Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Asi jako většinu lidí v naší malé zemi mne včera navštívila sčítací komisařka. Docela mne ale překvapilo, že podle ní se v daném místě vůbec nemám nacházet.
Proč? Důvod je jednoduchý: minulý rok v červenci jsem se oženil a přestěhoval se, což jsem (ano, s lehkým zpožděním) oznámil na příslušném městském úřadu a 24.8.2010 mi byl vydán nový občanský průkaz s novým trvalým bydlištěm. Když mne ale 16.3.2011 komisařka navštívila, její údaje udávaly:
Nyní předpokládejme, že seznamy pro komisaře byly naposledy aktualizovány 1.3.2011 a teprve následně vytištěny. ČSÚ tedy nedokázal za více než šest měsíců zaregistrovat změnu stavu mé ženy a mou změnu bydliště, přičemž podle sčítací komisařky rozhodně nejsme jediné případy.
K čemu tedy ČSÚ máme? V normálním režimu není schopen zpracovat data, která mu přicházejí (nebo by měla přicházet) každý den, co pak bude dělat, když mu najednou přijdou data o cca 10 milionech obyvatel? Jak dlouho je bude zpracovávat? Do dalšího sčítání?
Nyní se podívejme na to, co tvrdí o sčítání P.R. ČSÚ, tedy o tom, jak budou využita data ze sčítání lidu:
Hasiči Informace ze sčítání lidu budou velmi důležité pro hasiče a další složky integrovaných záchranných systémů. Poskytují informace, kolik je v kterém domě bytů, z čeho jsou nosné zdi, z jakého materiálu jsou domy postaveny, na jaké přípojky jsou připojeny (např. plyn), jak je dům vysoký, kolik má pater. To vše potřebují záchranáři znát, aby mohli lidem v daném domě co nejrychleji pomoci. Zároveň jsou data ze sčítání velmi důležitá při zpracování krizových a evakuačních plánů.
Jednak pochybuji, že ČSÚ zjistí informace o zdech domů od normálních lidí - schválně, kdo z vás tuší, jak máte silné nosné zdi, které jsou vůbec nosné a které jsou příčky? Osobně bych za fundovanější zdroj považoval stavební úřad (výkresy budov, počty pater) respektive katastrální úřad (přípojky).
Povodně Data ze sčítání jsou důležitým nástrojem k tvorbě protipovodňových opatření a jsou také důležitá při operativních zásazích a evakuacích při všech přírodních živlech. Jenom sčítání lidu ukazuje, kolik v kterých oblastech žije lidí, jaká je jejich věková struktura a zároveň jaké jsou jejich domy a z čeho jsou postaveny – tedy jak dlouho například dokážou řádění přírodního živlu odolat.
Ano, povodně jsou populární téma. Zvláště pro bulvár. Ale odpovědi na problematiku odstavce výše opět řeší data ze stavebního úřadu, katastrálního úřadu a městského úřadu, který ví, kde kdo bydlí (nebo alespoň by měl).
Dopravní obslužnost Podle informací, jak často a kam lidé cestují za prací či do školy, se sestavují tzv. mapy dojížďky, podle kterých se plánuje dopravní obslužnost v ČR – tedy kolik je kde potřeba autobusů, vlaků či tramvají a jak často mají jezdit.
Ano, stejná data lze získat od samotných dopravců, případně z úřadu práce.
Školy a školky Podle dat ze sčítání (a navazujících projekcí obyvatel) lze snadno vypočítat, ve kterých lokalitách budou v příštích letech školní či předškolní děti a kolik jich bude. Získáme tak informace, jaká bude nutná kapacita tříd ve školkách a školách případně, kde bude potřeba školky otevírat, a kde rozhodně není dobrý nápad školku či školu zavřít.
Pokud vím, tak z velké části je zřizovatelem škol a školek příslušný městský úřad, který má svou databázi občanů a může si zjistit i jejich věkové rozvrstvení, podle něj pak může ovlivnit osud školek či škol. K tomu není třeba tisknout speciální formuláře.
Péče o seniory Data ze sčítání umožní naplánovat kapacity v domovech důchodců, hospicích a dalších sociálních zařízeních pro seniory. Stejně tak podle nich může být optimalizována nabídka sociálních služeb pro seniory (např. donášky obědů).
Viz výše.
Vakcíny pro očkování dětí Ministerstvo zdravotnictví podle dat ze sčítání plánuje, kolik má objednat očkovacích vakcín pro děti v České republice. Data ze sčítání jsou klíčová především pro správné počty vakcín. Pokud se jich objedná příliš moc, utrácí stát zbytečně peníze, pokud se jich naopak objedná málo, hrozí, že po nějakou dobu nebudou k dispozici.
Tento odstavec lze poměrně úspěšně srazit například připomínkou toho, jak dopadly vakcíny na prasečí a ptačí chřipku - nakonec je nuceně dostali vojáci a policisté, kteří o ně ani neměli zájem. Navíc - jak chce plánovat správné počty vakcín pro děti někdo, kdo není schopen za půl roku zaznamenat změnu bydliště osoby?
Nabídka a poptávka na pracovním trhu Údaje o sčítání lidu přinesou podrobné informace, jak je v kterých místech ČR kvalifikovaná pracovní síla. Jsou to velmi důležitá data, která firmy kombinují s aktuálními informacemi z úřadů práce, když se rozhodují, kde otevřou svoji pobočku či závod, aby v daném regionu našli zaměstnance s potřebnou kvalifikací.
Jak je zmíněno, tato data jsou kombinována s daty z úřadů práce, tj. jsou od nich odvozena. Na zbytek by měl reagovat zaměstnavatel - pokud daného pracovníka nemohu sehnat, je třeba jej náležitě finančně podpořit, pak přijde i za tu cenu, že by se měl stěhovat. Jednoduchý zákon nabídky a poptávky.
Peníze z EU Evropská unie bude členským zemím nově přerozdělovat Unijní peníze a dotace pouze podle výsledků sčítání lidu v roce 2011. Země, která dodá nekvalitní, neúplné či chybné údaje, se může připravit o desítky milionů eur z evropské pokladny.
Vzhledem k tomu, že sčítání zajišťuje ČSÚ se s nimi rovnou můžeme rozloučit.
Část výnosů z daní, která připadne obcím Ministerstvo financí využívá data ze sčítání (průběžně upravovaná o aktuální demografickou statistiku) k přerozdělení podílu výnosu z daní, který připadne obcím. Čím více osob je v obci sečteno, tím větší má obec nárok na peníze. V ČR se zatím tyto finance přerozdělují podle trvalého bydliště, ale velká část zemí EU už výnosy z daní přiděluje obcím podle tzv. faktického bydliště, tedy podle toho, kolik lidí žije v dané oblasti skutečně, bez ohledu na to, zda jsou v této lokalitě trvale hlášeni.
Obdobné informace mají i městské úřady, kde je vedeno na které adrese žije kolik lidí. Pravda, není řečeno, že tam zrovna žije Fanda Votoček, ale tyto informace již existují.
Naši poslanci v EU Evropská unie aktuálně zvažuje, že by podle výsledků sčítání lidu 2011 ve všech zemích EU přepočítala mandáty v Evropském parlamentu.
Pochybuji, že by odchylka ve výsledcích letošního sčítání v porovnání se sčítáním z minulých let přinesla nějakou závratnou změnu v poměru sil v EU.
Hluk Data ze sčítání jsou důležitá při posuzování hlukové zátěže a při tvorbě hlukových map, které ukazují, jaká část obyvatel je (a nebo v případě nových projektů může být) zasažena nadměrným hlukem. Podle těchto map se pak připravují protihluková opatření a zároveň slouží jako podklad pro žádosti o dotace na protihluková opatření.
Tyto mapy vznikají průběžně nezávisle na sčítání lidu, stačí vědět, kam pro ně sáhnout.
Faktické bydliště Poprvé v historii sčítání zjistí tzv. faktické bydliště, tedy místo, kde lidé skutečně žijí. Trvalé bydliště je v rámci EU české specifikum s velkým problémem – na adrese trvalého bydliště se zdržuje stále méně lidí a vůbec už tyto adresy neodpovídají tomu, kde lidé skutečně žijí. Faktické bydliště je velmi důležitou informací pro starosty, kteří tak poprvé oficiálně zjistí, kolik lidí skutečně v jejich obci bydlí bez ohledu na to, zda jsou tam hlášeni. Podle těchto dat budou moci plánovat kapacity škol, školek, zdravotnických zařízení, veřejnou dopravu, občanskou vybavenost… V rámci EU se bude posuzovat faktické bydliště a podle počtu fakticky bydlících lidí (nikoliv trvale hlášených) se také budou rozdělovat evropské dotace obcím na stavbu kanalizací, opravu silnic apod.
Ještě jednou - obdobné informace mají i městské úřady, zde je vedeno na které adrese žije kolik lidí.
Živnostníci, podnikatelé a firmy získají díky sčítání velmi dobrý přehled, ve kterých lokalitách budou lidé potřebovat jejich služby. Data o technickém stavu domů a bytů a jejich stáří jsou velmi přínosná například pro řemeslníky a prodejce zboží potřebného pro rekonstrukce, když se rozhodují, kde budou podnikat a jaký sortiment zboží lidé v dané oblasti potřebují.
Opět údaje, které lze získat ze stavebního úřadu a z přirozeného vývoje nabídky a poptávky. Irelevantní.
Národnostní menšiny Sčítání lidu je naprosto klíčové pro národnostní menšiny a jejich práva. Otázka na národnost je ve formulářích sčítání lidu sice dobrovolná, ale pokud se v některé z obcí přihlásí k určité národnostní menšině alespoň 10 % obyvatel, získávají podle zákona č. 128/2000 Sb., O obcích a podle zákona 273/2001 Sb., O právech příslušníků národnostních menšin právo na vícejazyčné názvy a označení a obec musí zřídit výbor pro národnostní menšiny. Menšiny mají v ČR také právo na užívání jazyka národnostní menšiny v úředním styku a před soudy, právo na výchovu a vzdělávání v jazyce národnostní menšiny a další. Sčítání lidu a počty přihlášených k dané národnostní menšině jsou zásadním ukazatelem při prosazování práv národnostních menšin v ČR.
Správně zmíněno - otázka na národnost je dobrovolná. Je otázkou, kdo tam popravdě svou národnost vyplní. Výsledky tedy rozhodně nebudou mít výraznou vypovídající hodnotu.
Tak jako tak je asi každému jasné, že takzvané "Sčítání lidu" bude opět naprostým amatérizmem v podání ČSÚ a elektronické formě odevzdávání formulářů předpovídám asi stejný úspěch jako ostrému nasazení datových schránek - problémy, problémy a stále problémy. Je mi líto, ale touto formou a za takovýchto podmínek, rozhodně nechci být sečten!
Poznámka: Zdroj citací je zde.
P.S. Ten dokument ve formátu *.doc na konci stránky také o lecčem svědčí...
Tiskni
Sdílej:
K čemu tedy ČSÚ máme? V normálním režimu není schopen zpracovat data, která mu přicházejí (nebo by měla přicházet) každý den, co pak bude dělat, když mu najednou přijdou data o cca 10 milionech obyvatel?
No počkej . Tohle je konečně vysvětlení, proč se to sčítání vůbec provádí. Oni evidentně nejsou vůbec schopni zpracovat data elektronicky, tak prostě každých 10 let vyšlou houf lidí s papírama, kteří jim ta data na papíře pak hezky přinesou
. A budou si mít na dalších 10let s čím hrát.
K blogu obecně. Hezký zápisek, máš pravdu, stát a hlavně ty uvedené instituce data aktálnější než 10let mají. Pokud ten nemysl vůbec budu vyplňovat (zatím se našemu komisaři nějak nepodařilo přijít ve sjednaný termín) tak to vyplním nějak takto.
ČSÚ má jen velmi omezený přístup do databází státní správy (vlastně smí získávat jenom údaje, které jsou stejně různými kličkami veřejně přístupné) a navíc jsou ony databáze dost omezené
Ale ČSÚ tam ten přístup přece vůbec nepotřebuje. Pokud jde například o tu výmluvu "pro hasiče", tak tato data město má (katastr, stavební odbor apod.) a snad běžně používá pro územní plánování. Tohle autor blogu popsal dobře.
K domku příbuzných byly na katastru nějaké dokumenty snad ze 60. let a pak část dokumentů z 86. roku. Ale vůbec nikde nebyly informace o materiálu. 2 přístavby byly na černo. A nejsem si jist, jestli hasiči při hašení zjišťujou plány (možná u velkých objektů).
Jenže černé přístavby málokdo do sčítání uvede. Stejné je to s pobytem jinde než na trvalém bydlišti. Lidé, kteří mají např. trvalý pobyt u rodičů, ale bydlí jinde, půjdou cestou nejmenší námahy, tj. pověří rodiče, ať za ně formulář vyplní. Lidé, kteří mají trvalý pobyt na městském úřadě, se na to nejspíš vykašlou kompletně. To samé platí pro cizince, legální i nelegální.
No, ale žádný jiný způsob lepší není nebo jo?Sčítání lidu budiž konkrétní případ, kdy ne.
>>> nejde to dělat tak, že si vypíšete milion pozemků i s majiteli a nějak z toho odhadnete, kudy by se hodilo vést tu novou tramvajovou trať.
Kdybyste chodil na zasedani pozemkoveho uradu tak byste vedel ze vystavby se planuji a vubec neni podstatne, kdo je majitelem pozemku v lokalite tzn Vy jste ten, kdo rekne NE pac nejste zvedav na hrkajici smirgl za barakem a uz vubec ne na kreteny co si koupi stavebni pozemek, vystavi tam dum a pak Vas budou buzerovat ze jim smrdi Vas hnuj, lita Vase listi na jejich travicku .....
V práci je tuna systému, které běží automaticky a posílají informace o sobě či technologii, ale většina má možnost resynchronizace údajů anebo stavu, protože dochází k chybám. K tomuhle bych to sčítání připodobnil.
Průběžné aktualizace různých údajů a databazí je super, ale není to moc spolehlivé nehledě na fakt, že ne všechny údaje lze takto získat.
Na tom anonymní sčítání zpravované do statistiky něco změní? Na základě dat ze sčítání přece žádnou databázi aktualizovat nemůžete i kdyby by pro tento účel ti sčítání bylo organizováno.
Se mi líbí - sčítání je naprostý amatérismus. Nějaké připomínky k fotbalu, pivu nebo problematice jaderných elektráren byste neměl?Tak to ale bohužel v ČR je - jen velmi málo věcí dokážeme provést profesionálně. Vím, že je hnusné takhle odsoudit vlastní národ, ale je to tak. Češi si vždy na profesionalitu spíše hrají, než že by opravdu profesionálové byli.
Hrajem si na profíky - ve všech oblastech života? Ehm, jste dobrý mimoň.Stačí otevřít oči - přijdou Vám organizace jako České dráhy či Česká pošta jako profesionálně provozované instituce s profesionálním přístupem ke klientovi? Je profesionální odmítat vrátit peníze za nevyužitou licenci Windows, ačkoliv to tak stanovuje zákon a licenční ujednání? Přijde Vám profesionální chaos, který nastal kolem datových schránek?
Kvízová otázka: z čeho si to jako má všimnout?Z dat, která jsou na místním úřadě na matrice. Zrovna tohle by se bez ČSÚ obešlo docela v pohodě.
Ale argument s populačními vlnami je naopak argument PRO potřebu výsledných dat.Já ale taky netvrdím nic o tom, že by se měl statistický úřad rušit nebo že by neměl počítat lidi. Ale otravovat kvůli tomu 10 milionů lidí je fakt zbytečnost.
Jo, tak tady máme pár okrajových případů a pak drtivou většinu, která bydlí ve svém trvalém bydlišti a tam taky vychovává děti.toto nejsou okrajove pripady, ale bezna praxe. to by ses divil, kolik ,,prazaku'' ma trvale bydliste nekde na morave.
Právě že ano.Ale argument s populačními vlnami je naopak argument PRO potřebu výsledných dat.Já ale taky netvrdím nic o tom, že by se měl statistický úřad rušit nebo že by neměl počítat lidi.
Ale otravovat kvůli tomu 10 milionů lidí je fakt zbytečnost.To je ale zcela jiný problém - to už je způsob implementace.
Právě že ano.Asi jsi odkázal na špatný příspěvek, já tam nic takového nevidím.
Vyjmenoval jste 2 země a co ty ostatní? V EU je jich více. Ty jsou taky 100 let za opicema?A to nestaci poukazat na to, ze i bez scitani ty zeme funguji v pohode, takze bez nej muzeme fungovat i my a navic si odpustime opruz a vyhazovani penez, z nich nemala cast beztak zkonci v neci kapse?
Jenže oni sčítání prováděj taky, jen jiným způsobem, takže jste mimo.Nemá smysl, abyste se hádali o něčem, kde se neshodnete ani v definicích. Já mám za to, že už po tisíce let se pojem "sčítání lidu" používá pro jednorázové akce, kterých se má povinnost účastit veškeré obyvatelstvo. Pokud ty říkáš sčítání běžné evidenci a zní vycházejících statistik, tak se podle mě pleteš i v tom, kdo je mimo.
Nikoli, belisarivs zpochybňoval sčítání jako takové s tím, že prý se jinde nepoužívá a ty země vpoho fungujou i bez toho. Dokazuji, že ne.pavlix ma pravdu. Jsi mimo.
Jinak řečeno, kdyby předražování zakázek bylo vždy pouze v souvislosti se sčítáním, tak má pravdu.Proc? Ja rikam, ze je predrazene scitani. A to vyvozuju z toho, ze tu byva predrazene vse co stat dela protoze korupce.
pavlix ma pravdu. Jsi mimo.Jistě.
Ja rikam, ze je predrazene scitani. A to vyvozuju z toho, ze tu byva predrazene vse co stat dela protoze korupce.A já říkám, že předražené není. To je argument, co?
Nikoli, belisarivs zpochybňoval sčítání jako takové s tím, že prý se jinde nepoužívá a ty země vpoho fungujou i bez toho.Jo a ty nejsi schopný pochytit, že tím sčítáním myslí otravování lidí s vyplňováním dotazníků. Ale to je tvůj problém, ne můj ani nikoho jiného.
Podle mě jen nemáte představu, jak moc je to sčítání důležité a proto to berete jako vopruz.Podle mě jen ty nemáš představu, jak moc je to vyplňování a zpracovávání dotazníků zbytečné :-P. A ještě k tomu jsi natolik neschopný argumentovat proti tomu, co se belisarius snažil ti sdělit, že mu musíš vnucovat něco, co netvrdí, abys vůbec měl nějaké argumenty. To je to, co ti ubírá body.
Tak to rozeberme:Vyjmenoval jste 2 země a co ty ostatní? V EU je jich více. Ty jsou taky 100 let za opicema?A to nestaci poukazat na to, ze i bez scitani ty zeme funguji v pohode, takze bez nej muzeme fungovat i my a navic si odpustime opruz a vyhazovani penez, z nich nemala cast beztak zkonci v neci kapse?
i bez scitani ty zeme funguji v pohodePříčina. Odkazuje na ty 2 země (Německo a Dánsko), že fungují v pohodě i bez sčítání. Já tvrdím, že i tyto dvě země provádějí sčítání (lze to jednoduše dokázat - viz google nebo wiki).
takze bez nej muzeme fungovat i my a navic si odpustime opruz a vyhazovani penezNásledek. Proč řešit v argumentaci následek, když příčina není zcela pravdivá? Ale budiž.
Německo má formuláře pro pár tisíc respondentů a odpovědi vztáhne na celou zemi.
Dánsko zjišťuje pouze to, co má ve svých registrech. Žádnou jinou informaci nezíská.
Co jsem tedy nepochopil?
A četl jste aspoň zběžně ten odkaz na wiki? Podle té jsou otravováni skoro všichni slušní i neslušní občané na celé zemi. Není to tedy český vynález a tady se odvážím argumetovat většinou - asi to má smysl, když to dělá kdekdo i chuďas navzdory vašemu faktu, že je to jen vyhazování peněz. Ale hádám, že za to může statistická lobby.Tak to rozeberme:Nebylo by jednodušší, kdybys přiznal, že jsi to nepochopil, nebo dokonce nechtěl pochopit?
Německo má formuláře pro pár tisíc respondentů a odpovědi vztáhne na celou zemi.Tedy tam neprobíhá celoplošné sčítání. Ti respondenti se sčítání účastní dobrovolně?
Dánsko zjišťuje pouze to, co má ve svých registrech.Tedy neprobíhá vůbec žádná jednorázová akce.
Co jsem tedy nepochopil?Nepochopil jsi, že belisarivs nepsal obecně sběru dat, ale o celoplošném jednorázovém sčítání, neboli to, co si podle mě běžný český člověk představí pod pojmem "sčítání lidu". Žes to nepochopil hned, to je naprosto v pořádku. K nedorozuměním dochází. Ale jestliže to nechápeš doteď, tak tě podezírám z toho, že to nechceš chápat.
A četl jste aspoň zběžně ten odkaz na wiki?Ne.
Podle té jsou otravováni skoro všichni slušní i neslušní občané na celé zemi.Já nereagoval kvůli statistickým údajům, ale abych tě upozornil na chybu v interpretaci toho, co psal belisarivs.
Není to tedy český vynálezAno, i Ježíšek se kvůli tomu musel před dvěma tisíciletími narodit v chlévě :), ale o tom už se tu psalo několikrát.
Jen není dotazník mezi lidmi.Myslím, že to by většině odpůrců našeho ščítání stačilo ke spokojenosti.
A jste docela arogantní ve svém přesvědčení o vlastní neomylnosti.Vidíš, a já měl za to, že jsi o své neomylnosti přesvědčený ty.
Pokud někdo argumentuje dojmy nebo názory namísto fakty (která existují a lze je snadno získat), je klidně možné, že se mu to tak bude jevit. Ale s tím já nic nenadělám.Mám za to, že ses definitivně chytil do vlastní pasti.
co pak bude dělat, když mu najednou přijdou data o cca 10 milionech obyvatel? Jak dlouho je bude zpracovávat? Do dalšího sčítání?Ideálně o něco víc. Pohled na ten stack overflow za pár iterací by byl k nezaplacení
Pouze scitanim lze zjistit kolik zen je ma materske dovolene !!! (Original zde:) A nasledne poskytnout tretim osobam (agentury zabyvajici se hlidanim deti)
Pouze scitanim lze zjistit kolik zen je ma materske dovoleneJsi si jistý, že tahle data nemá sociálka?
Pouze ze sčítání lze zjistit počty žen na mateřské dovolené za obce či městské části,...Mě z toho vychází, že tu maj stejný problém s trvalým bydlištěm - nikdo neví, kde doopravdy ti lidi na rodičovské doopravdy jsou. Možná vědí, kde jsou papírově (je otázka, jestli sociálka dává k dispozici i adresy. IMO ne a pak se statistika udělá za sociálku a její spádovou oblast)
nikdo neví, kde doopravdy ti lidi na rodičovské doopravdy jsouA ani po sčítání vědět nebude... protože bežný člověk jde cestou nejmenšího odporu a do sčítání uvede to, co si myslí, že je papírově správně :D. Když totiž uvede to, co už úřady mají, nic mu nehrozí. Když uvede třeba že se sdržuje někde na chatě, kde je to uzpůsobeno k bydlení, nebo někde u příbuzných, může tím riskovat (nebo si alespoň myslet, že riskuje) například to, že ho vyhodí z obecního bytu, který ale (třeba pro někoho z rodiny) držet chce. A neříkejte mi, že ze sčítání se to nemá kdo jak dozvědět, tak naivní nejsem :).