Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Když je člověk nemocný, dělá různé věci, by si ukrátil čas. Na internetu jsem si stáhnul Instalátor a pustil se do instalace KDE4 na Windows.
Vybral jsem si balíčky k instalaci, šel se vypotit a čekal jsem až se stáhnou potřebné soubory. Nakonec jich bylo něco kolem 500MB. Nyní se spustilo rozbalování kopírování souborů na disk (asi dalších 1,8GB). Konečně bylo doinstalováno a zkusil jsem spustit konqueror :) Po chvilce hrabání na disku na mě vybaflo nepěkné okno:
Jak to tak vypadá zatím toho moc nefunguje. Podařilo se mi spustit pouze KDE hry
Osobní zhodnocení:Vývojový tým má ještě co dohánět, ale je na velmi dobré cestě.
Možná KDE4 ve Windows přiměje nováčky zkusit jej na jeho domovském operačním systému a naplno využít jeho potenciál
Tiskni
Sdílej:
Ohlaste tento problém aplikaci Microsoft.Tuhle hlášku jsem nikdy nepochopil. Microsoft je aplikace? Snaha o zmatení nepřítele?
No ale k čemu je vlastně KDE na Windows dobré? Už jsem viděl desítky screenshotů, kde je ten windowsový systray a nad ním pak ještě kicker... No ale proč? Pokud se nedá to grafické rozhraní Windows (včetně okenního manažera) nějak nahradit, nepřipadá mi tohle moc smysluplné... A že bych tam měl třeba kdevelop a řešil něco přes Cygwin & spol., to je prostě hrůza pomyslet.
Jestli se to dá zařídit tak, že Windows pak vypadají opravdu (aspoň přibližně) jako KDE a nemusí tam nikde běžet Explorer, pak svou poznámku samozřejmě beru zpět.
Naopak, lidé co jsou na Windows vázáni (nebo si to myslí) by jinak svobodný software vůbec nezačali používat.
Museli by si totiž koupit pořádně mastný komerční software (viz např. Quanta vs MS FrontPage),... Případně by přešli kvůli bezpečnosti ("UNIX" + Firefox vs MS Windows + MSIE + antivir + antispam + antispyware + ...).
...spíš by ho používali bez zaplacení...
Ve firemním prostředí?