Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Trochu ma k nasledujúcej úvahe priviedol článok na konkurenčnom linuxovom serveri, kde sa žongluje so štatistickými dátami cielene v neprospech jednej z linuxových distribúcií. V konečnom dôsledku článok pravdepodobne dokázal presný opak toho, čo chcel dokázať.
Sú štatistické údaje natoľko relevantné aby okrem manipulácie a ohlupovania slúžili aj na niečo iné? Ja sa k akýmkoľvek štatistickým údajom staviam pomerne skepticky. Môžem uviesť modelvý príklad zo svojho okolia.
V mojom okolí sa nachádza cca 60 pracovných staníc, ktorých majitelia chodia za mnou alebo za synom, keď sa im niečo rozsype. Zhruba na polovicu z nich som nainštaloval jednu z distribúcií GNU/Linuxu. Majitelia PC sú s Linuxom nadmieru spokojní. Ja neviem, či je to taká móda, neznalosť alebo pocit menejcennosti z vlastníctva operačného systému, ktorý je zadarmo ale označujú ho naďalej ako Windows, idem do windowsu atd... Nejako im splýva označenie Windows s akýmkoľvek systémom. Ak chcú ísť na net, tak jedine cez windows, sťahujú poštu tiež pomocou Windows i keď je to Kmail :D Paradoxne musel som im nastaviť aj ich prehliadače, aby sa identifikovali ako IE, lebo na niektoré svoje stránky by sa nedostali.
Ak sa títo užívatelia zúčastňujú nejakých ankiet o windows produktoch, čo myslíte ako hlasujú? Štatisticky je v mojom okolí 90% prac. staníc s MS Windows, fakticky je to ale Win vs. Lin 50 : 50 ;) Teda neviem, či sa nachádzam v nejakej neštandardnej lokalite vykazujúcej takúto anomáliu, alebo či tých cca 90% užívateľov používajúcich MS Windows nie je len jedna veľká bublina.
Tiskni
Sdílej:
Věřím pouze té statistice, kterou jsem sám zfalšoval. -- W. Churchill.
Vycházejme z toho, že s největší drtivá většina linuxových počítačů nebude posílat zkreslené statistiky.Tak na toto by som sa moc nespoliehal ;)