Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dobře mi tak
Rád bych měl spíš pracovní stanici než "klasické" PC. Po tom toužím docela dlouho. A k tomu patří buď dual core, nebo alespoň dva CPU a min. 4GB RAM. Renderovací farma to nebude (i když bych se chtěl naučit modelovat třeba v blenderu). Už teď mi nedostačuje 1GB RAM. Athlon XP 2400 zatím stačí, ale na FFT analýzu obrázku 2048*2048 už ne (v nějakém rozumném čase).
Podle některých uživatelů abc (stačí si projít historii) mám přehnané požadavky. Nevím. Asi je to dáno tím, že tady jsou spíše mladší lidé a jsou rádi, že mají "aspoň" Duron 650. Člověk z abc, co si s ním píšu na jabberu byl překvapený tím, že si chci koupit repráky za 12tis. a že mám sluchátka za 2500kč. Totéž s diskem, mám dohromady 360GB a nemám tu nic nelegálního. Na druhou stranu vezmu-li hráčskou komunitu, tak můj PC je beznadějný křáp.
...a zdroj snad ani netreba pocitat (staci sra*ka za 400)
Aspoň ten zdroj bych koupil lepší, ať to nemusí celé kupovat za rok dva znova.
No, my keď sme naposledy upgradovali Eniac, tak sme museli premiestniť tri budovy, vymeniť kamión elektróniek, museli sme si sami naprogramovať ovládače a nakoniec tam Linux aj tak nefungoval :)
Napadlo ma to prave preto, ze som skladal kamaratke zadarmo pocitac s P166... Tak na nom bolo 5x viac roboty, ako na tom novom. Zistovat prerusenia, zhanat ovladace pre stare veci, ladit, skusat. No uff
Přesně kvůli tomuhle nevěřícně kroutím hlavou nad dokola se opakujícími dotazy, jak instalovat (současný) Linux na podobné muzejní exponáty. Jako by si ti lidé neuvědomovali, že kdyby čas, který podobnou aktivitou stráví, věnovali něčemu smysluplnějšímu, vydělají si na stroj, se kterým budou mít daleko méně práce a naučí se toho na něm mnohem víc. Nebo si snad někdo myslí, že je z hlediska perspektivy vlastního uplatnění užitečnější naučit se přeprat ISA síťovou kartu než nakonfigurovat připojení USB 2.0 zařízení?
Možná si pamatujou, jak jim to tenkrát nešlo a zkouší to dnes zase, nainstalit na "dědečka".
Tiskni
Sdílej: