Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.
Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.
Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.
Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.
Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.
Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.
V pololetí jsem měl na vysvědčení pár trojek a otec mi slíbil, že když je na konci smáznu, tak mi koupí nové LCDéčko. Moc jsem nedoufal, že to dotáhnu tak daleko, ale to bych předbíhal.
Asi tak před 3-4 týdny se profesorka na češtinu rozhodovala, jestli mi má dát trojku nebo dvojku - spíš se přikláněla k trojce. V té době ještě neměla opravené slohové práce (byl to výklad na libovolné téma - já psal o počítačových virech a jejich hrozbě pro wokna). Jaké bylo překvapení, když je druhý den paní profesorka přinesla opravené a já dostal za jedna. To změnilo její rozhodnutí a rozhodla se pro dvojku.
Teď ještě zbýval dějepis (fůj:)). Na ten jsme měli jednoho skvělého magora (pardon, pane Nováku). S ním jsme během druhého pololetí mohli chodit do kina (bylo zdarma) na sovětské filmy o druhé světové válce - Sokolovo a Osvobození Prahy. Za to nám slíbil menší vylepšení známek. Já s ním samozřejmě byl a za odměnu mi dal dvojku, i když mi vycházelo 2,86.
Tak jsem si říkal, že je to skvělé a už jsem připravoval otce na útratu ve výši 12266 Kč za 19'' LCD monitor Samsung SyncMaster 913N. Otec stále váhal, zda to má do mně investovat. Najednou mi dnes zavolal, že pro něj jedeme. Divil jsem se, co se stalo a on na to, že mi přišla pochvala od ředitele školy za vyznamenání - a já myslel, že mi o dvě dvojky uteče (asi v tom měl prsty pan třídní, který mě pořád přesvědčoval, ať zkusím ukecat nějaký předmět, ale mně se nechtělo, říkal jsem si, že mi to tak stačí).
A tak jsme tedy monitor koupili a já už byl nedočkavý, až dojedeme domů a já ho nažhavím. Jaké je potěšení, že monitor mi pod mou Mandrivou perfektně pracuje, bez nějakého zdlouhavého nastavování.
Jinak vám přeji pěkné vysvědčení a hezké odměny :)
Tiskni
Sdílej:
Já mým vysvědčením mám tedy spíš výhlidku než dostat monitor na dostat monitorem
Co jsem si chtěl pořídit, na to jsem si vydělal (většinou na větší část, zbytek jsem ukecal tátu
Finanční nebo jinou odměnu vem čert, ale ten pocit
Na to prospěl by mi stačil intenzivní rychlokurz v délce dvou týdnů, kvůli tomu jsem nemusel celý rok vstávat o půl sedmé. (mimochodem, mám 8 zameškaných hodin, šest kvůli nějaké soutěži a ty dvě protože jsem se jednou vykašlal na odpolední a šel se raději projít do lesa
, z minulého pololetí mám jednu -- přišel jsem o pět minut později)
Pocity jsem přestal řešit po tom co mě jeden učitel dost nefér v prváku sejmul. Od té doby mi to je jedno a o nějaké známky se nezajímám. Škola je hodně důležitá, ale není všechno.
? Jinak na střední jsem to ještě bral hodně poctivě, tedy do školy jsem chodil, učit se proto stejně nebylo nijak třeba a hlavně mě to bavilo. Na výšce nějak pro chození není motivace, co se tu dělá mě už ve většině případů fakt nebaví
, nejsem informatik, na většinu věcí nadávám stylem ala nezáživné in*atické s*ky... Zachraňuje to akorát pár perfektních předmětů z elektro fakulty a pár praktických z ústavu číslicové techniky od nás... A chzbí mi tu něco jako třeba měření. Nicméně na další rok už jsem s kredity na volitelné těžce v záporu, takže si o nějaké záživnosti mohu tak akorát nechat zdát. Takže to bude opět styl zkouška -- vodka -- reset, zkouška -- vodka --reset, hlavně ať už je titul doma a na ostatní kašlat. Ach jo
. Studentům na školách, kde si mohou komplet složit rozvrh, docela závidím.
PS: gratulation k LCD, nezapomeň se pochlubit jak jseš s ním spokojen, kvalitou zobrazení, nastavením, podporou a tak
. Abch věděl, jestli jít do LCD také nebo se spokojit s oblíbeným monitorem a LCD na booku.
Mimochodem, také nekouřím a nechlastám, ale říkám si, jestli mi to za ty ušetřené peníze stojí, stejně je tak jako tak vyházím za blbosti
Nikdy jsem neměl víc jak 1 nebo 2 dvojky
Na výšce to bylo sice krapet horší, občas nějaká ta troječka byla, ale už jsem týden Bc. a docela se mi to líbí (jen škoda prospěchu, mít o 0.2 lepší, mohl jsem mít červenej
).
Teď bych radši ale sehnal nějakou práci/brigádičku/přivýdělek