Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
V roce 1991 byly bezne disky 40 GB natoz 80 GB ??? Nechtel jste napsat 4 GB resp 8 GB ?
Od znameho si pamatuji vypraveni jak v letech po revoluci si nekde v kvelbu s IT objednaval HDD 3 GB za sileny penize (tenkrat byl ve vate) a prodavac se modlil proboha k cemu to budete potrebovat ....
Net pres telefonni linku to byl mazec. Dodnes si pamatuju systemovy dialog "Internet pripojen. Rychlost 26,4 kbit/s" To byla panecku palba.
bych tipoval spíše na 40 a 80 MB.+1 přibližně v té době jsme měli 386 s 80 MB diskem – o nějakých gigabajtech se tehdy lidem ani nesnilo. Rychlost procesorů se počítala na desítky megahertzů a místo USB flashek se používaly 3,5" diskety 1,44 MB. Později jsem si na jedné takové přinesl z knihovny (kde byl internet) jednu empétrojku a slavnostně si ji doma pouštěl. Ale to už byla jiná doba – náš počítač měl 1,6 GB disk
ze by doma delanej legendarni COVOX?
Později jsem si na jedné takové přinesl z knihovny (kde byl internet) jednu empétrojku a slavnostně si ji doma pouštěl.LOL. Nevím co to bylo za zvyk, ale též jsem cpával a slavnostně přehrával MP3 na disketách (vlezla se na ni tak jedna skladba). Asi trošičku nezvyk po kazetových páskách a obřích CD.
Rok 1991 a 386 PC bych tipoval spíše na 40 a 80 MB.+1
Vždyť můj první pevný disk měl 120MB (místa a místa po přechodu z Didaktiku) a v těch dobách snad ani nikdo nevěděl jak se 1024MB řekne, natož aby vlastnil 40 těch věci co neví jak se vyslovuje.
Hobil vsak pise toto:
(Pro mladší - nové počítače tehdy přišly na nějakých 60 a více tisíc. Do firmy jsme kupovali roku 1991 jednu 386 s pamětí rozšířenou ze 2 na 4MB a diskem zvětšeným ze standardních 40 na 80GB. Nový počítač s klávesnicí, monitorem a "zahořením" u dodavatele nás přišel na 85 tisíc.)
Inac v okoli 95-98 som mal 486 od umc. Skvele cpu.
JJ preklinal som vsetko asi na linuxe vtedy(a taktiez dosr.. pokazil). Navyse moj pristup k netu bol ubohy co mi velmi nepomohlo- dnesny standardny postup: "pozriem na web" som aplikovat velmi nemohol, ale nastastie som mal aspon nejake knihy o unixe.
Ale naucil som sa rutinne reinstalovat slackware, opravovat mbr, reinstalovat windows, odkladat dolezite veci na viac particii a podobnerekl bych ze zpravna jednotka byla 40-80MB ... , v 95 sem kupoval za nekrestanske prachy 800MB disk
Tehdy se zvukové karty chlubily hardwarovou podporou přehrávání mp3 souborů. Takže začínala doba, kdy bylo možné přehrát tenhle formát bez zadrhávání. Samotný procesor na to ještě zdaleka nestačil.Si měl přehrávat MP2 nebo ADPCM. To v pohodě dala i nějaká třiosmsedma.