Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jak se tak dívám, tak zájem o typografické rozšíření je celkem zájem. Možná by stálo zato pokusit se nějakou rozšířenou variantu rozložení protlačit přímo do X.org. Myslíte, že by bylo možné se na něčem shodnout, nebo si každý bude hájit svou mapu, na kterou už je zvyklý?
Nová mapa by měla být snadno použitelná, obsahovat všechny potřebné znaky a (pokud bude měnit qwert* variantu) být kompatibilní s qwert*, co se znaků z první skupiny (mez modifikátoru a se shiftem) týče.
Ano, přesně tak si to představuji – první skupinu ponechat bez modifikací a úpravy provádět jen ve vyšších skupinách. A pokud možno kompatibilně. Tzn. symboly, které zůstanou, tak zůstanou na stejném místě.
Osobně se nebráním odebrání chybných uvozovek (") z takové mapy, neboť v českém textu opravdu nejsou třeba.
Tady bych si dovolil nesouhlasit. Osobě používám českou QWERTZ klávesnici úplně na všechno. Tedy i na programování atd. A bez znaku "
se tedy neobejdu. Mým cílem je mít klávesovou mapu vybavenou veškerými potřebnými znaky, aby nebylo nutné vůbec přepínat. Z mého pohledu toto ostatně docela dobře plní i výše navržená mapa.
Pokud byste měl zájem na sjednocení, ozvěte se. Mohli bychom udělat náborovou akci na linux@linux.cz/cz.comp.linux, případně zneužít wiki na www.l10n.cz.
Ano, zájem bych měl.
Mimochodem, taky vám firefox žere nezlomitelné mezery z textarea v HTML?
Taky jsem si toho všiml. Nevím ale, kde je chyba.
#359303. Ještě hůře se chová kazehakase (také používá Gecko). Naopak Opera je v pořádku.Mimochodem, taky vám firefox žere nezlomitelné mezery z textarea v HTML?Taky jsem si toho všiml. Nevím ale, kde je chyba.
No, jak se liší se můžete podívat sám. Jaké jsou změny oproti „normální“ klávesnici se můžete podívat v předchozím zápisku.
V té mé je definováno o něco málo víc symbolů. A především jsem si je definoval já tak, jak mi vyhovují. Nehledě na to, že o již existujícím rozšíření kolegy Písaře jsem do teď nevěděl.
cz(typo)
je už připravené přesně to, o co mi jde. Mimochodem, naprosto vynikajícím nástrojem to je ve spojení s Xe(La)TeXem, protože ve zdrojáku mám už ty znaky, co chci ve výstupu a nemusím je ani nijak složitě vkládat.
Dobrá otázka. Tak jsem si toho všiml. Včera v noci už jsem to ale neřešil. Netuším, co je špatně. Zkusím se na to podívat, až bude čas.
key <AE12> { [dead_acute, dead_caron, U00B4, U2026 ] };změnit změnit
U00B4
na U2006
.
Aha, ano jistě. Moje chyba. Nejspíš jsem si ve Vimu nedopatřením přepsal schránku původní hodnotou. V článku už jsem to opravil.
Dobrý den, mám dva dotazy:
Ad 1) Přiznám se, že tohle jsem netestoval (a na tomto stroji momentálně ani nemám možnost). Je tedy možné, že to je „normální“.
Ad 2) Tak zdrojáky jsem nesmazal, a když mi tam bude něco chybět, tak to tam dopíšu. Asi tam přidám, až budu mít chvilku, znak ″, případně ′, který byl zmíněn v tomto článku.
Ne, v tomto směru k žádným pokusům nedošlo.
Tiskni
Sdílej: