Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po letech skladování několika bitcoinů z dob, kdy se daly vytěžit na Athlonu za pár týdnů, cena opět hezky vystoupala a tak jsem si řekl, že je čas opět utrácet. Nečekal jsem, že narazím na podvodníky.
Při posledním cenovém skoku na nějakých $ 30 za ฿ 1 se mi podařilo nakoupit nějaké stříbrné mince, takže jsem se rozhodl v numismatických nákupech pokračovat.
V eshopu http://coinabul.com jsem si vybral jeden zlatý Krugerrand, počkal na potvrzení objednávky a zaplatil. No a to bylo naposledy, co jsem svoje bitcoiny viděl - z firmy Coinabul mi sdělili, že mi Krugerrand nemohou do České Rebupliky poslat, ale k vrácení bitcoinů se nemají. Před týdnem jsem jim dal ultimátum, že zveřejním veškerou poštovní komunikaci, pokud mi nevrátí bitcoiny, načež mě poprosili o strpení a nabídli mi místo bitcoinů méně než polovinu jejich momentální hodnoty v dolarech. Nabídnutá částka byla dokonce o nějakých 17% nižší, než hodnota bitcoinů v době objednávky.
S penězi jsem se rozloučil už v době, kdy jsem posílal objednávku, takže mě jejich ztráta bolí, ale netrápí. Počítal jsem s tím tak trochu předem. Teď si chci za své peníze užít trochu jinak a hodlám firmě Coinabul ztrpčit jejich kšeft co nejvíce, ideálně poslat majitele do vězení za podvod.
Protože tuším, že by mi zde mohli někteří poradit, jak bojovat z ČR s americkou firmou, je mým prvním krokem zveřejnění mého problému zde. Napadá vás, do kterých bitcoinových médií, fór a serverů poslat popis svého problému a které úřady v USA informovat? Když už se nemůžu potěšit zlatem, chci se potěšit aspoň pocitem, že i z východní evropy si můžu účinně došlápnout na firmu v USA. Poštovní komunikace
Situace se vyřešila. Vyhodil jsem anglickou část tohoto textu. Ještě o tom napíšu...
Nový související zápis: Podvodníci v USA mě připravili o bitcoiny. Rozuzlení.
Tiskni
Sdílej:
To v Americe neznajiBohužel s tím již mají zkušenosti. Zajímavé je, že se o tomto znárodnění majetku v té slavné svobodné Americe moc neví a nemluví.
Ak sa ich nakoniec podarí vyrobiťNo právě. Už půl roku za měsíc budou. A nejen BFL, ale i ostatní ASICy (prý už jich pár těží, ale furt to není, že někam pošlu 20 BTC a za týden mi zazvoní FelEx).
Obavam se, ze to neni prilis konstruktivni reseni. Jednak Coinabul neudelal nic nelegalniho (z pohledu zakonu spis naopak, protoze odmitnul poslat zlato do statu, ktery neregistrovany import zakazuje) a taky si jsem jisty, ze to neudelali schvalne. Lidi z Coinabulu znam (ne osobne, ale zato z dob, kdy se o Bitcoinu na Abclinuxu snad jeste ani nepsalo) a mam velke pochybnosti o tom, ze ta situace byla jejich umysl. Neznalost - to velmi pravdepodobne. Na druhou stranu, jak uz jsem psal vyse, koho by v Americe napadlo, ze v nasem Bananistanu jsou statni regulace na obchod se zlatem :-/.Tak já předpokládám, že tento problém by jim nikdo nevyčítal. To, že nedokážou transakci zrušit, už je ale hodně špatně. A to není o nějakých osobních dojmech, taky znám člověka, který mi nezaplatil za práci, znám jeho rodinu a nedal bych na ně dopustit. Zda se chovají legálně či nikoliv to jako laik úplně neposoudím. Ale každopádně se chovaní neseriózně, nelegálně a podvodně, když zdržují a všelijak se brání odstoupení od smlouvy, kterou nedokážou naplnit a ještě z dotyčného dělají debila a snaží se mu nenápadně nabídnout náhradu, která odstoupení od smlouvy neodpovídá.
Na druhou stranu, jak uz jsem psal vyse, koho by v Americe napadlo, ze v nasem Bananistanu jsou statni regulace na obchod se zlatem :-/.Na druhou stranu by nebylo od věci občas zregulovat nepoctivé obchodníky, ať už se ke své nepoctivosti dostali jakkoli. Pověstné házení do vltavy mohlo být na podobné případy docela dobré řešení (a o moc milejší než stejně pověstné sekání rukou u zlodějů).
Ale každopádně se chovaní neseriózně, nelegálně a podvodně, když zdržují a všelijak se brání odstoupení od smlouvy, kterou nedokážou naplnit a ještě z dotyčného dělají debila a snaží se mu nenápadně nabídnout náhradu, která odstoupení od smlouvy neodpovídá.Vsak on dotycny tomu moc nenapomaha tim, ze si klade dost nerealisticke pozadavky. IMHO ferove by pri takovem odstoupeni bylo vratit nahradu ve vysi tehdejsi hodnoty zaplacenych bitcoinu, coz je sice vic, nez nabizi Coinabul, ale daleko mene, nez pozaduje Brabenec.
IMHO ferove by pri takovem odstoupeni bylo vratit nahradu ve vysi tehdejsi hodnoty zaplacenych bitcoinu,A k čemu ten btc teda v tom případě je?
Měl jsem za to, že v civilizovaném světě, když jedna strana není schopna splnit svoji část dohody, anuluje se i plnění ze strany druhé.Jiste, ovsem jeho tehdejsi plneni bylo ve vyrazne nizsi hodnote, pricemz je IMHO uplne jedno, v jake forme bylo (zda USD ci BTC).
V ideálním případě tak výsledná situace odpovídá situaci, kdy by k transakci vůbec nedošlo.Ano, to ale neznamena, ze stranam nalezi i zhodnoceni aktiv, ke kterym by doslo, kdyby k transakci vubec nedoslo. To je jako tvrdit, ze kdyz jsem platil prevodem ze sporiciho uctu s 5 % zhodnocenim, tak by me v pripade zruseni transakce nalezela i prislusna cast zhodnoceni. Kazdopadne hadam, ze na podobne pripady jiz davno existuji judikaty (napr. platba kreditni kartou v jine nez nativni mene obchodu), ktere takovou situaci uz davno resily.
Jiste, ovsem jeho tehdejsi plneni bylo ve vyrazne nizsi hodnote, pricemz je IMHO uplne jedno, v jake forme bylo (zda USD ci BTC).Jak je vidno, tak to není, když ty uznáváš refundaci v dolarové hodnotě a nikoliv v bitcoinové.
Ano, to ale neznamena, ze stranam nalezi i zhodnoceni aktiv, ke kterym by doslo, kdyby k transakci vubec nedoslo.Dokud není splněna objednávka, chápu vynaložené prostředky jako depozit. Nevidím důvod, proč by si z nich měl (ne)dodavatel svévolně ukrojit s odůvodněním, že jiná komodita/měna je teď relativně levnější.
To je jako tvrdit, ze kdyz jsem platil prevodem ze sporiciho uctu s 5 % zhodnocenim, tak by me v pripade zruseni transakce nalezela i prislusna cast zhodnoceni.Domnívám se, že bys měl tento příměr přehodnotit. Když někomu zaplatím tisíc korun (v hotovosti či na korunový účet), tak mi má taky vrátit jenom 900, když po dobu jeho zdržování objednávky klesne dolar? Obávám se, že tentokrát používáš zdůvodnění, která nedávají smysl a doplňuješ je o příměry, u kterých vůbec neuvádíš proč by měly na danou situaci sedět. Nejsem u tebe zvyklý na takhle slabou argumentaci.
Kazdopadne hadam, ze na podobne pripady jiz davno existuji judikaty (napr. platba kreditni kartou v jine nez nativni mene obchodu)Vzhledem k tomu, že jsi ve své argumentaci zatím netvrdil, že bitcoin není považován za nativní měnu obchodu, nepřišlo mi důležité něco takového uvažovat. Ze zatím dostupných informací jsem neměl důvod si vyvodit, že obchod neuvádí cenu v bitcoinech jako základní a neprezentuje ji tedy jako nativní či jednu z nativních měn. Pokud bys takový argument uvedl, můžeme se o tom bavit.
Nevidím důvod, proč by měl kupující doplácet na to, že prodávající špatně naložil s jeho penězi ještě dříve než zboží vůbec odeslal.Tohle je totiz ta nejvetsi cast nedorozumeni. Kurz bitcoinu je velmi divoky, obzvlast v poslednich tydnech. Obecne platne pravidlo pro obchodniky je "pokud platite dodavatelum v USD, prevadejte prijate bitcoiny co nejdrive na USD", coz Coinabul samozrejme udelal. Predpokladam, ze to maji dokonce automatizovane, tj. zakaznik posle bitcoiny a ty se rovnou prodaji na burze na USD za aktualni cenu tak, aby Coinabul minimalizoval kurzove riziko. Ono to z venku vypada, jako ze Petrovy bitcoiny rovnou utratili na novy auto a ted se cukaji vyplatit tech 90 BTC nazpatek. Problem ale je v tom, ze Coinabul nespekuluje na kurz BTC a tech konkretnich 90 BTC uz opravdu nema a muze nabidnout jen cenu te mince kvotovanou v dolarech.
Tohle je totiz ta nejvetsi cast nedorozumeni. Kurz bitcoinu je velmi divoky, obzvlast v poslednich tydnech.Kurz mnoha měn byl v mnoha obdobích divoký. Jako ospravedlnění okradení (rozuměj předem nedomluveného přesunu rizika na) zákazníka mi to přijde dost slabé.
Obecne platne pravidlo pro obchodniky je "pokud platite dodavatelum v USD, prevadejte prijate bitcoiny co nejdrive na USD", coz Coinabul samozrejme udelal.Jak už jsem psal výše, za obecné pravidlo považuju nenakládat s prostředky zákazníka, dokud nejsem schopný poskytnout službu. Pokud s nimi nakládám, měl bych nést riziko za případné znehodnocení.
Predpokladam, ze to maji dokonce automatizovane, tj. zakaznik posle bitcoiny a ty se rovnou prodaji na burze na USD za aktualni cenu tak, aby Coinabul minimalizoval kurzove riziko.Opět nevidím důvod, proč by toto mělo zákazníka zajímat, pokud s nimi nemá podepsanou nějakou doložku o přenesení (části) rizika na něj. Navíc pokud i po tolika týdnech obchodník není schopný dostát svým závazkům, očekávám od něj maximální vstřícnost.
Ono to z venku vypada, jako ze Petrovy bitcoiny rovnou utratili na novy auto a ted se cukaji vyplatit tech 90 BTC nazpatek.Proč by se měl zákazník zajímat o způsob utracení prostředků, které mají býti vráceny.
Problem ale je v tom, ze Coinabul nespekuluje na kurz BTC a tech konkretnich 90 BTC uz opravdu nemaAni do toho zákazníkovi nic není, navíc to ukazuje značný amatérismus na jejich straně. Není nic jednoduššího, než přebírat platbu od zákazníka až ve chvíli, kdy vím, že jsem schopný věc dodat. A pokud dojde k chybě, tuto urychleně řešit a minimalizovat tak rizika. V tomto případě obchodník očividně vyřešení dodávky zdržuje. Podle mě by se měli buď velmi rychle profesionalizovat nebo bitcoinové platby opustit. Pokud si teda nechtějí na zadržování cizích bitcoinů postavit business. I Ondřej píše, že to, co mu nabídli neodpovídá ani dolarové ceně v době koupě. Podle mě se snaží řešit svůj problém tím, že okradou zákazníka.
a muze nabidnout jen cenu te mince kvotovanou v dolarech.To je asi jako kdyby on řekl, že jim může nabídnout leda tak jednu „mezi voči“. Ale co už, lidí a firem, které nestojí za svými závazky je spousta. Nevidím důvod jednu z nich obhajovat jen proto, že jsou early-adopters bitcoinu. Je to něco podobného jako pokyho „komunitní akce“, o tom taky člověk neví, co si má vlastně myslet.
Tak si představ, že někomu slíbíš řešení složené z hardwaru a softwaru. Vybereš peníze, nakoupíš HW, začneš dělat na SW a pak zjistíš, že nejsi schopný to naprogramovat nebo že software třetí strany nefunguje nebo nejde použít. Peníze vrátit nemůžeš, protože jsi je utratil – můžeš vrátit jen ten HW.V takovém případě se dostáváš na velmi tenký led. Když se chováš slušně, tak ti protistrana často vyhoví přijme vyrovnání, které je pro ni nevýhodné. A je to z jejich strany určitá forma solidarity. I já jsem takovouhle solidaritu několikrát v životě přijal například ve formě dílčí platby za práci, kterou jsem nedokončil a nebylo zřejmé, jestli ji dokončí někdo jiný. Ale to jsem byl středoškolák a kolikrát mám ještě dneska chuť napsat dotyčným děkovný dopis. Nicméně jsem se z toho poučil a takovéhle věci prostě nedělám. Nechci se chovat ani jako nezodpovědný hlupák, ani jako podvodník.
Jsou různé druhy obchodů – některé jsou jistější, u jiných nese část rizika i zákazník.Zákazník nese riziko úpadku dodavatele, s tím se nedá nic dělat. Nicméně o všech ostatních rizikách by měl být předem informován nebo by měly vyplývat z povahy smluvního vztahu. Typický příklad takového rizika je, že zboží s roční zárukou po roce přebírá riziko za nefunkčnost zákazník. Nebo že nese riziko za zničení opotřebením. Najde se toho spousta.
Každý ať si vybere, co mu vyhovuje, oboje má svoje výhody.Vybírat lze jen pokud můžu do jisté míry očekávat, že dodavatel své závazky nejen sdělí, ale také splní.
Vybírat lze jen pokud můžu do jisté míry očekávat…Bitcoinu sice fandím a líbí se mi to, ale všechny tyhle obchody beru apriori jako rizikové a trochu jako šedou ekonomiku. Je to něco postaveného na důvěře a také ochotě riskovat. Je to celkem mladá věc, teprve se to postupně usazuje, krystalizuje, stanovují se zvyklosti tohoto oboru… Je to něco jiného, než když objednáš od tuzemského obchodu a zaplatíš převodem na účet. Dokonce i něco jiného, než když objednáš z Číny a zaplatíš PayPalem. Jestli se ti to nelíbí, vyber si něco jiného – plať kreditkou, PayPalem, z bankovního účtu… a kupuj od místních obchodníků. Co jsem zatím o tomto případě četl, nepřijde mi, že by šlo o podvod. Obchodník udělal jednu chybu (IMHO to záměr nebyl) a zákazníkova představa se míjí s realitou – snaží se do tohoto obchodu projektovat svoje zkušenosti z úplně jiného prostředí – které tu ovšem nejsou aplikovatelné (to se ale dalo čekat, nepřijde mi to jako nějaké zákeřné překvapení).
Tak si představ, že někomu slíbíš řešení složené z hardwaru a softwaru. Vybereš peníze, nakoupíš HW, začneš dělat na SW a pak zjistíš, že nejsi schopný to naprogramovat nebo že software třetí strany nefunguje nebo nejde použít. Peníze vrátit nemůžeš, protože jsi je utratil – můžeš vrátit jen ten HW.A ty bys takovému dodavateli, který ti sežral peníze a nedejbože ten HW ještě nějak znehodnotil, nešel po krku?
Pověstné házení do vltavyJen s betonovým kvádrem nebo když je zamrzlo.
Obavam se, ze to neni prilis konstruktivni reseni.Vždy mě překvapuje, když někdo používá takovéto vyjádření v podobných případech. Pevně věřím, že když mi jedna firma dlužila něco kolem 15k, taky dotyčný nepovažoval můj dopis na generálního ředitele a předsedkyni představenstva za konstruktivní řešení. Na druhou stranu musím říct, že to zafungovalo :).
Ale mají.myslím tebe jako OSVČ, ne zaměstnance
A s běžným smrtelníkem bez společnosti s ručeným omezením apod. jsou zpravidla velmi rychle hotovi.Jasně, že prostředky tu jsou, ale je potřeba to mít podchycené písemnou smlouvou – nedá se spoléhat na ústní dohodu.
ale je potřeba to mít podchycené písemnou smlouvou – nedá se spoléhat na ústní dohodu.Jó, když to nedokážeš prokázat, tak je to obecný problém. Ale platí pro obě strany.
myslím tebe jako OSVČ, ne zaměstnancePřesně tak. OSVČ je fyzická osoba a neexistuje zde fyzické ručení.
Jasně, že prostředky tu jsou, ale je potřeba to mít podchycené písemnou smlouvou – nedá se spoléhat na ústní dohodu.Dá se ledacos.