Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zdravim vas, nedavne vyhlasenia Linusa na hlavu uzivatelov prostredia GNOME ma prinutili rozmyslat o plnej alternative k tomuto OS. Kedze aj z mojich predchadzajucich zapisov vidno, ze som velky fanusik BSD (a ked uz linux, tak tiez podobny BSD-cku, teda Slackware), je jasne, kam som zamieril.
Tak som zacal zhanat info, ako by som sa plnohodnotne dostal s mojim desktopom pod kridla NetBSD. Vysla verzia 3.0, co je tiez dovod na odskusanie, kam ludkovia, vyvyjajuci tento system pokrocili. Predstava mojho desktopu je wm, xmms, mozilla based webbrowser, vim, cdrecord, xcdroast, scribus, toolame, audacity. Samozrejme som s tym nechcel velmi laborovat, potreboval som najdenie mojej napalovacky, podporu zvysneho hw (vdaka bohu mam matroxa, cize nie som odkazany na zmilovanie nvidie a ati a vydanie ich ovladacov). Tak som sa do toho dnes pustil. Stiahnute ISO sa uz valalo na RW-cku, compaq sa restartoval a nabiehal do instalacie. Ta nebola obtiazna, zvladol som ju asi za 10 minut. Potom som pridal do /etc/profile lokalizaciu (za tipy dakujem ludom z diskusie) LANG a LC_CTYPE a zdroj, odkial budem tahat balicky (PKG_PATH). A uz som spokojne moholo zatazovat server ftp.NetBSD.org. Myslel som, ze to bude na dlhsie, ale za dve hodiny som mal stiahnute a nastavene vsetko, co zatial potrebujem k praci. Tento prispevok pisem uz z funkcnej Mozilly 1.7.12, so slovenskou lokalizaciou, pustenym vysielanim Radia Wave cez net, ktore si aj nahravam a potom budem komprimovat. Popri tom mam rozrobeny projekt v blenderi, nase rudnanske noviny v scribuse (tam si to ziada este nejake fonty). A vsetko to funguje rovnako (ak nie lepsie) ako so Slackwarom, ktory vela ludi povazuje za pomerne rychly system.
Tolko zatial odo mna. drzte palce prosim.
Tiskni
Sdílej:
nedavne vyhlasenia Linusa na hlavu uzivatelov prostredia GNOME ma prinutili rozmyslat o plnej alternative k tomuto OS.to jsem nějak nepochopil... (že by pozérství??)
[tsunami@vodik]$ ktelnet tsunami.locnet -l tsunami -f Trying 192.168.0.10... Connected to tsunami.locnet. Escape character is '^]'. Waiting for encryption to be negotiated... [ Trying mutual KERBEROS5 (host/tsunami.locnet@LOCNET)... ] [ Kerberos V5 accepts you as ``tsunami@LOCNET'' ] [ Kerberos V5 accepted forwarded credentials ] Encryption negotiated. Last login: Mon Jan 30 00:19:35 2006 from vodik.locnet on pts/5 Linux tsunami 2.6.15-1-k7 #1 Wed Jan 18 15:54:27 UTC 2006 i686 GNU/Linux You have new mail. tsunami@tsunami:~$
stale obhajovani toho ze komercni veci jsou zloMáš v tom bordel, proti komerčnímu software se vymezuje jenom Stallman a FSF. Linus, spolu s ESR a ostatními zaujímají mnohem pragmatičtější postoj, viz třeba bitkeeper.
uvital bych kdyby nekdo pouzil vetsinu kodu z linuxu a a gnu aplikaci a pridal neco sveho a vydal to jako komercni operacni system, ktery by byl zpetne kompatibilni -> pribylo by tim vic komercnich aplikaci, byla by lepsi podpora hw ze strany vyrobcu, atd.Doporučuji k přečtení The art of Unix Programming, především kapitoly o unixových válkách v letech 80. Pak se dozvíš, že jedním právě uzavřenost unixu a války mezi nekompatibilními verzemi Unix málem zničily! To, co jsi napsal si mnoho lidí myslelo taky, ale realita pod taktovkou firem jako AT&T, Sun, IBM a spol byla úplně jiná. Jinak, když se ti nelíbí GPL, zajisté nepoužíváš gcc? Tohle malicherné hádání mezi uživateli jednotlivých unixů je naprosto zbytečné
ovsem GPL jako "ochrance" pred uzavrenymi komercnimi aplikacemi vykradajici otevreny kod je spis k smichuMám chvílemi dojem, že jste nikdy nepracoval na žádném větším projektu. Představte si, že děláte nějakou komplikovanou aplikaci, která vám dá hodně práce. Dokonce jste té vůle, že ji uvolníte jako open source. A teď se připotácí nějaká komerční společnost, vezme váš kód, změní tomu barvy* a začne vydělávat tisíce $$$. Ty tisíce, které jste vy odpracoval. *) jen jako ilustrace...
OpenBSD má těžkopádnou správu portů a je zřejmě kvůli dodatečným bezpečnostním rozšířením také daleko pomalejší - na routery ale super. FreeBSD je zase samý hype, "bloated" systém portů - narváno co nejvíce závislostí a často natvrdo, nechutně pomalé vytváření indexu k aktualizovanému stromu, krkolomné možnosti aktualizace se základními nástroji a nutnost instalovat pomocné nástroje jako portupgrade(další/vlastní db indexů, (pomalý) běh v Ruby) etc.
Zatím tedy Slack, ale NetBSD budu sledovat.