Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Konečně jsem našel trochu času a síly k dalšímu příspěvku. Tentokrát budu psát o něčem, co pro mě bylo vždy obestřeno tajemstvím a co mě zároveň přitahovalo: Hackování. V tomto zápisku se budu věnovat konkrétně hackování Wi-Fi sítí. V rámci možností se budu snažit vysvětlit jednotlivé kroky a postupy tak, aby čtenář pochopil jak to vlastně funguje a v případě laborování na základě informací obsažených v tomto zápisku měl představu o tom co dělá. Zkrátka, aby to nebylo jen tupé opisování příkazů. Předem se omlouvám za nepřesnosti a případné chyby - budu jen rád za konstruktivní kritiku. Jen dodám, že jsem hackoval vlastní síť.
Jsou to uz temer dva roky co jsem zde popsal instalaci VMware server 2 na Debian Lenny, nutno dodat, ze popis se mi moc nepovedl, omlouva me snad jen to, ze to byl jeden z mych prvnich zapisku. V tomto zapisku se pokusim popsat instalaci VMware server 2 na Debian Squeeze 32bit, kernel 2.6.38 bigmem.
Po dlouhé době jsem se rozhodl pro další zápisek do mého umírajícího blogu:) Opět se vrátím k mému oblíbenému virtualizačnímu nástroji VMware server 2. Tentokrát se však budu zabývat ovládáním z CLI.
V tomto zápisku se budu zabývat tím jak efektivně využívat hledání pomocí Googlu. Uvedu nejběžnější syntax vyhledávání a na konci článku uvedu použité zdroje, ve kterých je možno dohledat neuvedené operátory pomocí nichž lze Google využívat s maximální efektivitou.
Cílem dnešního příspěvku je popsat základní konfiguraci Iptables a to tak, že by měla dostačovat k zabezpečení osobního PC. V případě námitek nebo konstruktivních poznámek máte možnost vyjádřit je v diskuzi. O Iptables toho bylo napsáno poměrně dost, ale nikde jsem nenašel ucelený, krátký a stručný přehled jak Iptables fungují a jak je nastavit – o toto se pokusím v dnešním příspěvku. Ještě bych chtěl dodat, že toto není rozhodně náhrada za manuál k Iptables. Budou popsány jen ty nejpoužívanější parametry a nastavení. PC zároveň slouží jako NAT pro další PC v LAN, která se prostřednictvím jeho připojují do internetu.
Konfigurace SSH (/etc/ssh/sshd_config)
Port 2222
. Číslo si samozřejmě může vybrat každý sám.
To proto, že útočník se zkouší dostat na port 22 na kterém SSH defaultně běží. Tím, že nastavíme jiný port mu situaci ztížíme.
Cilem toho zapisku je postupne shromazdovani adres s repozitari a vsim kolem nich.
V jedne z diskuzi kde jsem rozebiral centralni umisteni vsech moznych repozitaru jsem narazil na to ze nic takoveho neni(mam tim na mysli repo tretich stran) tak jsem se rozhodl je umistit sem a postupem casu az objevim(jestli vubec) nejake nove je budu pridavat - vic repozitaru, vice software. Samozrejme u repozitaru tretich stran jsme konfrontovani s jejich duveryhodnosti. To zda je pouzivat ci ne ponecham na kazdem z vas.dmsetup,fuse-utils, libfuse2
3) Spustime rozbaleny soubor Truecryptu a objevi se kratky GUI pruvodce. Dale postupujeme intuitivne(asi 3x kliknout:)