Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nuž, krátky pohľad na prvý deň používania. iPhone Xr, čo sa mi páči, čo nie. 9 rokov na Androide, tu a tam Blackberry, Windows phone, ale iPhone v podstate nikdy nebol v ruke viac než minútu-dve.
Telefón OK spracovvaný, displej napriek nižšiemu rozlíšeniu nevadí. Je ťažší než som očakával. O dosť ťažší.
Pridávaný nabíjací adaptér je na smiech, z kvality káblu nie som nadšený, USB-C kábel u bežného Android telefónu je o 3 levely vyššie (v poslednej dobe sa v diskusiách rozmohlo že je "o parník lepší", takže bežný USB-C je o parník lepší než ten Apple káblik).
Softvér je asi subjektívna záležitosť, tu si myslím že Android od verzie 9 je už mierne napred. Čo mi napr. nevyhovuje je centralizované nastavovanie, je to vec zvyku, ale... Mizerná je tá ich SW klávesnica, neviem ako na tom niekto môže napísať viac než "hehe smajlík", našťastie GBoard to viac-menej rieši. App Store potreboval (aspoň teda som nenašiel intuitívny spôsob ako to obísť) platobnú kartu aj keď pravdepodobne nikdy nebudem chcieť sťahovať žiadnu platenú aplikáciu.
Čo je fakt slušné a predčilo moje očakávania je ten ich FaceID, je to fakt rýchle, defaultne je to nastavené tak (teda aspoň ja som nič extra nenastavoval) že pri zdvihnutí telefónu sa to pokúsi nájsť tvár a odomkne rýchlejšie než stihnem presunúť palec na finálne odomknutie gestom. Myslel som si že mi bude vadiť to, že pri notifikácii sa buď musím nahnúť nad telefón alebo zadávať kód, ale priznávam že to zatiaľ nenastalo a vždy som aj tak telefón vzal do ruky a tým pádom odomkol tvárou. Uvidím pozdejšie.
Chýba 3.5mm audio, no ale oproti roku 2018 a mojim posledným "recenziám" je toto smutný fakt už prakticky všade. Je to pre mňa stále negatívum, ale už je to raz tak, aj špička Androidov prechádza na vajrles.
Rýchlosť telefónu je super, je to vlajkový čipset z konca rok 2018, takže ešte tak 2 roky musí byť absolútne bez problémov, minimálne u môjho používania. Uvidíme čo objem RAM, viem že apple fans sa obhajujú tým že predsa iOS je super mega hyper špičkový pri práci s RAM a s Androidom sa to nedá porovnávať - napriek tomu si myslím že 1B informácie je všade rovnaký a fyzika sa oklamať nedá - jedna vec je optimalizácia vlastného systému a aplikácií a druhá vec sú aplikácie tretích strán. Uvidíme.
"Ekosystém" úplne nevyužijem, nejaký macbook by sa tu okolo mňa aj našiel, ale... Telefón teda bude v úlohe, v akej bol aj Android - bez priamej spolupráce s iným zariadením, nemal som ani Chromebook, ani Chrome nepoužívam na svojich PC. Jediné plus čo som azatiaľ oproti Android systému ako takému našiel je funkčný a používaný "kecálek", minimálne v US (kde dosť mojej komunikácie bude smerovať) by to mohla byť preferovaná metóda a možno zatieni aj WA / Viber.
Fotoaparát to má vzadu jeden, keďže málokedy mám potrebu fotiť 2 veci v jeden moment, je to počet tak akurát
Tiskni
Sdílej:
iconv -f cp1250 -t utf-8 Star-Trek-Picard-S01E03-0000325394.srt > Star.Trek.Picard.S01E03.srt
ffmpeg -i "Star.Trek.Picard.S01E03.720p.H.264.mkv" -f srt -i "Star.Trek.Picard.S01E03.srt" -vcodec copy -acodec aac -ab 128k -ac 2 -strict -2 -c:s mov_text -metadata:s:s:0 language=cze STP-S01E03.mp4
Samozrejme jde to i pres HandBrake se zvolenym Apple profilem, ale ten neumi bezstratovou konverzi a tak to chvili trva. Zvlada to ale i moje mama If you want to turn on SSL trust for that certificate, go to Settings > General > About > Certificate Trust Settings. Under "Enable full trust for root certificates," turn on trust for the certificate.
V macOS hodim soubor do icloud drive a vzapeti ho mam v telefonu. Az ho chci hodit do ciziho iPhonu kolegy tak proste namiri iPhone na muj Mac a pres AirDrop se to po potvrzeni prenese (vyzaduje spolecnou wifi sit). Sitovych appek co zvladaji SMB / CIFS / NFS / WebDAV / SFTP jsou desitky.A pak to budeš chtít nasdílet s někým, kdo má něco od jakéhokoliv jiného výrobce než Apple, a jsi v prdeli
To jsou samozrejme profi ficury o kterych bezny patlal s androidem nemuze mit sajnu a tak se vseobecne traduji dezinformace, ze to "nejde".To jsou fakt hodně profi fíčury. Jakožto uživateli Androidu jsi mi úplně vytřel zrak, protože posílání souborů mezi zařízeními a jejich vkládání z jedné aplikace do druhé vůbec není něco, co dělám každý den.
Vedete tu zabo-mysi valku, kazdy at ma telefon jaky chce, kazdy ma plusy i minusy a delat si prdel z iPhone je proste mimo misu, jsou to spolehlive a vsetranne unixove masinky.Neodpustím si offtopic, ale toto platí i v případě macOS
muzou prenaset data pres snapdrop.net s jakymkoli zarizenim
V jabku by mi zcela chybelo to ze stazeny soubor (treba pres web, ssh apod...) je pristupny jen v tej aplikaci ktera ho stahla. Takovy trivialni ukol jako vyfoceni obrazku a poslat jej pres Sambu do PC je zcela nadlidske. Stahnout do telefonu soubory z PC a poslat je pres Whatsapp coz bezne delam je v jabku opet nemozne. Jaksi kazda aplikace ma svuj prostor (jakoby byla virtual) a nema moznost jit jinam coz je sice velmi vyznamny bezpecnostni plus ale zase...To je všechno strašně krásný, až na to, že to není vůbec pravda. Data jdou přehazovat mezi aplikacema vcelku běžně, navíc ty u kterých to má smysl a autor se na to nevybodl, je možné vlézt do storage appky ze systémové aplikace "Soubory", která úplně mimochodem umí i SMB. P.S.: Díky, to s tou sambou jsem zjistil až teď, při psaní odpovědi. Obvykle používám ssh, protože to mám na rozdíl od smb vystrčené do internetu
Ale jestli se eauta za 30 let posunou
soucasny tuzkovy clanky 2,7 Ah meli uz soudruzi v dobe kdy tady spousta zdejsic2,7 Ah? Tím myslíš NiMH. To má s eautem málo co společného, úplně jiná chemie. Ale i kdyby, současné NiMH tu nejsou dlouho. Jednak tu máš eneloop, který sice nemá teoretických 2.7 Ah, ale netrpí samovybíjením a užitečné energie (pro cokoliv s jen trochu vyšším odběrem) je v něm více než v klasickém 2.7 Ah článku (plochá křivka vybíjení), a pak ty obyčejné "2,7 Ah" NiMH články, které ale ještě relativně nedávno měly podstatně nižší kapacity. Dobíjecí tužkovky používám často a intenzivně při outdoorových aktivitách a za posledních cca 15 let udělaly obrovský pokrok dopředu.
Auto na šrot, spálené. Hysterie ohledně hašení. A někde v článku nenápadná poznámka, že řidiči se v podstatě nic nestalo.
Co se týče toho chování při vybití nebo poruše - bohužel, takhle se chová snad každé moderní auto, kromě stále vyráběných fosilií jako je třeba Lada Niva. A tu bych komfortem s Teslou nesrovnával.Ježkovy, ty chybějící kliky dveří už jsou norma i u standardních aut? Já nemluvil o obecně tom, že je skoro všechno v autě elektrický/elektronický, ale přímo konkrétně o těch dveřích, kde u Tesly i nezamknutý auto prostě nejde ručně zvenku mechanicky otevřít. A zevnitř IIRC jsou kliky jenom vepředu (nebo už ani tam? To teď nevím). To je prostě arogantní přístup debila. Sice na mě může _ štěkat, že to je moderní cesta a že je to 100% spolehlivý a že v praxi se nemůže nic stát, ale kurník jednou je u ježdění autem určitý riziko - jak je tu zmíněno, klidně třeba může požár/havárka způsobená vnějšími vlivy. A tehdy je každý jištění navíc dobrá věc. To, že se dají dveře otevřít mechanicky klikou, je jištění navíc. A ne, to že "při některých nehodách se stejně dveře pomačkaj a zaseknou se" není protiargument, to jsou zavádějící výmluvy.