Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Vytvářím jednoduchý kódovací program pro Linux. Jeho jméno bude Kódovač :). Vybere se vstupní a výstupní soubor, zadá se heslo a poté se klikne na Zakódovat/Dekódovat. Program používá 256ti bitové kódování AES. Je určen pro KDE, ale mám s ním menší problém, který musím nejprve vyřešit. Jedná se o české prostředí. V programu jsou všechny texty v češtině, jenže je problém u ovládacích prvků. Např. když vyvolám kontextovou nabídku u editačního pole, je v angličtině. Dále je problém u dialogu otevřít/zavřít soubor, které jsou v angličtině také. Zřejmě musím zavolat nějakou funkci a oznámit KDE, že to chci česky. Možná to spíše patří do diskuse, ale je to můj první program pro linux, takže to musím oznámit v blogu. Čekám na vaše rady. Jinak screenshot je na http://exweb.wz.cz/snimek.png.
Tiskni
Sdílej:
mlock(2)
a setuid root. Jako větší nedostatek bych viděl použití KDE knihoven. GTK+ 2 knihovny mají v podstatě všichni, Qt knihovny má asi většina uživatelů Linuxu, ale KDE dost těžko. GTK+ 2 je C knihovna, takže bych volil spíš GTKMM (je to o hodně přehlednější, než GTK+, ale mohlo by to uživatele odrazovat od instalace, protože je to další knihovna navíc, i když mrňavá), nebo Qt.
real 0m57.377s user 0m15.740s sys 0m25.317s