Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Už mi to začíná připadat jako by tu déšť byl normální součástí dne. Když jsme tak o tom přemýšleli může se to hodit, pokud si někdo chce umýt hlavu a doma nestíhá, tak si ji umyje po cestě do školy. Jenom škoda, že ráno není tepleji, byla by to příjemná koupel
Dnes jsme jeli autobusem do Amsterdamu do Anna Frank House. Je škoda, že se tam nesmělo fotit, všude byly umístěné kamery. Někdo na zem upustil papírek a během minuty byla v místnosti ochranka a už ten papírek zvedala. Nedokážu si představit co by nám udělali kdyby nás viděli jak fotíme. Neměli jsme tu odvahu to zkoušet. Po prohlídce jsme měli asi hodinu rozchod. Šli jsme si koupit nějaké pohledy a sehnat něco k snědku. Hledáním vhodné restaurace jsme ztratili asi půl hodiny času, tak jsem alespoň snědly naše obědy z domu.
Následně jsme šli s vyučujícími na procházku po památkách, navštívili jsme nějaké pomníky, sochy a "květinový trh". Zde bylo k vidění hodně zajímavých květin. Viděli jsme něco vypadající jako vata, tak jsme si to pojmenovali "vatovník". Chyba, bavlník bylo to správné jméno. Také cibulky tulipánů jsou zde celkem velké, něco mezi flórbalovým a házenkářským míčem. Tady si mě odchytla učitelka Holanďanů a vyprávěla mi o tom, že doma má také tyto tulipány a že kvetou skoro půl roku ( pokud jsem ji teda správně pochopil ).
O čtvrt na šest jsme dorazili zpátky k autobusu a vydali se na cestu do Veenendaalu. Cesta odhadem trvala asi hodinu a půl. zabrali jsme zadních pět sedadel. Před nás si sedly dvě Holanďanky. Z batohů jsme vytáhli Metro, které jsme si vzali v Amsterdamu a začali se jím řezat, když došlo Metro tak jako velmi dobrá zbraň sloužila prázdná láhev od Coly. Největší zradu na nás přichystaly již zmíněné holanďanky, vytáhly své láhve v kterých měly vodu. Kromě toho jsme s mojí přísedící kreslili na okno, po té do bloku. Nakreslila moji nádhernou podobiznu, škoda že ji potom přeškrkala, jistě by se líbila i Vám. Vedle sedící spolužák si zase hrál s foťákem a každého fotil s jiným efektem. Já vyhrál krásnou opičku Pak jsem ještě vyplnil dotazník, jak se mi líbilo v Anna Frank Muzeu, postupně zjišťuji, že můj partner je vtipálek, lehké otázky vyplnil on a ty u kterých se musí přemýšlet jsem dostal na starost já. Naštěstí s pomocí mého okolí v autobuse jsem to úspěšně zvládl.
Již včera jsem se dozvěděl o tom, že máme jít na bowling, jen jsem nevěděl kdy. Po příjezdu autobusu ke škole jsme sedli na kola a jeli do stravovacího zařízení jménem MacDonalds. NECHÁPU jak zde někdo může jíst, na fotkách vypadají všechny jídla krásně, ve skutečnosti mi houska připomínala takovou tu krásnou hračku pro psa ve tvaru hamburgeru, kdybych nevěděl, že je to k jídlu tak bych si to s tím opravdu spletl.
Do jídle jsme si otřeli mokrá sedátka na kolech a vyjeli na bowling, mají zde trochu jiné uspořádání "televizí" Mají je hned u "stolečku" na koule a je zde také velmi malý prostor, ale na druhou strany jim zde fungují ovládací pulty u jednotlivých drak, o čemž se nám může v Olomouci nechat jenom zdát. Ovšem co se nám určitě nezdálo, tak bylo to že jejich automat špatně počítá spadlé kuželky kuželky, každý asi čtvrtý hod nám přičetl o jednu méně než jsme hodili ve skutečnosti.Nakonec jsme prohráli Ale musím se pochlubit, mezi Čechy jsem byl v prvním kole první, o dalších kolech se raději nezmiňuji
Fotky z dneška zatím nemám, přišli jsem domů později a už jsem je nestačil stáhnout z foťáku a zpracovat...
Tiskni
Sdílej: