Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Už mě nebaví vyťukávat ordinální hodnoty českých uvozovek, pomlček aj. nebo v lepším případě psát jejich symbolické názvy. Tak jsem se konečně odhodlal a udělat si vlastní variantu české klávesnice.
Po prostudování zdejších článků (1, 2) a adresáře /usr/share/X11/xkb jsem pojal podezření, že netuším, kde najít názvy symbolů pro moje prazvláštní znaky a jak zapsat symbol, který nemá přidělen název žádný.
Naštěstí jsem nalezl výbornou sadu dokumentů obsahující pro mě významé informace. Za prvé seznam symbolů naleznu v /usr/include/X11/keysymdef.h a za druhé novější verze X serveru rozumí i symbolům, které jsou odvozeny z unicodového kódu. Např. znak mínus (U+2212, −), pro který v mé verzi Xorg žádný symbolický název není, lze zapsat jako U2212:
key <AB10> { [ minus, underscore, endash, U2212 ] };
Nakonec jsem upravil soubor /usr/share/X11/xkb/symbols/cz tak, že nyní nabízí dvě varianty navíc. Jedná se o variantu typo a qwerty_typo. O proti standardním basic a qwerty z Xorg 7.1.1 umožňují zapsat české dvojité uvozovky, výpustku, n-pomlčku, mínus a zúženou mezeru.
Stahovat můžete z http://xpisar.wz.cz/xkb-cz-typo/, kde najdete celý xkb_symbols soubor, diff a stručný popis, co zmáčkout, abyste dostali kýžené znaky.
Tiskni
Sdílej:
AltGr-/
potřebuji pro psaní lomítka (není nad to mít všechny znaky pro závorky v HTML vedle sebe nad AltGr), zvolil jsem si trochu jiné rozložení:" ~/.vim/after/ftplugin/html imap <buffer> ,, „ imap <buffer> `` “ imap <buffer> ,- –Je to jen pro html, ale TeX tohle řeší po svém a nikde jinde to nevyužiju (používám Latin2).