Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zdravim vas, nedavne vyhlasenia Linusa na hlavu uzivatelov prostredia GNOME ma prinutili rozmyslat o plnej alternative k tomuto OS. Kedze aj z mojich predchadzajucich zapisov vidno, ze som velky fanusik BSD (a ked uz linux, tak tiez podobny BSD-cku, teda Slackware), je jasne, kam som zamieril.
Prisiel sobotny vecer, v telke zasa nic, tak idem na to. Dnesna davka instalacie bude zahrnat Voltalinux (co je kombinacia Slackwaru (balicky sa daju pouzit z 10.2-ky) a NetBSD (pkgsrc management)). Tak som zvedavy, ci mi bude vyhovovat kombinacia niecoho, co osobitne doslova milujem. Druhy v poradi je ROCK Crystal linux. Je to tzv. vseobecne zostavenie pomocou nastroja ROCK, vhodne na desktop (co bude moj pripad) a aj na server. Tak drzte palce, s vysledkami Vas oboznamim.
Tak som si zasa niečo kúpil. Najnovšie je to myš, Logitech RX300, veľmi dobrý (a nie veľmi drahý) kúsok. Odporúčam každému.
Po predvcerajsej sprave v televiznych novinach (misia Apolla 13 na MARS) ma dnes potesil pohlad na Ministerstvo obrany v reportazi. Bol tam setric Windows XP. Ako som rad, ze aj tento skvely system sa stara o moju bezpecnost. Prestanem pozerat spravy. P.S.: Myslene ironicky, nie ze ma hned ukamenujete.
Na nasej najsledovanejsej televiznej stanici dnes v televiznych novinach na konci hovorili, aky bude vecer program. A ja som sa od tej roztomilej bondinky dozvedel, ze ma caka napinavy film o misii Apolla XIII na !!!!!MARS!!!!... to musim vidiet, ja som myslel, ze sa dostali len k Mesiacu. Ty vole. ako to ti Amici vedia zatajit.
Dobry den, nebudem dlho rusit. Len kazdeho poprosim napisat webstranku, u ktorej si mysli, ze ma dobre navrhnuty design. Idem si urobit vlastnu a chcem sa inspirovat par napadmi. Zatial mam http://tady.cz/gnuossk/default.htm - tak myslim, ze je co vylpsovat :-)
Ako som vcera pisal, chcel som do konca roka stihnut nainstalovat Gentoo. Bud z nejakeho LiveCD alebo nativne z instalacneho. Bohuzial to nevyslo tak, ako som si prial a tak som to 22:00 zanechal pri experimentovani s GRUB-om a vyhrabal instalacky FreeBSD 5.4. Iste si viete predstavit, ako to dopadlo, kedze teraz tento blog pisem. Mam uz aj Last.FM (nativny), nejake to pisatko (AbiWord), XMMS, epiphany, mc a tak podobne. Ide to skvele a nablizsi vikend sa budem venovat rekompilacii vlastneho kernelu a celeho systemu. Tak drzte palce. Jaj, aby som nezabudol, vyhrali ti, ktori vcera tipovali, ze to nestihnem. TAk sa zda, ze kym bude u mna Gentoo, tak prejde aj dalsi Silvester.