Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Dobře mi tak
Rád bych měl spíš pracovní stanici než "klasické" PC. Po tom toužím docela dlouho. A k tomu patří buď dual core, nebo alespoň dva CPU a min. 4GB RAM. Renderovací farma to nebude (i když bych se chtěl naučit modelovat třeba v blenderu). Už teď mi nedostačuje 1GB RAM. Athlon XP 2400 zatím stačí, ale na FFT analýzu obrázku 2048*2048 už ne (v nějakém rozumném čase).
Podle některých uživatelů abc (stačí si projít historii) mám přehnané požadavky. Nevím. Asi je to dáno tím, že tady jsou spíše mladší lidé a jsou rádi, že mají "aspoň" Duron 650. Člověk z abc, co si s ním píšu na jabberu byl překvapený tím, že si chci koupit repráky za 12tis. a že mám sluchátka za 2500kč. Totéž s diskem, mám dohromady 360GB a nemám tu nic nelegálního. Na druhou stranu vezmu-li hráčskou komunitu, tak můj PC je beznadějný křáp.
...a zdroj snad ani netreba pocitat (staci sra*ka za 400)
Aspoň ten zdroj bych koupil lepší, ať to nemusí celé kupovat za rok dva znova.
No, my keď sme naposledy upgradovali Eniac, tak sme museli premiestniť tri budovy, vymeniť kamión elektróniek, museli sme si sami naprogramovať ovládače a nakoniec tam Linux aj tak nefungoval :)
Napadlo ma to prave preto, ze som skladal kamaratke zadarmo pocitac s P166... Tak na nom bolo 5x viac roboty, ako na tom novom. Zistovat prerusenia, zhanat ovladace pre stare veci, ladit, skusat. No uff
Přesně kvůli tomuhle nevěřícně kroutím hlavou nad dokola se opakujícími dotazy, jak instalovat (současný) Linux na podobné muzejní exponáty. Jako by si ti lidé neuvědomovali, že kdyby čas, který podobnou aktivitou stráví, věnovali něčemu smysluplnějšímu, vydělají si na stroj, se kterým budou mít daleko méně práce a naučí se toho na něm mnohem víc. Nebo si snad někdo myslí, že je z hlediska perspektivy vlastního uplatnění užitečnější naučit se přeprat ISA síťovou kartu než nakonfigurovat připojení USB 2.0 zařízení?
Možná si pamatujou, jak jim to tenkrát nešlo a zkouší to dnes zase, nainstalit na "dědečka".
Tiskni
Sdílej: