Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jak nastavit router v síti, ve které má na některém z počítačů bežet DC++ v aktivním režimu ?
V diskuzi je plno podobných příspěvků a většina z nich končí radostným zvoláním, že to funguje. Já jsem se bohužel k tomuto stavu nedopracoval, přestože (nebo možná právě proto) jsem do IPTABLES napsal ledacos.
Moje sít vypadá tak, že počítač, u kterého ted sedím má IP 192.168.1.1 a je v síti s dalšímy čtyřmi neštastníky. Jeden z nich má dvě sítovky, z nihž jedna je pro vnitřní sít (IP 192.168.1.254) a druhá (IP 10.0.0.2) je spojená kabelem s ADSLmodemem ZyXel Prestige (IP 10.0.0.1).
Výpisy z IPTABLES tohoto serveru je zde:iptables -t nat -L
Chain PREROUTING (policy ACCEPT) target prot opt source destination DNAT udp -- anywhere anywhere udp dpt:9176 to:192.168.1.1:9176 DNAT tcp -- anywhere anywhere tcp dpt:9176 to:192.168.1.1:9176 Chain POSTROUTING (policy ACCEPT) target prot opt source destination MASQUERADE all -- localnet/24 anywhere Chain OUTPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination
a zde:iptables -L
Chain INPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination Chain FORWARD (policy ACCEPT) target prot opt source destination ACCEPT tcp -- anywhere 192.168.1.1 tcp dpt:9176 state NEW,RELATED,ESTABLISHED ACCEPT udp -- anywhere 192.168.1.1 udp dpt:9176 state NEW,RELATED,ESTABLISHED Chain OUTPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination
A přitom Valknut (ve kterém je zapnutý aktivní režim na IP které mám přiděleno od ISP a portu 9176) nic nenajde a ani nic nestáhne.
Díval jsem se do FAQ a nic moc sem tam nenašel. Jestli to vyřeším, tak to FAQ napíšu :o)
Tiskni
Sdílej:
Ten borec, co mu to doma beží jsem já :o) Všechny (5) počítače které jsem zmínil jsou v mém pokoji.
Jinak ten modem umí ledacos, dokonce i NAT, ale já sem k němu ztratil heslo :o(
Ten server je tam jednak z testovacích důvodů a taky na něm běží SAMBA a je k němu připojená tiskárna.
Takže abysme to shrnuli: To, co mám nastavené (viz. výpisy) je dobře, nebo ne ? Problém je tedy v tom, že to není správně nastavené na tom modemu ?
Modem nemuzu zapojit uz proto, ze v HUBu neni misto ...
A ten modem s tim portem ted jako dela co ? Já myslel, ze kdyz ho forwarduju na rozhraní v PC, které je spojené s tím modemem, ze to bude stacit.
Hodilo by se nejaké české HOWTO pro blbce :o)