Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Najnovsia verzia specifikacii implementuje najma definicie stylov, t.j. pre prekladove textove vrstvy je mozne zadefinovat fonty, ktorymi sa budu jednotlive styly vykreslovat. Boli rozsirene aj typy "text-area", ktore je mozne takto stylovat: formal, sign, heading, letter ...
Bola pridana moznost nastavit tzv. "page transition types", t.j. pre prechode z jednej stranky na druhu sa pouzije rozny druh animacie, ktory je mozne pre konkretnu stranku zadefinovat: fade, blend, scroll_right, scroll_down
Bol pridany novy element "jump", ktory sluzi na prechod na inu stranu v komikse. Je ho mozne pouzit na interaktivnu stranku z obsahom knihy prip. na typy komksov, kde si citatel vyberie, ako chce v pribehu pokracovat ("choose your own adventure")
Boli rozsirene aj typy pre autorov (Photographer, Editor, Assistant Editor), pridany "content-rating" element a celkovo su specifikacie konsistentnejsie.
Najvacsia zmena v ACBF Editore je moznost automatickeho rozpoznavania komiksovych panelov a bublin. Pouzita je kniznica OpenCV a niekolko jednoduchsich algoritmov, ktore sa to snazia dosiahnut. Samozrejme to nefunguje bezchybne, je tam viacero uskali, ktore treba prekonat a pisu sa na to vo svete aj dizertacky, ale ak su panely jednoznacne vyclenene funguje to vyborne aj s pomerne jednoduchym algoritmom, ktory som bol schopny vyprodukovat bez predosleho hlbsieho studia "Computer Vision".
Ak som bol doteraz trochu skepticky voci tomu, ze auta budu jazdit v premavke lepsie ako ludia, tak vsetky moje pochybnosti tymto uplne zmizli
Dalsie zmeny v ACBF Editore boli:
Nejake dramaticke zmeny sa v ACBF Vieweri neudiali, no stale sa pomaly vylepsuje:
V prehliadaci pre Android sa ziadne zasadne zmeny neudiali. Najma sa v nom synchronizuju zmeny z desktop prehliadaca, hlavne co sa tyka podpory novych specifikacii a opravy chyb, takze plati zhruba to, co je vyssie pre ACBF Viewer s tym, ze ACBF Viewer for Android nepouziva SQLite databazu.
Okrem vyssie uvedenych technickych zmien, vznikla nova stranka cisto pre komiksy v ACBF formate - acbf.info. Stranka je na Bluemixe a je napisana v Node-RED.
Do ACBF formatu boli takzie skonvertovane viacere dalsie komiksy: The Bizzare Cathedral, Misery Depot a Ubunchu Vol. 1 .
Wolthera van Hövell tot Westerflier vytvorila Comics Project Management Tools plugin pre kresliaci program Krita, ktory okrem ineho vyuziva ACBF format, do ktoreho dokaze vyexportovat komiks nakresleny v tomto programe.
Projekt sa nachadza na launchpade: https://launchpad.net/acbf
Screenshoty z ACBF Viewera a Editora je mozne najst na Google+.
Wiki stranky projektu su na acbf.wikia.com, kde možno nájsť viacero užitočných informácií.
Tiskni
Sdílej:
Ale ako cvicenie si mozes spravit prevodnik z ACBF do SVG. Som zvedavy na vysledokVeľmi rád, ale však to poznáš, času je málo a venujem ho zas veciam ktoré trápia mňa