Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Protože je víkend, tak tak se v tomto blogu vyjímečně odkloním od Linuxu. Včerejší datum(pátek 13.) je považováno za smolné.
Včera jsem se rozhodnul, že si konečně v PC vyměním chladič od procesoru, protože ten původní byl docela dost hlasitý. Před měsícem jsem vyměnil i zdroj, ale ten nezabral. Po delším zápase s místem se mi podařilo nový chladič umístit(nevím kdo navrhoval tu základní desku, že umístil napájení tak blízko patice procesoru :-O ).
Když jsem počítač zapnul s potěšením jsem zjistil, že tentokrát jsem se strefil a hluk skutečně dělal chladič u procesosu. Teplota, kterou ukazovaly lm_sensors vypadala jenom o 4-6˚C nad normálem. Tak jsem se rozhodnul, že stabilitu vyzkouším aktualizací balíčků Fedory 7. Telota vypadala dobře. Mezítím jsem uvažoval, že si skočím pro něco do nedalekého obchůdku.
Nakonec jsem si to naštěstí rozmyslel a nikam jsem nešel(a dobře jsem udělal), protože po takových deseti minutách se začal ozývat divný zvuk větřáku. Když jsem sáhnul na PC, zjistil jsem, že je dost horké. Hned jsem ho samozřejmě vypnul a hledal jsem příčinu. Tu jsem zjistil skoro hned. Netočil se větřák od zdoje a PC už začínal smrdět. A proč se netočil větřák zdroje Protože bylo mezi chladičem a zdrojem málo místa a ten nový zdroj měl větřák na spodní stráně, tak se mi tam zapletl jeden kablík, který bránil větřáku v chlazení.
Kupodivu po té co jsem drátek z větřáku dal pryč, tak zdroj funguje. Kdybych ale do toho obchodu šel, tak jsem měl zcela jistě odpálený zdroj a kdoví co ještě a pak, že je pátek 13. smolný den
Stalo se vám taky někdy něco podobného? Jestli ano, tak to napiště do diskuse
Tiskni
Sdílej: