Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
V roce 1991 byly bezne disky 40 GB natoz 80 GB ??? Nechtel jste napsat 4 GB resp 8 GB ?
Od znameho si pamatuji vypraveni jak v letech po revoluci si nekde v kvelbu s IT objednaval HDD 3 GB za sileny penize (tenkrat byl ve vate) a prodavac se modlil proboha k cemu to budete potrebovat ....
Net pres telefonni linku to byl mazec. Dodnes si pamatuju systemovy dialog "Internet pripojen. Rychlost 26,4 kbit/s" To byla panecku palba.
bych tipoval spíše na 40 a 80 MB.+1 přibližně v té době jsme měli 386 s 80 MB diskem – o nějakých gigabajtech se tehdy lidem ani nesnilo. Rychlost procesorů se počítala na desítky megahertzů a místo USB flashek se používaly 3,5" diskety 1,44 MB. Později jsem si na jedné takové přinesl z knihovny (kde byl internet) jednu empétrojku a slavnostně si ji doma pouštěl. Ale to už byla jiná doba – náš počítač měl 1,6 GB disk
ze by doma delanej legendarni COVOX?
Později jsem si na jedné takové přinesl z knihovny (kde byl internet) jednu empétrojku a slavnostně si ji doma pouštěl.LOL. Nevím co to bylo za zvyk, ale též jsem cpával a slavnostně přehrával MP3 na disketách (vlezla se na ni tak jedna skladba). Asi trošičku nezvyk po kazetových páskách a obřích CD.
Rok 1991 a 386 PC bych tipoval spíše na 40 a 80 MB.+1
Vždyť můj první pevný disk měl 120MB (místa a místa po přechodu z Didaktiku) a v těch dobách snad ani nikdo nevěděl jak se 1024MB řekne, natož aby vlastnil 40 těch věci co neví jak se vyslovuje.
Hobil vsak pise toto:
(Pro mladší - nové počítače tehdy přišly na nějakých 60 a více tisíc. Do firmy jsme kupovali roku 1991 jednu 386 s pamětí rozšířenou ze 2 na 4MB a diskem zvětšeným ze standardních 40 na 80GB. Nový počítač s klávesnicí, monitorem a "zahořením" u dodavatele nás přišel na 85 tisíc.)
Inac v okoli 95-98 som mal 486 od umc. Skvele cpu.
JJ preklinal som vsetko asi na linuxe vtedy(a taktiez dosr.. pokazil). Navyse moj pristup k netu bol ubohy co mi velmi nepomohlo- dnesny standardny postup: "pozriem na web" som aplikovat velmi nemohol, ale nastastie som mal aspon nejake knihy o unixe.
Ale naucil som sa rutinne reinstalovat slackware, opravovat mbr, reinstalovat windows, odkladat dolezite veci na viac particii a podobnerekl bych ze zpravna jednotka byla 40-80MB ... , v 95 sem kupoval za nekrestanske prachy 800MB disk
Tehdy se zvukové karty chlubily hardwarovou podporou přehrávání mp3 souborů. Takže začínala doba, kdy bylo možné přehrát tenhle formát bez zadrhávání. Samotný procesor na to ještě zdaleka nestačil.Si měl přehrávat MP2 nebo ADPCM. To v pohodě dala i nějaká třiosmsedma.
Tiskni
Sdílej: