Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Ubehol už viac ako rok a pol od posledného zápisu, tak som sa rozhodol, že trochu popíšem, čo sa za ten čas zmenilo.
Špecifikácie formátu su stále vo verzii 1.0. Rozpracoval som už nejaké veci do verzie 1.1, ale release je zatiaľ v nedohľadne (kedže mám plno iných vecí a som aj dosť lenivý :-P). Každopádne kto by mal záujem to študovať, je tieto veci možné nájsť v repozitári.
Prehliadač je momentálne vo verzii 1.02. Hlavné zmeny, ktoré sa od 0.94 z posledného zápisku udiali sú:
Samotná knižnica komiksov v prehliadači takisto zaznamenala viaceré zmeny:
Do rodiny pribudol editor CBZ a ACBF súborov. Po načítaní komiksu je možné nadefinovať rôzne metadáta (názov, autorov, série, postavy, vydavateľa ...) a takisto zadefinovať obsah komiksu (Table of Contents). ACBF Editor vie potom uložiť komiks do formátu CBZ, ktorý v sebe obsahuje ACBF súbor s metadátami. Takto vytvorený súbor je následne možné načítať do knižnice v prehliadači a kochať sa výsledkom
Na záver pár informácií k projektu. Projekt sa nachadza na launchpade: https://launchpad.net/acbf Dalsie screenshoty z ACBF Viewera a Editora je mozne najst na Google+. Takisto existuje Wiki na acbf.wikia.com, kde možno nájsť viacero užitočných informácií.
Tiskni
Sdílej:
no komiks si musis najskor nakreslit a potom to (JPG/PNG/whatever obrazky) mozes zabalit do CBZ archivu. Nasledne (to uz je prinos ACBF) pridat metadata, definiciu panelov, prip. jazykove vrstvy a obsah ak je to vacsi komiks. Ja som si zvykol na bazaar a launchpad (+ Bazaar Explorer), takze je to tam, ak sa to chce niekomu mirorovat na GitHub tak kludne.
Dokumentacia sa pomaly vytvara na Wiki + k stiahnutiu je dokument so specifikaciami a XML schema, takze dokumentacie je IMHO dost, ale ak nieco chyba tak daj vediet, prip. mozes sam napisat nejaky obsah do Wiki