Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Vyrobit jednoduchý počítač pro sběr dat je dneska poměrně jednoduché - najdete si jednodeskový ARM počítač, zaměstnáte hardwarového vývojáře a necháte si navrhnout rozšiřující desku. Nakonfigurujete dodaný linux, nainstalujete databázi, webový server, svoji aplikaci pro sběr dat a je to.
První nečitelnou SD kartu svedete na vadný kus. Kdyby byla karta v pořádku, nebyla by přece nabouraná už po čtrnácti dnech! Jenže další karta umřela už druhý den. Že by dva vadné kusy? Třetí karta zničená během měsíce vás začne nahlodávat - že by ty karty byly v pořádku a špatně je něco jiného?
Jeden můj známý mi ukázal velkou kulatou krabici od paklu cédeček plnou zničených SD karet. Během vývoje zničil stovky různých karet, od nejlacinějších noname, přes značkové karty až po průmyslové SD karty s cenou v tisícikorunách za kus, které měly údajně hrubé zacházení vydržet. Odešly stejně rychle, jako kterákoli jiná SD karta v jeho sbírce.
SD karta není dělaná na časté přepisy. Při použití ve foťáku nebo v mobilu se na kartu zapíše třeba 10 MB najednou, při další operaci se zapíše dalších 10 MB najednou a tak dál. O data na kartě ve foťáku se obvykle staráte až po zaplnění karty nebo až když chcete fotky stáhnout. Databáze pracuje s kartou výrazně jinak - při sběru dat se na kartu zapisuje s malým intervalem poměrně zanedbatelné množství dat. Jakmile zapíšete do databáze, připojí se na konec nějakého souboru pár bajtů dat, databáze si navíc vynutí sync.
Do algoritmu pro wear leveling na SD kartě vidí pouze výrobce, takže je dosti pravděpodobné, že postupným připisováním pár bajtů na konec souboru přepisujete vždy stejné místo na kartě. Je div, že karta vydrží takové zacházení celých čtrnáct dní!
Základem je omezit veškeré zápisy na SD kartu. Typicky se při práci linuxového stroje zapisují na disk tyto informace:
Začnu od toho nejjednoduššího: swap. Vaše zařízení musí mít dostatek paměti pro běh celého prostředí, aby se nesnažilo používat swap. Stejně - nejlepší je swap úplně vypnout. Když začne počítač odkládat paměťové stránky na SD kartu, neuvěřitelně zpomalí. Nejjednodušším únikem z takové situace je tvrdý reset.
Databázová data přestěhujte na ramdisk. Ten můžete snadno vytvořit v souboru /etc/fstab řádkem:
shm /dev/shm tmpfs nodev,nosuid,noexec 0 0
Ramdisk vytvořený tímto řádkem najdete v adresáři /dev/shm. Nevýhodou ramdisku je, že po restartu systému se data ztratí. Vaše aplikace s tím proto musí počítat a musí být schopná získat šablonu databáze z odjinud. Ztracená data? Smůla - ale pořád je to lepší, než jet vyměňovat zničenou SD kartu do zařízení vzdáleného několik stovek kilometrů.
Poznámka k databázi: používám databázi Sqlite. Údajně je tato databáze vhodná právě pro použití na SD kartách, protože nepřepisuje staré záznamy, ale zapisuje vždy nové verze dat na konec souboru. V praxi likviduje Sqlite SD kartu stejně, jako kterákoliv jiná databáze. Navíc doba pro zotavení po havárii je při větší databázi (řádově jednotky GB) i na normálním disku nechutně dlouhá. Snažte se proto svou databázi udržet co nejmenší.
U logů je problém, že obvykle každá aplikace zapisuje své logy do nějakého jiného souboru a u některých aplikací - typicky třeba u webového serveru - je nastavení logů specifické právě pro tuto aplikaci. Nejjednodušší je vůbec nenastartovat syslog démona (ať už používáte jakýkoliv). Pokud logy přece jen potřebujete, syslog se dá u rozumných aplikací pro logování (používám syslog-ng) poslat přes síť do jiného počítače.
Zakázat wtmp je nesmírně obtížné. Do souboru /var/log/wtmp zapisuje proces init. Google vám příliš neporadí - dotazů "Jak zakázat zápisy do wtmp?" najdete sice dost, ale odpovědí je pravidelně podezíravá, vyhýbavá otázka: "A proč to chcete? Zakazovat zápisy do wtmp může chtít jen zlý člověk, který nechce nechávat v systému své stopy". Naštěstí existuje jedno primitivní řešení - po startu proceru init wtmp jednoduše smažte:
rm -f /var/log/wtmp
Než se vám podaří v init skriptech tento soubor smazat, proces init sice stačí soubor vytvořit a možná do něj i něco zapsat, a po smazání bude mít nějaké připomínky, ale fakt, že si soubor wtmp nepřejete, dokáže akceptovat, a už jej znovu nevytvoří. Pokud byste chtěli zakázat vytvoření wtmp souboru kompletně, asi budete muset hrábnout do zdrojových tvarů - do toho se mi nikdy nechtělo.
Po prostudování různých zdrojů na internetu jsem dospěl k názoru, že nejvhodnějším filesystémem pro SD kartu je ext4. Pro SD kartu je ale vhodné zakázat žurnál a upravit některé další parametry:
mkfs.ext4 -O ^has_journal -E stride=2,stripe-width=1024 -b 4096 /dev/sda1
V souvislosti s montováním nekorektně odmontovaného filesystému po havárii systému nebo po vypnutí napájení bych ještě doporučil upravit startovací skripty tak, aby se zakázalo manuální kontrolování disků. Donuťte startovací skript, aby zkontroloval disk vždy, když je potřeba, a aby to dokázal udělat i bez vaší asistence. Já si přepsal startovací skript /etc/init.d/fsck (distribuce gentoo). Do míst, kde se původně systém dovolával mojí pomoci, jsem vložil řádek
fsck -y /
V jiné distribuci bude startovací skript vypadat jinak, takže žádné podrobnosti neuvádím. Poraďte si.
A ještě jednu připomínku na konec: u podobných zařízení není důležité, aby fungovala stoprocentně spolehlivě. Důležité je, aby se zařízení dokázalo vzpamatovat po havárii samo a pokud možno co nejrychleji.
Tiskni
Sdílej:
Na jaké základní kostičky můžu tento balík rozložit?Rozkládání na základní kostičky, je právě doménou binárních distribucí. Gentoo naopak funguje na principu konfigurace a skládání. Jedná se o dvě techniky, kterými se oba typy distribucí snaží dopracovat podobného výsledku, tedy flexibility. Obojí má své výhody.
FSCKFIX=yesa medzi parametre jadra sa prida
forcefsckNemusim editovat ziadne init skripty a tym padom nebude problem pri upgrade.
Já to vyřešil USB diskem 