Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Díky jednomu zdejšímu blogu jsem nalezl TermRoom, emulátor terminálu, který se chová jako WriteRoom. Černé pozadí, jen uprostřed vim se zeleným textem. Přesně jako z amerických filmů. Jen tedy já v něm nezachraňuji svět, ani nepřevádím miliony na své švýcarské konto. Při používání jsem narazil na několik nedokonalostí a rozhodl se je napravit.
První na co zřejmě každý uživatel Ubuntu narazí je, že TermRoom se vůbec nespustí. Je to tím, že program hledá klíče v gconf tam, kde nejsou. Nová verze už hledá nastavení v profilech Gnome-Terminal. Pokud existuje profil TermRoom, vezmou se barvy pozadí a textu a také font z něj, jinak se použijí barvy z implicitního profilu. Popravdě nevím jestli i ostatní distribuce mají klíče na stejném místě nebo jak se bude TermRoom chovat pokud nemáte gnome-terminal vůbec nainstalován. Určitě však nebude problém TermRoom upravit tak, aby fungoval i jinde. Napište, pokud je s tímto nějaký problém.
Když programuji ve vimu tak potřebuji i kompilovat a testovat, v gnome-terminal mám více panelů, ale tady mi ta možnost chyběla. Nejdřív jsem chtěl použít screen, ale ten se choval nějak prapodivně ve spolupráci s vimem(například ctrl + left mi mazalo řádky). Tak jsem chvíli používal ctrl+Z a fg, ale to mě přestalo bavit a dopsal jsem si více panelů. Na první pohled se nic nezměnilo. Nechtěl jsem přidávat něco co by mohlo jen trochu odlákat mou pozornost. Avšak klávesová zkratka Ctrl + Alt + N vytvoří nový "panel". Mezi panely se potom přepíná pomocí Ctrl + PgUp a Ctrl + PgDn. Ovládání jsem několikrát měnil. Doufám, že tato kombinace s ničím nekoliduje. Pokud máte lepší návrhy dejte mi vědět. Místo Ctrl + Alt + N by bylo možné Ctrl + T po vzoru Firefoxu nebo Ctrl + A + C po vzoru screenu nebo snad Shift + Ctrl + T jako má gnome-terminal.
Pozadí mám černé, na něm zelený text a tak jsem chtěl aby i vim se držel těchto barev, ale nenašel jsem téma, které by se drželo jen jedné barvy. Nejdřív jsem měl zvýrazňování syntaxe vypnuté, ale nakonec jsem si napsal téma, které aspoň zobrazí tučně některé prvky. I když se může zdát, že se tak nedá pracovat, tak já nemám problém cokoli v kódu najít. S dobrým stylem a odsazováním jde vše snadno.
Můžete si stáhnout mou verzi TermRoom, za pár dní by měla mé úpravy obsahovat i ofic. verze, ale zatím: http://www.davidmarek.cz/download/termroom.py
A také mé primitivní téma do vimu: http://www.davidmarek.cz/download/zelene.vim
Klávesová zkratka změněna na Ctrl + T. Díky za spolupráci
Tiskni
Sdílej:
/* fetches member projects, but only IDs */ ..... SELECT *.... ....
Mimochodem, jak moc ztrátové je používání
Má to vliv na výkon. Ta data se cachují, posílají přes síť apod. Navíc to ukazuje, že programátor neví, která bije, může se změnit pořadí a hlavně vám tam za dalších pár versí schematu může přibít BLOB sloupec s průměrným zaplněním 512MB. Pak vám to zaplní třeba php memory limit a vy nevíte proč.
Je jedno, jestli pole projdete jednou, dvakrát nebo k-krát (kde k je pevné), časová složitost bude pořád O(n).No, to myslím záleží na tom, jak se k sobě mají k a n
Co že v tom programuješ?termroom.py?