Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Co si budeme namlouvat. Pro linux je dnes jen málo opravdu kvalitních programů, které trpí spoustou nedodělků, a ještě méně komerečních programů. Neříkám, že opensource programy jsou špatné, ale přeci jenom ty komereční jsou častěji kvalitnější, stabilnější a hlavně většinou plní svou funkci.
Takhle hustej kód linuxu jste ještě neviděli.
Vytvářím jednoduchý kódovací program pro Linux. Jeho jméno bude Kódovač :). Vybere se vstupní a výstupní soubor, zadá se heslo a poté se klikne na Zakódovat/Dekódovat. Program používá 256ti bitové kódování AES. Je určen pro KDE, ale mám s ním menší problém, který musím nejprve vyřešit. Jedná se o české prostředí. V programu jsou všechny texty v češtině, jenže je problém u ovládacích prvků. Např. když vyvolám kontextovou nabídku u editačního pole, je v angličtině. Dále je problém u dialogu otevřít/zavřít soubor, které jsou v angličtině také. Zřejmě musím zavolat nějakou funkci a oznámit KDE, že to chci česky. Možná to spíše patří do diskuse, ale je to můj první program pro linux, takže to musím oznámit v blogu. Čekám na vaše rady. Jinak screenshot je na http://exweb.wz.cz/snimek.png.
Dlouhou dobu jsem instaloval a testoval různé linuxové distribuce a nakonec jsem našel tu pro mně.
Dlouho jsem marně na internetu hledal, jak rozchodit framebuffer s ovladači od nVidie. Včera mé trápení konečně skončilo. Do sekce, kde je napsáno Driver "nvidia"
stačil přidat řádek Option "IgnoreDisplayDevices" "TV"
a bylo po problému. Možná jsem si tím sice znemožnil možnost něco připojit k TV výstupu (to je pouze má domněnka), ale to mě nevadí - stějně tuto možnost nevyužívám.
V pololetí jsem měl na vysvědčení pár trojek a otec mi slíbil, že když je na konci smáznu, tak mi koupí nové LCDéčko. Moc jsem nedoufal, že to dotáhnu tak daleko, ale to bych předbíhal.
Jen tak náhodou, když jsem si chtěl přečíst něco o crossover office, jsem narazil na stránku http://www.flashdance.cx/warez.html. Byl jsem pěkně znechucen tím, že se warez rozjíždí i na linuxu. Když chce někdo krást, ať si k tomu pořídí wokna. Linuxu to akorát kazí jméno.