Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pokud ti staci jen 1 okno s browserem, tak zadny WM nepotrebujes. To ti resi klavesove zkratky, protoze po rerstartu xek ti nabehne znova jen to co checes. Na ostatnich terminalech muzes zakazat login.
Cely bych to hodil na nejaky RO medium (treba SD karta) a mas vystarano. Jinak pocitej s tim, ze z browseru se da prochazet cely fs, takze bych jeste uvazoval o tom, ze by bezel v chrootu. No a pak je stejne jen otazkou casu nez nekdo objevi ,jak z browseru spustit xterm.
No a pak je stejne jen otazkou casu nez nekdo objevi ,jak z browseru spustit xterm.O tom to přesně je. Takhle jsem jednou přišel na to, jak spustit libovolný program, i když to všude v GUI bylo zakázané – stačilo si otevřít nápovědu k nějakému programu a ten prohlížeč nápovědy měl dialogové okno na otevírání jiných souborů s nápovědou – a místo názvu stačilo napsat hvězdičku a odentrovat – člověk najednou viděl všechny soubory a ty spustitelné šly i spustit. Jo to byly časy – základka a Windows
Cely bych to hodil na nejaky RO medium (treba SD karta) a mas vystarano.Média přepínatelná na read-only režim nejsou vždy k mání, ale jde to relativně snadno obejít. Například souborový systém může být SquashFS, který je přitozeně read-only (jeho modifikace je extrémně náročná, navíc šetří místo a na pomalých médiích zrychluje načítání), zatímco věci jako
/var
, /tmp
a některé soubory z /etc
jsou na TmpFS, případně se použije union mount typu AuFS, jako to použíbvají některá LiveCD.
Jádro může navíc být na oddílu, pro který nemá v sobě podporu, takže není možné ho jednoduše přepsat (např. já používám Ext2 a EXTLINUX).
Pro maximální paranoiu je ještě možné zamezit přístup k zdrojovému zařízení úplně - stačí osadit dostatek RAM, při startu vše načíst do paměti a hned poté zdrojové zařízení odpojit přes SCSI rozhranní v /proc. Pokud se ještě upraví jádro tak, aby nefungoval příkaz add
(tj. příslušnou část zakomenotovat), nebude možné k disku už přistupovat, s vyjímkou modifikace běžícího jádra nebo přímého přístupu přes porty.
Na ostatnich terminalech muzes zakazat login.Nebo na nich vůbec nepouštet procesy *getty (u klasického initu upravitelné v
/etc/inittab
).
No a pak je stejne jen otazkou casu nez nekdo objevi ,jak z browseru spustit xterm.Stačí
xterm
a spol. v produkčním systému nenechávat a u shellů upravit konfiguraci, aby neumožnili interaktnivní spuštení, případně použít jako /bin/sh
shell, co interaktivní spuštení ani neumožňuje. Stejně tak omezit všechny ostatní interpretery, pokud jsou spustit interaktivně a nejsou nutné na funkčnost.
alert("…")
. Nemluvě o tom, že by si uživatel mohl chtít zobrazit třeba dialog s nastavením a změnit si preferované jazyky nebo promazat sušenky.
Tiskni
Sdílej: