Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Zaujal ma tento knižný titul v jednom internetovom obchode: Mistrovství v Linuxu s podtitulom příkazový řádek, shell, programování od Marka Sobella v českom preklade. Zaujímavé je, že ju vidal Microsoft Press 2007. 1.500,- Sk za 880 stran je pomerne dosť.
Oplatí sa alebo neoplatí, čo na ňu poviete? bližšie info
Tiskni
Sdílej:
Kniha, kterou doporučujete(Administrace systému Linux), je informačně poněkud "řídká" - jako většina knih z tohoto nakladatelství. Něco vám napoví, ale na praktické použití to není. Mnohem lepší je dle mého soudu kniha "LINUX kompletní příručka administrátora" od Nemetha, Snydera a Heina z nakladatelství Computer press .
Knihu jsem si prohlížel a myslím, že obsahuje příliž mnoho "vaty", která navyšuje jak rozsah, tak cenu. Prakticky stejný rozsah informací ohledně práce se shellem a jeho nástroji dostanete v knize Michala Brandejse "Linux Praktický průvodce" z nakladatelství Konvoj. Má 312 stran a stojí 249 Kč.