plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jak se tak dívám, tak zájem o typografické rozšíření je celkem zájem. Možná by stálo zato pokusit se nějakou rozšířenou variantu rozložení protlačit přímo do X.org. Myslíte, že by bylo možné se na něčem shodnout, nebo si každý bude hájit svou mapu, na kterou už je zvyklý?
Nová mapa by měla být snadno použitelná, obsahovat všechny potřebné znaky a (pokud bude měnit qwert* variantu) být kompatibilní s qwert*, co se znaků z první skupiny (mez modifikátoru a se shiftem) týče.
Ano, přesně tak si to představuji – první skupinu ponechat bez modifikací a úpravy provádět jen ve vyšších skupinách. A pokud možno kompatibilně. Tzn. symboly, které zůstanou, tak zůstanou na stejném místě.
Osobně se nebráním odebrání chybných uvozovek (") z takové mapy, neboť v českém textu opravdu nejsou třeba.
Tady bych si dovolil nesouhlasit. Osobě používám českou QWERTZ klávesnici úplně na všechno. Tedy i na programování atd. A bez znaku "
se tedy neobejdu. Mým cílem je mít klávesovou mapu vybavenou veškerými potřebnými znaky, aby nebylo nutné vůbec přepínat. Z mého pohledu toto ostatně docela dobře plní i výše navržená mapa.
Pokud byste měl zájem na sjednocení, ozvěte se. Mohli bychom udělat náborovou akci na linux@linux.cz/cz.comp.linux, případně zneužít wiki na www.l10n.cz.
Ano, zájem bych měl.
Mimochodem, taky vám firefox žere nezlomitelné mezery z textarea v HTML?
Taky jsem si toho všiml. Nevím ale, kde je chyba.
#359303. Ještě hůře se chová kazehakase (také používá Gecko). Naopak Opera je v pořádku.Mimochodem, taky vám firefox žere nezlomitelné mezery z textarea v HTML?Taky jsem si toho všiml. Nevím ale, kde je chyba.
No, jak se liší se můžete podívat sám. Jaké jsou změny oproti „normální“ klávesnici se můžete podívat v předchozím zápisku.
V té mé je definováno o něco málo víc symbolů. A především jsem si je definoval já tak, jak mi vyhovují. Nehledě na to, že o již existujícím rozšíření kolegy Písaře jsem do teď nevěděl.
cz(typo)
je už připravené přesně to, o co mi jde. Mimochodem, naprosto vynikajícím nástrojem to je ve spojení s Xe(La)TeXem, protože ve zdrojáku mám už ty znaky, co chci ve výstupu a nemusím je ani nijak složitě vkládat.
Dobrá otázka. Tak jsem si toho všiml. Včera v noci už jsem to ale neřešil. Netuším, co je špatně. Zkusím se na to podívat, až bude čas.
key <AE12> { [dead_acute, dead_caron, U00B4, U2026 ] };změnit změnit
U00B4
na U2006
.
Aha, ano jistě. Moje chyba. Nejspíš jsem si ve Vimu nedopatřením přepsal schránku původní hodnotou. V článku už jsem to opravil.
Dobrý den, mám dva dotazy:
Ad 1) Přiznám se, že tohle jsem netestoval (a na tomto stroji momentálně ani nemám možnost). Je tedy možné, že to je „normální“.
Ad 2) Tak zdrojáky jsem nesmazal, a když mi tam bude něco chybět, tak to tam dopíšu. Asi tam přidám, až budu mít chvilku, znak ″, případně ′, který byl zmíněn v tomto článku.
Ne, v tomto směru k žádným pokusům nedošlo.
Tiskni
Sdílej: