Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Když jsme u těch kouzelníků, před pár dny jsem se snažil na youtube najít nějakou hudbu z East of Eden a při té příležitosti jsem narazil na staré působivé Copperfieldovo vystoupení s létáním.
http://www.youtube.com/watch?v=wChk5nY3Kzg
Tak jsem se i zkusmo podíval, jak to ten parchant dělá
http://www.metacafe.com/watch/1616406/how_does_david_copperfield_fly/
S evolucí to zas tak jednoduché není. Pokud je populace dostatečně velká, i pozitivní mutace se v ní natolik rozředí, že druh jako celek zůstává víceméně konstantní. Což je důvod, proč tu máme skupiny živočichů, které se za stovky milionů let prakticky nezměnily. Přírodní výběr spíše probíhá na úrovni konkurence jednotlivých druhů. Jiná situace nastane, pokud se vytvoří malá izolovaná populace, kde genetický drift funguje na plné obrátky. Lidstvo vděčí za svoje schopnosti tomu, že kdysi málem vyhynulo.
Absurdistán nám nehrozí, alespoň ne na biologické úrovni. Navíc už samotný předpoklad o dědičnosti inteligence je do značné míry zpochybnitelný.
Technicky zaměřeným jedincům přijde jako problematické tvrzení „Holky mají rády chytré kluky“, protože od děvčat zakoušeli ponížení, přestože sami sebe považují za chytré. Může za to jejich neschopnost využít své inteligence v ohledu, kterým děvčata chytrost měří: vtipem, bystrostí, dobrým vkusem.Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to jako jakási legenda o linuxákovi. Kdo z vás skutečně zná nějakého totálně nepoužitelného technika, který si není schopný najít ženskou? Případy z blázince vynechte. Z mých zkušeností plyne, že většina linuxáků je více/méně normální.
Druhé, to je možná horší. Čím větší celek, složitější a odosobněná struktura, tim lí se vede podobným figurám. Zatímco na vesnici, v malém podniku... byl takový sociopat přeci jen odhlitelnější a sezaditelnější, dned ukrytý za mediální vystoupení, projevy.... má dobrý biotop a podmínky k množení.To je pravda. Ono ten evolucni tlak proti psychopatum existuje porad, akorat se projevi tak, ze se pak zhrouti cela takova spolecnost. I kdyz zhrouti - ja si spis myslim, ze dopadneme jako rozvojove zeme - obrovske socialni rozdily a korupce, s kterou nikdo nemuze nic delat.