Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
emerge -1 =app-office/libreoffice-3.6.2.2Akorát ta kompilace chvilku trvá
apt-get update
?). To, že cesta k cíli může být i jiná je mi jasné, tak to prostě chodí apt-get update
jenom stáhne informace o nových balících. Ty staré se souboru /var/lib/dpkg/available
neodstraní. Pokud chceš provést downgrade, tak to musíš při instalaci říct.
O tom která verze je aktuální rozhoduje číslo verze balíku. Já kupř. u balíků které si rekompiluji sám navyšuji číslo subverze, aby mi to při aktualizaci nepřebil. Kupř. distribuční balík s verzí 1.6.0-1 zkompiluji jako 1.6.0-2. Kdybych mu číslo subverze ponechal stejné, tak ho apt přeplácne distribučním balíkem, který má větší prioritu. Na druhou stranu je-li distribuční verze navýšena, tak to má svůj důvod a tím pádem je pro mne žádoucí aby mnou kompilovaný balík přeplácnul.
Pokud jde o zpoždění, tak ono je to dost relativní. Balíkům, které jsem si dřív aktualizoval sám, protože je nikdo moc nepoužíval, se poslední dobou docela věnuje pozornost. Takže je neřeším. Typicky právě libreoffice je balík u kterého se to nevyplatí. Pro mé použití změny nejsou tak zásadní abych tím ztrácel čas.
Příkaz apt-get update jenom stáhne informace o nových balících. Ty staré se souboru /var/lib/dpkg/available neodstraní.Aha, to je ono - otázka teď je, proč APT neodstraní informace o balících, které nejsou dostupné? Je to bug nebo fíčura, která může mít své využití? Za sebe bych právě považoval logické již nedostupnou verzi ze seznamu odebrat (tak, jak to řeší
zypper
).
Z jednoduchého důvodu. Debianí balíčkovací systém je navržen tak, že umožňuje zachovat x verzí balíku v rámci jedné repozitory.WTF? Jak to souvisí s tím, že APT "instaluje" balík, který není dostupný - tedy není v seznamu?
Packages.gz
, ve kterém je seznam balíků v daném repozitáři. Když se APT neřídí tímto souborem, k čemu tam pak je?
O tom která verze je aktuální rozhoduje číslo verze balíku. Já kupř. u balíků které si rekompiluji sám navyšuji číslo subverze, aby mi to při aktualizaci nepřebil.
Padla tady také zmínka o aptitude. Je to už několik let co není pravda, že by to byl nástroj lepší než apt-get. Každý ale ať si používá co chce. A právě o tom je GNU/Linux.Nemyslím si, že by opensource, Linux, a už vůbec GNU, byly o úmyslně zbytečné duplikaci nástrojů.
Chyba není v APTu, ale v tom, že pořádně nechápeš co a jak vlastně dělá.Jeho popis mi přijde dostatečně jasný, abych se takovéhoto komentáře vyvaroval. Sice dělá jednoduchou věc složitě, zato APT reaguje zcela špatně a nesmyslně.
Slovo vul v titulku urcite neni urazka ani vulgarismus. Vzdyt sam apt-get o sobe tvrdi toto: "This APT has Super Cow Powers."
A umi i bucet:
apt-get moo (__) (oo) /------\/ / | || * /\---/\ ~~ ~~ ...."Have you mooed today?"...
Jednoduchý specfile je lákavý. Ale ledva potkáš nějaký trochu složitější specfile plný maker, chuť k jídlu Tě přejde ;)Neříkám, že je to kdovíjaký ideál, ale zvykl jsem si :).
Hlavně jsem moc rád, že Debian nepoužívá obludy typu SRPM a balí zdrojáky úplně přímočaře.Po odříznutí hlavičky je SRPM archiv, který obsahuje pouze archiv zdrojáků, patche a specfile. Nevím co bys chtěl více přímočarého, Debian mi zdaleka tak přímočarý nepřijde, to spíš třeba Gentoo.
Po odříznutí hlavičky je SRPM archiv,No právě: proč má sakryš nějakou proprietární hlavičku, místo aby to byl normální archiv?
U binárního balíčku určeného k instalaci to tolik nevadí, u balíčku se zdrojáky, který je často potřeba rozbalovat i na jiných distribucích či dokonce jiných OS, to příjemné není.Já bych to osobně viděl stejně u zdrojových i binárních balíků. I ty binární může mít smysl auditovat za pomoci standardních nástrojů. Ono i to RPM se dá při troše snahy zpracovat standardními nástroji, i když už ne tak přímočaře. Já osobně bych neměl problém s přesunem metadat dovnitř archivu.
Debianí balík lze rozbalit standardními Unixovými nástroji (ar, gzip, tar).To ještě neznamená, že je to automaticky po všech stránkách to nejlepší řešení. RPM je také jen variace na "standardní unixový nástroj" cpio, především je to otevřené, dobře dokumentované a snadno přenositelné řešení. Když si Debianí balík přenesu na Windows, tak ho tam standardními Windows nástroji neotevřu, to ještě neznamená, že je proprietární.
No právě: proč má sakryš nějakou proprietární hlavičku, místo aby to byl normální archiv?Mám na to stejný názor. Nicméně, v čem se názorově lišíme je, zda má toto kritérium větší váhu než redundantní bordel v archivu samotném, ve kterém se musí člověk při tvorbě deb balíčku vyznávat, oproti ebuildům, specfilům a podobným řešením založeným na formě „receptu“. P.S.: Považuj označení „redundantní bordel“ za stejně subjektivní výraz odporu jako tvé „proprietární“ a „obluda“.
Protože jinak bys věděl, že to je v zásadě stejné, jen s tím rozdílem, že u debianích zdrojových balíků se nepracuje s jendním óbr skriptem, ale je rozdělen na do více samostatných souborů, které hrají svou vlastní specifickou roli.To je hezká teorie. Nicméně při pohledu do skutečných deb balíků bylo vidět, kolik je tam řádků kódu, které v ebuildech vůbec nejsou potřeba. Přitom toho ve výsledku ebuildy umějí víc.
To že je některý maintainer prase ještě neznamená, že je špatný systém a jeho nástroje.Tak to klidně může být. Ale já jsem osobně zatím nikdy nutně nepotřeboval udělat deb balíček. A když jsem to chtěl zkusit, vyplynulo z toho, že musím nechat vygenerovat tu strukturu a do ní porůznu doplňovat věci. Po stejné nebo delší době, jakou mi bez předchozích znalostí trvalo vyrobit první RPM balíček, jsem se rozhodl s DEBem přestat ztrácet čas.
Kdo hodnotí APT na základě zkušenosti s Ubuntu…Nemám nejmenší tušení, co to má společného s Ubuntu.
Jedna z velkých předností Debianu je, že pokud nejsem spokojen s kvalitou distribučních balíků, tak mi nic nebrání dělat si balíky vlastní, vyhovující mým představám a zároveň je i veřejně nabídnout.Pokud se to v rámci linuxového světa považuje za přednost Debianu, pak nejspíš budeš mít v zásobě mainstreamové distribuce, které toto narozdíl od Debianu neumožňují. P.S.: Jak už jsem psal výše, nechuť k balíčkování ve stylu Debianu je subjektivní srovnání toho, co jsem viděl v návodu i v konkrétních balíčcích s tím, jak jednoduše se mi dařilo naložit s balíčky pro Gentoo a Fedoru.
Ubuntu sice vzalo hodně z Debianu, bohužel zůsob tvorby release převzalo od RPM distribucí. Čímž z mého pohledu dost hodně pošramotilo pověst APTu.Jinými slovy APT je skvělý nástroj jen, pokud má dokonale předžvýkané repozitáře ve stylu Debianu? A není to spíš doklad toho, že je tento nástroj slabý, když si s větším chaosem neporadí?
Tiskni
Sdílej: