Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po přečtení licence jsem tehdy zjistil, že nic. Autor onoho webu sice využil módního označení "open source" k tomu, aby se web tvářil výjimečně, cool a přátelsky (na což reagovaly weby jako ábíčko jeho propagací), ve skutečnosti ale důvěřiví přispěvatelé posílali recepty pod licencí, která ve stručnosti říkala "všechna práva na obsah připadají serveru Open Source Food, který jej může použít k jakýmkoli účelům". I podivil jsem se nad tímto zvláštně jednostranným pochopením konceptu open-source v diskusi, kde autor webu veřejně odpovídá návštěvníkům. Vznesl jsem námitku, že ten web autor může kdykoli uzavřít a recepty i s těmi krásnými fotkami třeba vydat knižně. Protože podle licence jen a pouze on na to měl právo. Odpověděl, že to je námět k zamyšlení, že se o licence nezajímá, tak proto to tak je. Nebyl jsem ale sám, kdo vyjádřil přání, aby se licence zlepšila, a ona se pak skutečně zlepšila (Creative Commons).
Co mě však při pozdějším návratu do té diskuse uzemnilo bylo to, že pod mým jménem tam byl smířlivý příspěvek, který poděkoval autorovi za jeho odpověď na můj podnět. Autor na tuto smířlivou podvrženou reakci spokojeně zareagoval, což opět falešný příspěvek pod mým jménem spokojeně uzavřel, že to je fér a je to v pořádku. Tohle mě tak vykolejilo, že jsem napsal, že ty smířlivé příspěvky jsem nepsal já, že to je podvod ve snaze přesvědčit veřejnost, že je se serverem všechno fajn a všichni jsme se shodli. Na to autor webu okamžitě zareagoval tím, že mi ukázal svůj výpis admina, kde byly dvě různé IP adresy - jedna moje a jedna podvodníka - a přímo v té diskusi řekl "vidíš, je to ta samá IP adresa, psals to ty, tak nevím o co ti jde, proč tady můj web pomlouváš". Protože mě veřejně na internetu označil za trolla na základě lživého "důkazu", chtěl jsem odpovědět, že to takhle není, jenomže už jsem nemohl: okamžitě po svém nařčení mi zablokoval přístup. Tak jsem ho kontaktoval soukromě a řekl jsem, že nesnáším lhaní, že jasně vidí, že to byly dvě různé adresy, které veřejně označil za tu samou, tak ať ty falešné příspěvky pod mým jménem a celou tu naši diskusi smaže a na celou záležitost jednou pro vždy zapomeneme. Na což mi už jenom (taky soukromě) napsal, že to dělat nebude, že moje návštěva na jeho serveru už vypršela (jeho eufemismus pro ban) a tak že si můžu stěžovat kde chci, ale ne u něj. A dodatečně pozměnil a uhladil svoji veřejnou útočnou odpověď na můj příspěvek tak, aby pro něj vyzněla lichotivěji.
Uf... No kde to jsme. Možná že na tom propagování Free Software jako férovější, etičtější a lidštější alternativy k "Open Source" něco opravdu je. Každopádně bych si příště dával pozor, než bych navivně naslepo o nějakém serveru zprávičkoval jenom proto, že je "Open Source".
Tiskni
Sdílej: