V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Plasmoid pro zobrazování akciových grafů na ploše KDE4.
Jsem hračička. Na vánoce jsem si koupil několik digitálních teploměrů a pomocí mikroprocesoru AVR jsem je připojil k počítači. Změřené teploty si hezky ukládám do databáze, a protože coby obchodník jsem zvyklý pracovat s grafy, vypreparoval jsem z Brave Equity část určenou pro kreslení finančních grafů a napsal si vlastní plasmoid pro KDE. Změřené teploty se zobrazují poněkud netradičně - jako hodinové svíčky. Technici by těžko chápali, ale mně takto zobrazená data vyhovují.
Při hraní s teploměrem jsem zjistil, že psaní plasmoidů pro KDE není nic složitého. Během pár dní jsem přepsal část pro sběr dat a výsledkem je jednoduchá aplikace pro zobrazení grafů s cenami akcií.
Plasmoid stockcharts zobrazuje ceny akcí na pracovní ploše prostředí KDE4 jako svíčkový graf. Zároveň se zobrazuje i objem obchodování jako sloupce pod svíčkovým grafem.
Data se získávají ze serveru ichar.finance.yahoo.com. Graf je založený na denních cenách, takže se v grafu nezobrazují živá data, pouze historické hodnoty (do dnešního dne). Protože finance.yahoo.com je americký server, akcie obchodované na pražské burze tam pravděpodobně nenajdete. Stejně tak zde nenajdete například data pro cizí měny, takže si nezobrazíte například ani USD/EUR či jiný měnový pár.
Stahovat můžete zde:
http://brave-equity.com/stockcharts
nebo zde:
http://kde-look.org/content/show.php?content=136787
Instalace
Plasmoid je dostupný v podobě zdrojových kódů - je třeba je rozbalit, přeložit a nainstalovat:
tar -xzvf stockcharts-0.52.tgz cd stockcharts-0.52 mkdir build cd build cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr .. make sudo make install kbuildsycoca4
Tiskni
Sdílej: