Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.5.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.1 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 8 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce
… více »Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.
Christian Schaller z Red Hatu na svém blogu popsal své zkušenosti s používáním AI při vývoji open source aplikací pro Linux. Pomocí různých AI aktualizoval nebo vytvořil aplikace Elgato Light GNOME Shell extension, Dell Ultrasharp Webcam 4K, Red Hat Planet, WMDock, XMMS resuscitated (aktualizace z GTK 2 a Esound na GTK 4, GStreamer a PipeWire) a Monkey Bubble. SANE ovladač pro skener Plustek OpticFilm 8200i se mu zatím nepovedl.
Americké firmy Tesla a SpaceX postaví v texaském Austinu moderní komplex na výrobu čipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí projektu s názvem Terafab budou dvě moderní továrny na výrobu čipů – jedna se zaměří na automobily a humanoidní roboty, druhá na datová centra ve vesmíru. Uvedl to generální ředitel těchto firem Elon Musk. Projekt by podle odhadů měl stát 20 miliard USD (zhruba 425 miliard Kč).
Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Také Vás již delší dobu láká možnost bootování z USB klíčenky, akorát jste se neodhodlali k tomu to vyzkoušet? Potom Vás třeba přesvědčí následující návod o tom, že na tom není nic složitého.
Je nutné mít počítač schopný bootovat z USB-HDD a v BIOSU zařadit USB-HDD do bootovací sekvence.
Dále budu předpokládat, že máte k dispozici iso obraz nějakého aktuálního SLAXe.
Také předpokládám, že v systému máte nainstalovaný GRUB.
Předpokládám, že po připojení USB flash disku se ten objeví v /dev/sda, pokud je tomu jinak, mělo by stačit "%s/sda/SPRAVNEZARIZENI/g".
Práva roota jsou bohužel pro tento postup nezbytná. Neboli byste měli alespoň trochu tušit, co který krok dělá, a u potenciálně nebezpečných kroků kontrolovat, jestli jsme (já, nebo vy) neudělali nějaký překlep.
Mezi jednotlivými sekcemi (nadpisy) je dobré vždy odpojit a připojit flasku (fyzicky, ne mount/umount ).
Je dobré udržovat na disku pořádek a proto dporučuji vytvořit si nějaký nový pracovní adresář a celý tento postup provádět v něm.
V tomto adresáři budeme potřebovat dva adresáře cdrom a sda1
mkdir sda mkdir cdrom
Také pro jednoduchost budeme potřebovat link na ISO obraz SLAXe:
ln -s CESTA_K_ISO_OBRAZU slax.iso
Na flashce budeme potřebovat jeden ext2 oddíl, ideálně pokud to bude ten první.
Pokud nevíte jak na to, tak nejdřív přepište nulami celou flasku, čím získáte čisté pracovní místo. Pozor na překlepy.
dd if=/dev/zero of=/dev/sda
Dále pak vytvoříme partition tabulku fdiskem
fdisk /dev/sda Command (m for help): n e extended p primary partition (1-4) p Partition number (1-4): 1 First cylinder (1-1020, default 1): 1 Last cylinder or +size or +sizeM or +sizeK (12-1020, default 1020): Command (m for help): w
A vytvoříme ext2 filesystem
mke2fs /dev/sda1
Nejdříve připojíme flashku
mount /dev/sda1 sda1
a nakopírujeme potřebné soubory pro GRUB.
cp -a /boot/grub sda1/
V tuto chvíli je ten pravý okamžik pro editaci nastavení GRUBu, tedy spustěte svůj oblíbený editor a soubor sda1/grub/grub.conf upravte, aby vypadal následovně:
# Sample boot menu configuration file for Slax on USB # Boot automatically after 30 secs. timeout 30 # By default, boot the first entry. default 0 # For booting Slax title Slax On USB root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz max_loop=255 init=linuxrc load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=4444 root=/dev/ram0 rw initrd=/boot/initrd.gz
Nyní potřebujeme vytvořit soubor device-map, který grubu při instalaci řekne, který disk odpovídá kterému zařízení
echo "(hd0) /dev/sda" >device-map
A konečně zapsat GRUB do MBR flashky
grub --device-map=device-map root (hd0,0) cat (hd0,0)/<TAB> <ESC>#kontrola spravnosti cile setup (hd0)
Před setup je dobré se ujistit, jestli máme opravdu připojený ten správný oddíl tím, že si necháme vypsat obsah jeho kořenováho adresáře napsánímcat (hd0,0)/ a zmáčknutím klávesy TAB.
Přichází závěrečná fáze, tedy překopírování obsahu livecd na flashku.
mount /dev/sda1 sda1 mount -o loop slax.iso cdrom #slax.iso nahradit cestou k obrazu cd se slaxem cp -a cdrom/* sda1/ umount -d cdrom umount sda1
Obdobným postupem se dá docílit konfigurace, kdy máme flashku rozdělenou na dva oddíly -- první FAT, který je na data a druhý je ext2 se SLAXem. Při této konfiguraci je možné flasku používat jednoduše i klasicky na přenos dat mezi nejrůznějšími OS, které nepodporují ext2. Také by teoreticky to samé mělo fungovat na FAT místo ext2, ale pak je nutné dát pozor na to, že grub/menu.lst již není symlink, ale kopie souboru.
Linuxlive občas nenajde SLAX na flashdisku, jelikož hledá dřív, než kernel uzná flashdisk za připravený k připojení, což je problém, který zatím nevím jak řešit nějak systematicky, napadá mě akorát upravit linuxlive, aby čekal déle, ale to není všeřešící řešení. Nevím, na čem to závisí, ale většinou stačí po neúspěšném pokusu restart a SLAX již naběhne.
#priprava prostredi mkdir sda mkdir cdrom #ZNULOVANI obsahu flasky -- neni nutne dd if=/dev/zero of=/dev/sda #udelani partition tabulky fdisk /dev/sda n p 1 1 w mke2fs /dev/sda1 #pripojeni usb a nakopirovani grubu mount /dev/sda1 sda1 cp -a /boot/grub sda1/ #nyni zeditovat sda1/grub/grub.conf umount sda1 #vytvoreni docasne device-map pro instalaci grubu echo "(hd0) /dev/sda" >device-map #instalace grubu na usb grub --device-map=device-map root (hd0,0) cat (hd0,0)/<TAB> #kontrola spravnosti cile setup (hd0) #nakopirovani slaxe na usb mount /dev/sda1 sda1 mount -o loop slax.iso cdrom #slax.iso nahradit cestou k obrazu cd se slaxem cp -a cdrom/* sda1/ umount -d cdrom umount sda1
A ještě ukázkový grub.conf:
# # Sample boot menu configuration file for Slax on USB # # Boot automatically after 30 secs. timeout 30 # By default, boot the first entry. default 0 # For booting Slax title Slax On USB root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz max_loop=255 init=linuxrc load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size=4444 root=/dev/ram0 rw initrd=/boot/initrd.gz
Tiskni
Sdílej:
Předpokládám, že po připojení USB flash disku se ten objeví v /dev/sda, pokud je tomu jinak, mělo by stačit "%s/sda/SPRAVNEZARIZENI/g".Mě se nějak usbčko přeplo do /dev/sdb a nejsem schopen ho dostat zpátky na sda. Díky za pomoc ...