Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Tak tady me nekdo predbehl.. :) Jeste dodam snad mcu.cz, belza.cz ci prochazka.profitux.cz a MEGA dalsi na Googlu.
Co se tyce literatury vhodne pro zacatecniky, tak ja sem odkojeny na panu Malinovy. Mel sem tyto knizky jeste pred tim nez sem sel na elektro prumku a musim rici, ze po cele ctyri roky sem se elektriku nemusel ucit.. :). Muj subjektivni nazor, nedelam reklamu..
Ad simulatory: Mozna sem Vam to bude zdat tvrde, ale pokud fakt nemate zaklady elektriky tak je Vam simulator k nicemu! Sice muzete menit hodnoty soucastek, parametry atd., ale pokud nevite na jakem principu to ma makat tak to stejne neodsimulujete.. Jinak pod Linux myslim je gEDA, jeste sem nezkousel, ale chystam se (mozna bude blok zapis :) ). Mam jen zkusenosti se simulatorama pod Win (OrCAD, MultiSim, Micro-Cap). A jeste sem si vzpomnel, vysledky simulaci jsou tak dobre jak dobre mame modely..
Prikazy make, make all a make hex podle me delaji totez. Moc tomu nerozumim, ale preklada to (snad dobre)Nedělají. Samotný
make
vyrobí jenom ELF, HEX soubor vyrobí až make hex
Byly vytvoreny dva soubory pokus.elf a pokus.hex. Ten prvni nevim k cemu je uzitecny ci jak se pouziva. Druhy soubor je binarni a je v nem zkompilovany nas zdrojak.Ten první je výsledná binárka ve formátu ELF (Executable Linux Format). Užitečný není, ale avr-gcc neumí vyrobit nic jiného. HEX se vyrobí konverzí tohoto souboru.
Prvni uvaha byla nemam pristup na paralelni port. Moje reseni je proste spustit prikaz jako root.Méně prasácké řešení je přiřadit uživatele boldak do skupiny lp, která ten paralelní port vlastní.
Tiskni
Sdílej: