Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Moze sa stat ze mate zle naformatovany usb flash a preto to trosku "blbne" ci je spravne zistime: fdisk -l /dev/sda (kde sa kluc nachadza malo by to vyhodit nieco taketo: # fdisk -l /dev/usbkluc Disk /dev/usbkluc: 1048 MB, 1048444928 bytes 33 heads, 61 sectors/track, 1017 cylinders Units = cylinders of 2013 * 512 = 1030656 bytes Device Boot Start End Blocks Id System /dev/usbkluc1 1 1017 1023580 b W95 FAT32 Ten dev je moj upraveny podla udev rules. Inak to moze byt /dev/sd? Ak je tam kopec partisien alebo kluc montujeme ako /dev/sdb a nie ako /dev/sdb1 tak tiez je lepsie kluc korektne naformatovat. Asi takto (predpoklad ze usb flash je na /dev/sda): #fdisk /dev/sda p - vypis particii d - zmazeme vsetky particie c - vytvorime oddiel t - zadame typ "b" win32 bez uvodzoviek w - zapiseme zmeny Teraz nepamatam ci to 'w' fdisk sam skonci(tusim ano), ak nie tak q+Enter Formatovac pre DOS je v baliku dosfstools, ak nemame tak apt-get install dosfstools a naformatuje: mkdosfs -F 32 /dev/sda Teraz mame jeden FAT32 oddiel citatatelny v Linuxe aj vo Windowse.
Tiskni
Sdílej: