Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
Dlouhou dobu jsem instaloval a testoval různé linuxové distribuce a nakonec jsem našel tu pro mně.
Zkoušel jsem SuSE 9.2, Mandrivu 2005 LE, Arch Linux, Slackware 10.1 a Debian 3.1 sarge. Ze všech testovaných jsem se rozhodl zůstat u Slackware. Nejenom, že vás neotravuje nějakými stupidními závislostmi, ale jako jediná přežila instalaci KDE 3.4 ze zdrojových kódů přes to stávající. To u Mandrivy přestal jít zvuk, SuSE odmítal Xka, na Debianovi to byl samej segmentation fault a na Archu? Tam jsem ho ani nezkompiloval, protože mi chyběla spousta potřebných balíčků, které jsem nemohl doinstalovat kvůli absenci internetu.
Dále mi vyhovuje způsob konfigurace distribuce - úprava konfiguračních souborů. Nastavení spouštění služeb příkazem chmod (+/-)x /etc/rc.d/rc.(sluzba). To je opravdu něco jiného, než se proklikávat desítkou oken a zmateně hledat, co kde zaškrtnout.
Dále jsem velmi spokojen s dobou, za kterou je distribuce "ready". Pouhých 37 sekund od zmáčknutí klávesi ENTER v lilu do zobrazení výzvy k přihlášení. To se mi nepovedlo na žádné jiné distribuci - vždy se pohyboval start okolo 50s.
Také je docela rychlí start Xkek. Logo nVidia se sotva ukáže a už tam je splashscreen KDE. To na takovém debianu tam to logo bylo o značnou dobu déle (kolem 5 sekund), ale to je asi tím "silně modifikovaným" XFree. Na ostatních distrech to bylo kolem 2s. Ovladače byly ve verzi 7174 a kompilované ze zdrojových kódů (miluju kompilaci).
I když je Slackware kompilován pro i386 (některé balíčky i pro i486), zdála se mi práce v něm rychlejší jak v ostatních distrech.
Můj Komp:
AMD Athlon 1600+, 512M RAM, GeForce FX 5600 Ultra 256M.
Tiskni
Sdílej:
Ovladače byly ve verzi 7174 a kompilované ze zdrojových kódů
Jo? Já doteď žil v iluzi, že ovladače nvidia jsou binárky ...
PS: rychlý jako mladý :)