Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Už delší dobou mi zlobil displej na notebooku ( HP nx7400 ). Asi měsíc problikával, ale pořád jsem jej potřeboval a nemohl jej proto poslat na reklamaci. Koncem minulého týdne se to však rapidně zhoršilo a spíš jsem nic neviděl, než viděl. V pondělí jsem jej proto odnesl na reklamaci, kde tuto závadu asi už znali a bez problémů jej přijali s tím, že koncem příštího týdne by už mohl být opravený. Jelikož však počítač potřebuji ke studiu a k činnosti na mé dlouhodobé maturitní práci, musel jsem hledat náhradu. Bylo jí stařičké Pentium III 450MHz, které mám doma ještě ze starší doby jako rezervu, kdyby něco...
Jelikož už výše zmíněný stroj nebyl nějakou delší dobu zapnutý, tak jsem ani nevěděl v jakém je stavu. Mile mě překvapilo a začalo bootovat. Sice do Windows 2000, ale začalo. Přidal jsem do něj ještě síťovou kartu a mohl jsem jej i po softwarové stránce upravovat k obrazu svému. Nejraději bych na něj dal Debian, ale na ten týden to stejně nemá cenu, proto jsem se rozhodl tam ty Windows nechat.
Jako první jsem nainstaloval Operu, přecejenom IE5 je už poněkud starší kousek. Nasledoval VIM, PuTTY a WinSCP. Na přehrávání hudby Winamp ve dvojkové verzi, pro starší stroje je ideální. Jako bonus jsem zkusil nainstalovat KDE4, přecejenom některé aplikace z KDE mám rád a pracuje se mi v nich lépe. Naneštěstí aplikace z KDE4 jsou celkem žravé, například kwrite si jen tak vezme skoro 28MB z ramky a konqueror si po spuštění včetně všech "kamarádů" (kde4d apod.) vezme okolo 100MB. Přitom konqueror je na tomto stroji v podstatě nepoužitelný. Kwrite šlape obstojně.
Dalším problémem s kterým jsem se musel potýkat byla slabá baterka na základní desce, která nedržela čas. Proto, krom nové baterky jsem se začal poohlížet po nějaké možnosti synchronizace času se serverem. Po chvíli googlování, kde na mě vyskakovaly jen samé obludné programy žeroucí další, už tak omezené prostředky počítače jsem narazil, dalo by se říci na spásu. Je jí služba Win32time. Rád bych zde o ní napsal pár řádků a hlavně to jak ji nakonfigurovat.
Konfigurace W32time ve Windows 2000:
K úspěšnému zkonfigurování služby vedou dvě cesty, u obou dvou musíme být přihlášeni jako uživatel s právy Administrátora. První cesta je pomocí registrů a druhá za pomoci příkazu net, tuhle cestu jsem si zvolil i já:
net time /querysntp
pokud nemáme, nebo chceme nastavit jiný než zadaný použijeme přikaz:
net time /setsntp:192.168.10.1
kde 192.168.10.1 je náš požadovaný NTP server.
Aby se změny aplikovaly stačí už jen službu restartovat:
net stop w32time && net start w32time
pokud chceme aby se služba automaticky spoučtěla i postartu počítače musíme její spouštění nastavit na automatické:
Pravým tlačítkem klikneme na Tento Počítač - Spravovat - Služby
zde vybereme službu Windows Time
a nastavíme jí spouštění na automatické.
Tiskni
Sdílej: