V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Zdravim vsechny, tento zapisek v bloku je vyustenim diskuze, kterou sem zalozil, abych zjistil jak to vypada s AVR v Linuxu. Vychazel sem ze tri clanku tady na abececku a samozrejme me taky pomohl pan Google :)
3)Jednočip ATtiny2313 pod Linuxem
a z tohoto clanku sem si vypujcilmakefile
.
Pouzivam distribuci Xubuntu 8.04 a pomoci Synaptic sem si podle mistnich rad nainstaloval tyto baliky:
avrdude avrdude-doc binutils-avr gcc-avr avr-libcProgramator pouzivam tento jedna se o klon STK200.
Prvni zapis do meho bloku :)
Rozhodl sem se naistalovat a pouzivat Linux. Vybral sem si openSUSE 10.2, ale tuto distribuci se mi proste nepodarilo nainstalovat a zkousel sem snad vsechno. Tak se na ni vybodl a sel sem do Kubuntu ikdyz se mi ciste Ubuntu moc nelibi, no jo predsudky :(
Tak po vlozeni do cd-romu mi nabehl system a hned sem si zvolil instalaci na harddisk a sel na obed. Po navratu z obeda cekalo na me prekvapeni v podobe noveho systemu. Prekvapeni bylo o to vetsi, ze vpohode funguje wifina, monitor stavu baterie a zmena frekvence procesoru. To sem teda fakt cumel, hmm teda cumim. Podle stranek www.ubuntu.cz jsem si naistaloval kodeky na video a mp3.
Zaver? Kubuntu udelalo docela velky krok smerem k lamerskym uzivatelum jako sem ja. Zatim mi tu nic nechybi.. Nic jdu zase na SG-1 :)
Zatim Boldak