Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Už mě nebaví vyťukávat ordinální hodnoty českých uvozovek, pomlček aj. nebo v lepším případě psát jejich symbolické názvy. Tak jsem se konečně odhodlal a udělat si vlastní variantu české klávesnice.
Po prostudování zdejších článků (1, 2) a adresáře /usr/share/X11/xkb jsem pojal podezření, že netuším, kde najít názvy symbolů pro moje prazvláštní znaky a jak zapsat symbol, který nemá přidělen název žádný.
Naštěstí jsem nalezl výbornou sadu dokumentů obsahující pro mě významé informace. Za prvé seznam symbolů naleznu v /usr/include/X11/keysymdef.h a za druhé novější verze X serveru rozumí i symbolům, které jsou odvozeny z unicodového kódu. Např. znak mínus (U+2212, −), pro který v mé verzi Xorg žádný symbolický název není, lze zapsat jako U2212:
key <AB10> { [ minus, underscore, endash, U2212 ] };
Nakonec jsem upravil soubor /usr/share/X11/xkb/symbols/cz tak, že nyní nabízí dvě varianty navíc. Jedná se o variantu typo a qwerty_typo. O proti standardním basic a qwerty z Xorg 7.1.1 umožňují zapsat české dvojité uvozovky, výpustku, n-pomlčku, mínus a zúženou mezeru.
Stahovat můžete z http://xpisar.wz.cz/xkb-cz-typo/, kde najdete celý xkb_symbols soubor, diff a stručný popis, co zmáčkout, abyste dostali kýžené znaky.
Tiskni
Sdílej:
AltGr-/
potřebuji pro psaní lomítka (není nad to mít všechny znaky pro závorky v HTML vedle sebe nad AltGr), zvolil jsem si trochu jiné rozložení:" ~/.vim/after/ftplugin/html imap <buffer> ,, „ imap <buffer> `` “ imap <buffer> ,- –Je to jen pro html, ale TeX tohle řeší po svém a nikde jinde to nevyužiju (používám Latin2).