Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Díky jednomu zdejšímu blogu jsem nalezl TermRoom, emulátor terminálu, který se chová jako WriteRoom. Černé pozadí, jen uprostřed vim se zeleným textem. Přesně jako z amerických filmů. Jen tedy já v něm nezachraňuji svět, ani nepřevádím miliony na své švýcarské konto. Při používání jsem narazil na několik nedokonalostí a rozhodl se je napravit.
První na co zřejmě každý uživatel Ubuntu narazí je, že TermRoom se vůbec nespustí. Je to tím, že program hledá klíče v gconf tam, kde nejsou. Nová verze už hledá nastavení v profilech Gnome-Terminal. Pokud existuje profil TermRoom, vezmou se barvy pozadí a textu a také font z něj, jinak se použijí barvy z implicitního profilu. Popravdě nevím jestli i ostatní distribuce mají klíče na stejném místě nebo jak se bude TermRoom chovat pokud nemáte gnome-terminal vůbec nainstalován. Určitě však nebude problém TermRoom upravit tak, aby fungoval i jinde. Napište, pokud je s tímto nějaký problém.
Když programuji ve vimu tak potřebuji i kompilovat a testovat, v gnome-terminal mám více panelů, ale tady mi ta možnost chyběla. Nejdřív jsem chtěl použít screen, ale ten se choval nějak prapodivně ve spolupráci s vimem(například ctrl + left mi mazalo řádky). Tak jsem chvíli používal ctrl+Z a fg, ale to mě přestalo bavit a dopsal jsem si více panelů. Na první pohled se nic nezměnilo. Nechtěl jsem přidávat něco co by mohlo jen trochu odlákat mou pozornost. Avšak klávesová zkratka Ctrl + Alt + N vytvoří nový "panel". Mezi panely se potom přepíná pomocí Ctrl + PgUp a Ctrl + PgDn. Ovládání jsem několikrát měnil. Doufám, že tato kombinace s ničím nekoliduje. Pokud máte lepší návrhy dejte mi vědět. Místo Ctrl + Alt + N by bylo možné Ctrl + T po vzoru Firefoxu nebo Ctrl + A + C po vzoru screenu nebo snad Shift + Ctrl + T jako má gnome-terminal.
Pozadí mám černé, na něm zelený text a tak jsem chtěl aby i vim se držel těchto barev, ale nenašel jsem téma, které by se drželo jen jedné barvy. Nejdřív jsem měl zvýrazňování syntaxe vypnuté, ale nakonec jsem si napsal téma, které aspoň zobrazí tučně některé prvky. I když se může zdát, že se tak nedá pracovat, tak já nemám problém cokoli v kódu najít. S dobrým stylem a odsazováním jde vše snadno.
Můžete si stáhnout mou verzi TermRoom, za pár dní by měla mé úpravy obsahovat i ofic. verze, ale zatím: http://www.davidmarek.cz/download/termroom.py
A také mé primitivní téma do vimu: http://www.davidmarek.cz/download/zelene.vim
Klávesová zkratka změněna na Ctrl + T. Díky za spolupráci
Tiskni
Sdílej:
/* fetches member projects, but only IDs */ ..... SELECT *.... ....
Mimochodem, jak moc ztrátové je používání
Má to vliv na výkon. Ta data se cachují, posílají přes síť apod. Navíc to ukazuje, že programátor neví, která bije, může se změnit pořadí a hlavně vám tam za dalších pár versí schematu může přibít BLOB sloupec s průměrným zaplněním 512MB. Pak vám to zaplní třeba php memory limit a vy nevíte proč.
Je jedno, jestli pole projdete jednou, dvakrát nebo k-krát (kde k je pevné), časová složitost bude pořád O(n).No, to myslím záleží na tom, jak se k sobě mají k a n
Co že v tom programuješ?termroom.py?