Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ubehol už viac ako rok a pol od posledného zápisu, tak som sa rozhodol, že trochu popíšem, čo sa za ten čas zmenilo.
Špecifikácie formátu su stále vo verzii 1.0. Rozpracoval som už nejaké veci do verzie 1.1, ale release je zatiaľ v nedohľadne (kedže mám plno iných vecí a som aj dosť lenivý :-P). Každopádne kto by mal záujem to študovať, je tieto veci možné nájsť v repozitári.
Prehliadač je momentálne vo verzii 1.02. Hlavné zmeny, ktoré sa od 0.94 z posledného zápisku udiali sú:
Samotná knižnica komiksov v prehliadači takisto zaznamenala viaceré zmeny:
Do rodiny pribudol editor CBZ a ACBF súborov. Po načítaní komiksu je možné nadefinovať rôzne metadáta (názov, autorov, série, postavy, vydavateľa ...) a takisto zadefinovať obsah komiksu (Table of Contents). ACBF Editor vie potom uložiť komiks do formátu CBZ, ktorý v sebe obsahuje ACBF súbor s metadátami. Takto vytvorený súbor je následne možné načítať do knižnice v prehliadači a kochať sa výsledkom
Na záver pár informácií k projektu. Projekt sa nachadza na launchpade: https://launchpad.net/acbf Dalsie screenshoty z ACBF Viewera a Editora je mozne najst na Google+. Takisto existuje Wiki na acbf.wikia.com, kde možno nájsť viacero užitočných informácií.
Tiskni
Sdílej:
no komiks si musis najskor nakreslit a potom to (JPG/PNG/whatever obrazky) mozes zabalit do CBZ archivu. Nasledne (to uz je prinos ACBF) pridat metadata, definiciu panelov, prip. jazykove vrstvy a obsah ak je to vacsi komiks. Ja som si zvykol na bazaar a launchpad (+ Bazaar Explorer), takze je to tam, ak sa to chce niekomu mirorovat na GitHub tak kludne.
Dokumentacia sa pomaly vytvara na Wiki + k stiahnutiu je dokument so specifikaciami a XML schema, takze dokumentacie je IMHO dost, ale ak nieco chyba tak daj vediet, prip. mozes sam napisat nejaky obsah do Wiki