Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Už mě nebaví vyťukávat ordinální hodnoty českých uvozovek, pomlček aj. nebo v lepším případě psát jejich symbolické názvy. Tak jsem se konečně odhodlal a udělat si vlastní variantu české klávesnice.
Po prostudování zdejších článků (1, 2) a adresáře /usr/share/X11/xkb jsem pojal podezření, že netuším, kde najít názvy symbolů pro moje prazvláštní znaky a jak zapsat symbol, který nemá přidělen název žádný.
Naštěstí jsem nalezl výbornou sadu dokumentů obsahující pro mě významé informace. Za prvé seznam symbolů naleznu v /usr/include/X11/keysymdef.h a za druhé novější verze X serveru rozumí i symbolům, které jsou odvozeny z unicodového kódu. Např. znak mínus (U+2212, −), pro který v mé verzi Xorg žádný symbolický název není, lze zapsat jako U2212:
key <AB10> { [ minus, underscore, endash, U2212 ] };
Nakonec jsem upravil soubor /usr/share/X11/xkb/symbols/cz tak, že nyní nabízí dvě varianty navíc. Jedná se o variantu typo a qwerty_typo. O proti standardním basic a qwerty z Xorg 7.1.1 umožňují zapsat české dvojité uvozovky, výpustku, n-pomlčku, mínus a zúženou mezeru.
Stahovat můžete z http://xpisar.wz.cz/xkb-cz-typo/, kde najdete celý xkb_symbols soubor, diff a stručný popis, co zmáčkout, abyste dostali kýžené znaky.
Tiskni
Sdílej:
AltGr-/
potřebuji pro psaní lomítka (není nad to mít všechny znaky pro závorky v HTML vedle sebe nad AltGr), zvolil jsem si trochu jiné rozložení:" ~/.vim/after/ftplugin/html imap <buffer> ,, „ imap <buffer> `` “ imap <buffer> ,- –Je to jen pro html, ale TeX tohle řeší po svém a nikde jinde to nevyužiju (používám Latin2).