Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
V roce 1991 byly bezne disky 40 GB natoz 80 GB ??? Nechtel jste napsat 4 GB resp 8 GB ?
Od znameho si pamatuji vypraveni jak v letech po revoluci si nekde v kvelbu s IT objednaval HDD 3 GB za sileny penize (tenkrat byl ve vate) a prodavac se modlil proboha k cemu to budete potrebovat ....
Net pres telefonni linku to byl mazec. Dodnes si pamatuju systemovy dialog "Internet pripojen. Rychlost 26,4 kbit/s" To byla panecku palba.
bych tipoval spíše na 40 a 80 MB.+1 přibližně v té době jsme měli 386 s 80 MB diskem – o nějakých gigabajtech se tehdy lidem ani nesnilo. Rychlost procesorů se počítala na desítky megahertzů a místo USB flashek se používaly 3,5" diskety 1,44 MB. Později jsem si na jedné takové přinesl z knihovny (kde byl internet) jednu empétrojku a slavnostně si ji doma pouštěl. Ale to už byla jiná doba – náš počítač měl 1,6 GB disk
ze by doma delanej legendarni COVOX?
Později jsem si na jedné takové přinesl z knihovny (kde byl internet) jednu empétrojku a slavnostně si ji doma pouštěl.LOL. Nevím co to bylo za zvyk, ale též jsem cpával a slavnostně přehrával MP3 na disketách (vlezla se na ni tak jedna skladba). Asi trošičku nezvyk po kazetových páskách a obřích CD.
Rok 1991 a 386 PC bych tipoval spíše na 40 a 80 MB.+1
Vždyť můj první pevný disk měl 120MB (místa a místa po přechodu z Didaktiku) a v těch dobách snad ani nikdo nevěděl jak se 1024MB řekne, natož aby vlastnil 40 těch věci co neví jak se vyslovuje.
Hobil vsak pise toto:
(Pro mladší - nové počítače tehdy přišly na nějakých 60 a více tisíc. Do firmy jsme kupovali roku 1991 jednu 386 s pamětí rozšířenou ze 2 na 4MB a diskem zvětšeným ze standardních 40 na 80GB. Nový počítač s klávesnicí, monitorem a "zahořením" u dodavatele nás přišel na 85 tisíc.)
Inac v okoli 95-98 som mal 486 od umc. Skvele cpu.
JJ preklinal som vsetko asi na linuxe vtedy(a taktiez dosr.. pokazil). Navyse moj pristup k netu bol ubohy co mi velmi nepomohlo- dnesny standardny postup: "pozriem na web" som aplikovat velmi nemohol, ale nastastie som mal aspon nejake knihy o unixe.
Ale naucil som sa rutinne reinstalovat slackware, opravovat mbr, reinstalovat windows, odkladat dolezite veci na viac particii a podobnerekl bych ze zpravna jednotka byla 40-80MB ... , v 95 sem kupoval za nekrestanske prachy 800MB disk
Tehdy se zvukové karty chlubily hardwarovou podporou přehrávání mp3 souborů. Takže začínala doba, kdy bylo možné přehrát tenhle formát bez zadrhávání. Samotný procesor na to ještě zdaleka nestačil.Si měl přehrávat MP2 nebo ADPCM. To v pohodě dala i nějaká třiosmsedma.