tech sracek o sw inzenyrstvi.To bude asi ono :).
Tak ja hlavne narazel na to, ze v tomhle pripade je nutne udelat praci, ktera bude obhajitelna pred komisi. Vzhledem k omezenemuu casu, bych se proto vykaslal na nejaky super navrh, a delal veci, ktere budou videt.
Protoze jak jsem se dozvedel v hodinach sw inzenyrstvi, nejvetsi dojem se na zakaznika udela tak, ze mu ukazete zelene tlacitko, kdyz chce zelene tlacitko, a ne tim, ze mluvite o tom, ze vas navrh umoznuje udelat nekolik instanci tlacitka v ruznych barvach, ale bude to hotove az za tyden.
jasnacka... jenze po takovych jako jsi ty pak zpravidla ti sw inzenyri nastupuji, kdyz si zadavatel vymysli dalsi rozsireni, ktere v puvodnim navrhu nejdou realizovat :)Takže po takových, jako je on, nastupují takoví, jako jsi ty? Buďte rádi, že nenastupují takoví, jako jsem já, protože takoví by vám z toho udělali kůlničku na dříví :D.