Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Plasmoid pro zobrazování akciových grafů na ploše KDE4.
Jsem hračička. Na vánoce jsem si koupil několik digitálních teploměrů a pomocí mikroprocesoru AVR jsem je připojil k počítači. Změřené teploty si hezky ukládám do databáze, a protože coby obchodník jsem zvyklý pracovat s grafy, vypreparoval jsem z Brave Equity část určenou pro kreslení finančních grafů a napsal si vlastní plasmoid pro KDE. Změřené teploty se zobrazují poněkud netradičně - jako hodinové svíčky. Technici by těžko chápali, ale mně takto zobrazená data vyhovují.
Při hraní s teploměrem jsem zjistil, že psaní plasmoidů pro KDE není nic složitého. Během pár dní jsem přepsal část pro sběr dat a výsledkem je jednoduchá aplikace pro zobrazení grafů s cenami akcií.
Plasmoid stockcharts zobrazuje ceny akcí na pracovní ploše prostředí KDE4 jako svíčkový graf. Zároveň se zobrazuje i objem obchodování jako sloupce pod svíčkovým grafem.
Data se získávají ze serveru ichar.finance.yahoo.com. Graf je založený na denních cenách, takže se v grafu nezobrazují živá data, pouze historické hodnoty (do dnešního dne). Protože finance.yahoo.com je americký server, akcie obchodované na pražské burze tam pravděpodobně nenajdete. Stejně tak zde nenajdete například data pro cizí měny, takže si nezobrazíte například ani USD/EUR či jiný měnový pár.
Stahovat můžete zde:
http://brave-equity.com/stockcharts
nebo zde:
http://kde-look.org/content/show.php?content=136787
Instalace
Plasmoid je dostupný v podobě zdrojových kódů - je třeba je rozbalit, přeložit a nainstalovat:
tar -xzvf stockcharts-0.52.tgz cd stockcharts-0.52 mkdir build cd build cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr .. make sudo make install kbuildsycoca4
Tiskni
Sdílej: