Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
nedavne vyhlasenia Linusa na hlavu uzivatelov prostredia GNOME ma prinutili rozmyslat o plnej alternative k tomuto OS.to jsem nějak nepochopil... (že by pozérství??)
[tsunami@vodik]$ ktelnet tsunami.locnet -l tsunami -f Trying 192.168.0.10... Connected to tsunami.locnet. Escape character is '^]'. Waiting for encryption to be negotiated... [ Trying mutual KERBEROS5 (host/tsunami.locnet@LOCNET)... ] [ Kerberos V5 accepts you as ``tsunami@LOCNET'' ] [ Kerberos V5 accepted forwarded credentials ] Encryption negotiated. Last login: Mon Jan 30 00:19:35 2006 from vodik.locnet on pts/5 Linux tsunami 2.6.15-1-k7 #1 Wed Jan 18 15:54:27 UTC 2006 i686 GNU/Linux You have new mail. tsunami@tsunami:~$
stale obhajovani toho ze komercni veci jsou zloMáš v tom bordel, proti komerčnímu software se vymezuje jenom Stallman a FSF. Linus, spolu s ESR a ostatními zaujímají mnohem pragmatičtější postoj, viz třeba bitkeeper.
uvital bych kdyby nekdo pouzil vetsinu kodu z linuxu a a gnu aplikaci a pridal neco sveho a vydal to jako komercni operacni system, ktery by byl zpetne kompatibilni -> pribylo by tim vic komercnich aplikaci, byla by lepsi podpora hw ze strany vyrobcu, atd.Doporučuji k přečtení The art of Unix Programming, především kapitoly o unixových válkách v letech 80. Pak se dozvíš, že jedním právě uzavřenost unixu a války mezi nekompatibilními verzemi Unix málem zničily! To, co jsi napsal si mnoho lidí myslelo taky, ale realita pod taktovkou firem jako AT&T, Sun, IBM a spol byla úplně jiná. Jinak, když se ti nelíbí GPL, zajisté nepoužíváš gcc? Tohle malicherné hádání mezi uživateli jednotlivých unixů je naprosto zbytečné
ovsem GPL jako "ochrance" pred uzavrenymi komercnimi aplikacemi vykradajici otevreny kod je spis k smichuMám chvílemi dojem, že jste nikdy nepracoval na žádném větším projektu. Představte si, že děláte nějakou komplikovanou aplikaci, která vám dá hodně práce. Dokonce jste té vůle, že ji uvolníte jako open source. A teď se připotácí nějaká komerční společnost, vezme váš kód, změní tomu barvy* a začne vydělávat tisíce $$$. Ty tisíce, které jste vy odpracoval. *) jen jako ilustrace...
OpenBSD má těžkopádnou správu portů a je zřejmě kvůli dodatečným bezpečnostním rozšířením také daleko pomalejší - na routery ale super. FreeBSD je zase samý hype, "bloated" systém portů - narváno co nejvíce závislostí a často natvrdo, nechutně pomalé vytváření indexu k aktualizovanému stromu, krkolomné možnosti aktualizace se základními nástroji a nutnost instalovat pomocné nástroje jako portupgrade(další/vlastní db indexů, (pomalý) běh v Ruby) etc.
Zatím tedy Slack, ale NetBSD budu sledovat.
Tiskni
Sdílej: