Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
1. Na oficiálních stránkách Vodei vůbec nepíšou co to vlastně ten Vodei je. Jen vágní vysvětlení, že ten dekodér není dekodér, ale "multimediální procesor", tedy něco, co jen zpracuje AVI soubor a nějak ho upraví. Proč, jak a s jakým výsledkem, to už vysvětleno není, stejně tak jako důvod, proč by někdo mohl chtít tento produkt použít (k zakódování AVI souborů).
2. To, co nabízí ke stažení, je jen dekodér.
3. Kodér, tedy to, čím se ty Vodei soubory vytváří, ke stažení nenabízí a pouze v sekci FAQ na otázku kde se dá sehnat odpovídají, že je máte kontaktovat pro licenční informace.
4. Nemají žádné informace o tom, co jsou vůbec zač a odkud pocházejí. Prostě nějaká anonymní firma nebo snad člověk, vydávající se za firmu.
To mi přišlo tak podezřelé, že jsem po krátkém pátrání zjistil, že nejen že nikdo oficiálně neví, co je Vodei zač, ale že je to s největší pravděpodobností chytře vymyšlená a důkladně propracovaná past na méně bystré stahovače, kteří si chtějí přehrát stažené video. Toto osmistránkové téma v diskusním fóru Inmatrixu je moc zajímavé:
http://forum.inmatrix.com/index.php?showtopic=2256
Stručný výcuc je asi takovýto: uživatel si stáhne z P2P sítě Vodei video, zjistí, že potřebuje Vodei dekodér. Tak si ho stáhne, uchlácholen tvrzením, že to je bezplatný download. Nainstaluje si jej a video začne hrát. Po několika minutách přehrávání mu ovšem vyskočí okénko dožadující se registrace za zhruba 25 dolarů. To nedá pokoj, dokud se uživatel nezaregistruje a Vodei dekodér si nekoupí. Vzhledem k tomu, že tato anonymní firma nabízí pouze dekodér a na žádosti o poskytnutí licence na kodér nereaguje, je jasné, že tento kodér buď neexistuje, nebo jej nikdo kromě autora tohoto softwaru neviděl. A vzhledem k tomu, že pirátská videa v tomto formátu (což je jen nějak zašifrovaný AVI formát) se v posledních měsících, zdá se, hojně objevují, je asi jasné, že je produkuje a v sítích šíří buď přímo výrobce Vodei nebo někdo jim blízký (kterému za to třeba i platí, nebo s nimi má nějakou jinou dohodu). Což dává smysl a taky vysvětluje podstatu jejich byznysu - oni šíří po P2P sítích video v tomto pseudoformátu a pak kasírují nic netušící uživatele, kteří si to video jenom chtějí přehrát a nepřijde jim divné platit za dekodér tohoto formátu. Chytrý způsob jak vydělat na pirátství a na lidské blbosti - prodávat software, který nedělá nic, jenom zašifruje video v AVI formátu tak, že jde přehrát jenom skrze jejich dekodér, ale na samotném videu nic nemění (obsahuje stejná data, stejný formát audia a videa jako vstupní AVI soubor, ten vlastní audio/video obsah je nedotčen, jen se prostě nějak zašifruje ta obálka kolem toho, aby to přehrál pouze Vodei dekodér, žádná jiná funkce není známa). A k mému údivu už se jim to, zdá se, daří víc než rok. A zdá se, že jsou prakticky nevypátratelní a nepostižitelní.
Jinak doporučuji tu výše zmíněnou diskusi, kde je spousta detailů, spekulací a dohadů, včetně řady teorií o tom, jak a proč vlastně Vodei tenhle podvod provádí a organizuje (možná nějaký neúspěšný pokus o DRM) a taky úsměvných příspěvků zástupce Vodei, který se nejdřív marně snažil všechny pochybnosti vyvrátit tvrzeními stylu "ten dekodér žádnou registraci nevyžaduje, to jenom po těch, co ho používají hodně" (tzn. víc než 10 minut, jak z ohlasů vyplynulo), "je to kvalitní software, používající pokročilé a inovativní algoritmy k optimalizaci obsahu video souboru, aby byl menší nebo se rychleji stáhnul, tak se nedivte, že se za něj platí", "všechny vaše dohady a teorie o spiknutí jsou úplně hloupé a scestné" (aniž by vysvětlil proč a o co mu tedy opravdu jde) nebo "Vodei je kontejner, zakódování do tohoto formátu umožňuje rychlejší stahování video souborů ze sítí, ale nic víc vám k tomu neřeknu, protože to je tajné a patentované" (aby se vzápětí ukázalo, že velikost AVI souborů zpracovaných Vodei procesorem je ve skutečnosti o pár MB větší než těch nezpracovaných a není známý žádný jiný způsob jak by to mohlo urychlit stahování toho souboru), aby se nakonec po sérii nekompromisních obvinění z podvodu navždy odmlčel.
A Vodei se mezitím šíří jako virus - už vidím, že se podpory tohoto formátu kdosi dožaduje v diskusním fóru video editoru Avidemux (protože naráží na tyto soubory a chce s nimi pracovat), ostatní linuxové programy jako MPlayer těchto žádostí od nic netušících uživatelů asi taky nezůstanou ušetřeny, pokud už u nich diskuse na toto téma neproběhla dříve.
Takže Vodei možná ještě neřekl poslední slovo?
Tiskni
Sdílej: