Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Co si budeme namlouvat. Pro linux je dnes jen málo opravdu kvalitních programů, které trpí spoustou nedodělků, a ještě méně komerečních programů. Neříkám, že opensource programy jsou špatné, ale přeci jenom ty komereční jsou častěji kvalitnější, stabilnější a hlavně většinou plní svou funkci.
Takhle hustej kód linuxu jste ještě neviděli.
Vytvářím jednoduchý kódovací program pro Linux. Jeho jméno bude Kódovač :). Vybere se vstupní a výstupní soubor, zadá se heslo a poté se klikne na Zakódovat/Dekódovat. Program používá 256ti bitové kódování AES. Je určen pro KDE, ale mám s ním menší problém, který musím nejprve vyřešit. Jedná se o české prostředí. V programu jsou všechny texty v češtině, jenže je problém u ovládacích prvků. Např. když vyvolám kontextovou nabídku u editačního pole, je v angličtině. Dále je problém u dialogu otevřít/zavřít soubor, které jsou v angličtině také. Zřejmě musím zavolat nějakou funkci a oznámit KDE, že to chci česky. Možná to spíše patří do diskuse, ale je to můj první program pro linux, takže to musím oznámit v blogu. Čekám na vaše rady. Jinak screenshot je na http://exweb.wz.cz/snimek.png.
Dlouhou dobu jsem instaloval a testoval různé linuxové distribuce a nakonec jsem našel tu pro mně.
Dlouho jsem marně na internetu hledal, jak rozchodit framebuffer s ovladači od nVidie. Včera mé trápení konečně skončilo. Do sekce, kde je napsáno Driver "nvidia"
stačil přidat řádek Option "IgnoreDisplayDevices" "TV"
a bylo po problému. Možná jsem si tím sice znemožnil možnost něco připojit k TV výstupu (to je pouze má domněnka), ale to mě nevadí - stějně tuto možnost nevyužívám.
V pololetí jsem měl na vysvědčení pár trojek a otec mi slíbil, že když je na konci smáznu, tak mi koupí nové LCDéčko. Moc jsem nedoufal, že to dotáhnu tak daleko, ale to bych předbíhal.
Jen tak náhodou, když jsem si chtěl přečíst něco o crossover office, jsem narazil na stránku http://www.flashdance.cx/warez.html. Byl jsem pěkně znechucen tím, že se warez rozjíždí i na linuxu. Když chce někdo krást, ať si k tomu pořídí wokna. Linuxu to akorát kazí jméno.