Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zápisky o autech jsem zde zvěřejnil několikrát. Nyní bych se chtěl podělit o dojmy z nového vozu Fiat Bravo 1.9 mJTD ve výbavě Emotion. Jelikož se jedná o vozidlo služební, je to výsledek kompromisů a vozidlo rozhodně není zcela dle mých představ.
Vůz mám od 28.2.2008 a jelikož v poslední době nebylo moc důvodů k cestování, najel jsem s ním zatím jen 2500 km. Jedná se tedy spíše o první dojmy a postřehy.
Výbava
8 airbagů, automatická dvouzónová klimatizace, posilovač řízení dual-drive, tempomat, parkovací senzory vzadu, výškově a podélně nastavitelný volant, CD přehravač s ovládáním na volantu, Blue&Me, loketní opěrka s klimatizovanou přihrádkou, ABS + EBD, ESP + ASR / MSR, HBA a Hill Holder, přední mlhové světlomety, palubní počítač, perleťový lak (černá cross-over) aj.
Zajímavost: Blue&Me technologie od Microsoftu.
Jízdní vlastnosti a jízdní komfort
Zdě prevládá jednoznačne zklamání. Vůz je velmi citlivý na boční vítr, na dálnici je na vyjetých kolejích dosti nestabilní. Řízení je sice tužší než v přechozím vozidle Citroen C4, přesto i zde je přeposilované a mohlo by dávat lepší zpětnou vazbu. Řazení má delší dráhu, ale je přesné, hlavice řadící páky je příjemná na držení, stejně tak se velmi dobře drží volant potažený kůží, ovládací prvky na volantu lze ovládat pouze v přímém směru, vzhledem k tomu že volant nemá pevný střed jako C4-ka.
Sedadla by mohla mít lepší boční vedení - bohužel sport paket mi nebylo dovoleno objednat. Přesto nabízejí podstatně příjemnější sezení než sedadla např. v Octavii či Golfu, zejména mi vyhovuje kratší sedák (netlačí mě pod kolena)
Hluk od pneumatik je nehorázný, přičítám to pneu Continental PremiumContact2, tyto vyžaduje leasingová společnost, měli jsme je na všech služebních vozech jako prvomontáže a každému vozu neuvěřitelně prospělo přezutí na jiné pneu.
Motor a dynamické vlastnosti
Do naší firmy se kupují výhradně vozidla koncernu VW, za tohoto Fiata jsem musel těžce bojovat. Ve srovnání s ostatními služebními vozy v naší firmě je po motorické stránce tento Fiat jednoznačně perla. Jde o motor s technologií common-rail a výkonem 150 koní. Proti koncernovým PD motorům je kultivovanost chodu výrazně lepší, leckdo říká, že se motor JTD od Fiatu již nedá poznat od benzínu, ten kdo to říká jednoznačně lže. Do kabiny však zvuk motoru příliš neproniká, přesto si moc klidu člověk neužije, minimálně ne do doby než sjedu pneu Continental.
Ale zpět k motoru, Papírový výkon 110 kw je příjemný, navíc je spřažen se šestistupňovou převodovkou, na prvních pět rychlostních stupňů vůz ochotně zychluje, příjemně jede už od nejnižších otáček, každopádně "zvíře" se z něj stává až od 2000 otáček (zde vrcholí točivý moment). Šestý rychlostní stupeň je ovšem pocitově hodně těžký a vhodný spíše na udržení rychlosti a snížení spotřeby, v táhlých dlouhých kopcích nemám to srdce auto trápit a podřazuji na pět.
V několika příspěvcích jsem se zmínil, že se služebními koncernovými vozy nejsem schopen se dostat pod 6,7 litru. S tímto Fiatem jsem na tom o něco lépe, spotřeba se drží na 6,4 litru a možná ještě o něco poklesne, přece jen je motor ještě v době zajíždění.
Vnitřní prostor, výhled a další
Kufr nabízí základních 400 litrů, pro mé potřeby naprosto dostatečné. Vyšší nákladová hrana může mnoha lidem vadit, pro cestu na dovolenou nebo na nákup to však může být i příjemnější (vyšší oporu naložených předmětů; na přepravu rozměrnějších a těžších předmětů volám kamaráda s Transitem).
Vnitřní prostor je dostatečný, tragédie typu Octavia I se rozhodně nekoná. Jelikož mám sedadlo posunuté dosti vzad, uvítal bych větší dveře k nastupování, ale to bude dáno spíše zvykem - jsem odkojený třídveřáky. Všechny ovládací prvky jsou příjemně v dosahu, mimo ovládání předních a zadních mlhovek (které se ovšem stejně využívají minimálně). Příjemná je i loketní opěrka, která se s narůstající vzdáleností od opěradla svažuje dolů (proti koncernovým vozům opravdu velmi příjemné, u koncernových vozů mám loketní opěrku zvednutou, protože překáží).
Zajímavou vlastností je přisvěcování do zatáček, funguje do 40 km/h, při natočení volantu či sepnutí blinkru se automaticky zapne přední mlhovka na příslušné straně. Toto "vynalézavé" řešení je natolik "inovativní", že za mnou neustále chodí lidí mi oznámit nefunkčnost jedné mlhovky.
Výhled vzad je dosti omezen, sloupky C jsou totiž velmi široké, člověk se tedy může buď spoléhat na senzory nebo na obrovská zpětná zrcátka (ta menší na Stilu byla rozhodně lepší, Fiat neměl kritiky poslouchat).
Co bych udělal za změny v konfiguraci?
Jak jsem se již zmínil, jde o vůz služební a vzhledem k našim car policy jde o kompromisní auto. Kdybychom si tento vůz měl objednat za své peníze nebo dát někomu doporučení, zcela jistě bych udělal následující změny:
Tiskni
Sdílej: