Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Už delší dobou mi zlobil displej na notebooku ( HP nx7400 ). Asi měsíc problikával, ale pořád jsem jej potřeboval a nemohl jej proto poslat na reklamaci. Koncem minulého týdne se to však rapidně zhoršilo a spíš jsem nic neviděl, než viděl. V pondělí jsem jej proto odnesl na reklamaci, kde tuto závadu asi už znali a bez problémů jej přijali s tím, že koncem příštího týdne by už mohl být opravený. Jelikož však počítač potřebuji ke studiu a k činnosti na mé dlouhodobé maturitní práci, musel jsem hledat náhradu. Bylo jí stařičké Pentium III 450MHz, které mám doma ještě ze starší doby jako rezervu, kdyby něco...
Jelikož už výše zmíněný stroj nebyl nějakou delší dobu zapnutý, tak jsem ani nevěděl v jakém je stavu. Mile mě překvapilo a začalo bootovat. Sice do Windows 2000, ale začalo. Přidal jsem do něj ještě síťovou kartu a mohl jsem jej i po softwarové stránce upravovat k obrazu svému. Nejraději bych na něj dal Debian, ale na ten týden to stejně nemá cenu, proto jsem se rozhodl tam ty Windows nechat.
Jako první jsem nainstaloval Operu, přecejenom IE5 je už poněkud starší kousek. Nasledoval VIM, PuTTY a WinSCP. Na přehrávání hudby Winamp ve dvojkové verzi, pro starší stroje je ideální. Jako bonus jsem zkusil nainstalovat KDE4, přecejenom některé aplikace z KDE mám rád a pracuje se mi v nich lépe. Naneštěstí aplikace z KDE4 jsou celkem žravé, například kwrite si jen tak vezme skoro 28MB z ramky a konqueror si po spuštění včetně všech "kamarádů" (kde4d apod.) vezme okolo 100MB. Přitom konqueror je na tomto stroji v podstatě nepoužitelný. Kwrite šlape obstojně.
Dalším problémem s kterým jsem se musel potýkat byla slabá baterka na základní desce, která nedržela čas. Proto, krom nové baterky jsem se začal poohlížet po nějaké možnosti synchronizace času se serverem. Po chvíli googlování, kde na mě vyskakovaly jen samé obludné programy žeroucí další, už tak omezené prostředky počítače jsem narazil, dalo by se říci na spásu. Je jí služba Win32time. Rád bych zde o ní napsal pár řádků a hlavně to jak ji nakonfigurovat.
Konfigurace W32time ve Windows 2000:
K úspěšnému zkonfigurování služby vedou dvě cesty, u obou dvou musíme být přihlášeni jako uživatel s právy Administrátora. První cesta je pomocí registrů a druhá za pomoci příkazu net, tuhle cestu jsem si zvolil i já:
net time /querysntp
pokud nemáme, nebo chceme nastavit jiný než zadaný použijeme přikaz:
net time /setsntp:192.168.10.1
kde 192.168.10.1 je náš požadovaný NTP server.
Aby se změny aplikovaly stačí už jen službu restartovat:
net stop w32time && net start w32time
pokud chceme aby se služba automaticky spoučtěla i postartu počítače musíme její spouštění nastavit na automatické:
Pravým tlačítkem klikneme na Tento Počítač - Spravovat - Služby
zde vybereme službu Windows Time
a nastavíme jí spouštění na automatické.
Tiskni
Sdílej: