Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Zdravim vsechny, tento zapisek v bloku je vyustenim diskuze, kterou sem zalozil, abych zjistil jak to vypada s AVR v Linuxu. Vychazel sem ze tri clanku tady na abececku a samozrejme me taky pomohl pan Google :)
3)Jednočip ATtiny2313 pod Linuxem
a z tohoto clanku sem si vypujcilmakefile
.
Pouzivam distribuci Xubuntu 8.04 a pomoci Synaptic sem si podle mistnich rad nainstaloval tyto baliky:
avrdude avrdude-doc binutils-avr gcc-avr avr-libcProgramator pouzivam tento jedna se o klon STK200.
Prvni zapis do meho bloku :)
Rozhodl sem se naistalovat a pouzivat Linux. Vybral sem si openSUSE 10.2, ale tuto distribuci se mi proste nepodarilo nainstalovat a zkousel sem snad vsechno. Tak se na ni vybodl a sel sem do Kubuntu ikdyz se mi ciste Ubuntu moc nelibi, no jo predsudky :(
Tak po vlozeni do cd-romu mi nabehl system a hned sem si zvolil instalaci na harddisk a sel na obed. Po navratu z obeda cekalo na me prekvapeni v podobe noveho systemu. Prekvapeni bylo o to vetsi, ze vpohode funguje wifina, monitor stavu baterie a zmena frekvence procesoru. To sem teda fakt cumel, hmm teda cumim. Podle stranek www.ubuntu.cz jsem si naistaloval kodeky na video a mp3.
Zaver? Kubuntu udelalo docela velky krok smerem k lamerskym uzivatelum jako sem ja. Zatim mi tu nic nechybi.. Nic jdu zase na SG-1 :)
Zatim Boldak