Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
V roce 1991 byly bezne disky 40 GB natoz 80 GB ??? Nechtel jste napsat 4 GB resp 8 GB ?
Od znameho si pamatuji vypraveni jak v letech po revoluci si nekde v kvelbu s IT objednaval HDD 3 GB za sileny penize (tenkrat byl ve vate) a prodavac se modlil proboha k cemu to budete potrebovat ....
Net pres telefonni linku to byl mazec. Dodnes si pamatuju systemovy dialog "Internet pripojen. Rychlost 26,4 kbit/s" To byla panecku palba.
bych tipoval spíše na 40 a 80 MB.+1 přibližně v té době jsme měli 386 s 80 MB diskem – o nějakých gigabajtech se tehdy lidem ani nesnilo. Rychlost procesorů se počítala na desítky megahertzů a místo USB flashek se používaly 3,5" diskety 1,44 MB. Později jsem si na jedné takové přinesl z knihovny (kde byl internet) jednu empétrojku a slavnostně si ji doma pouštěl. Ale to už byla jiná doba – náš počítač měl 1,6 GB disk
ze by doma delanej legendarni COVOX?
Později jsem si na jedné takové přinesl z knihovny (kde byl internet) jednu empétrojku a slavnostně si ji doma pouštěl.LOL. Nevím co to bylo za zvyk, ale též jsem cpával a slavnostně přehrával MP3 na disketách (vlezla se na ni tak jedna skladba). Asi trošičku nezvyk po kazetových páskách a obřích CD.
Rok 1991 a 386 PC bych tipoval spíše na 40 a 80 MB.+1
Vždyť můj první pevný disk měl 120MB (místa a místa po přechodu z Didaktiku) a v těch dobách snad ani nikdo nevěděl jak se 1024MB řekne, natož aby vlastnil 40 těch věci co neví jak se vyslovuje.
Hobil vsak pise toto:
(Pro mladší - nové počítače tehdy přišly na nějakých 60 a více tisíc. Do firmy jsme kupovali roku 1991 jednu 386 s pamětí rozšířenou ze 2 na 4MB a diskem zvětšeným ze standardních 40 na 80GB. Nový počítač s klávesnicí, monitorem a "zahořením" u dodavatele nás přišel na 85 tisíc.)
Inac v okoli 95-98 som mal 486 od umc. Skvele cpu.
JJ preklinal som vsetko asi na linuxe vtedy(a taktiez dosr.. pokazil). Navyse moj pristup k netu bol ubohy co mi velmi nepomohlo- dnesny standardny postup: "pozriem na web" som aplikovat velmi nemohol, ale nastastie som mal aspon nejake knihy o unixe.
Ale naucil som sa rutinne reinstalovat slackware, opravovat mbr, reinstalovat windows, odkladat dolezite veci na viac particii a podobnerekl bych ze zpravna jednotka byla 40-80MB ... , v 95 sem kupoval za nekrestanske prachy 800MB disk
Tehdy se zvukové karty chlubily hardwarovou podporou přehrávání mp3 souborů. Takže začínala doba, kdy bylo možné přehrát tenhle formát bez zadrhávání. Samotný procesor na to ještě zdaleka nestačil.Si měl přehrávat MP2 nebo ADPCM. To v pohodě dala i nějaká třiosmsedma.