Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A to se má kvůli hlouposti zadavatelů výběrového řízení vybrat horší projekt, i když je známo, že existuje lepší návrh?"Je známo", nebo "někteří lidé míní" že existuje lepší návrh? V čem je vybraný návrh lepší než všechny ostatní? Existuje mnoho odborníků, kteří mají silné pochybnosti o tom, že jde o nejlepší návrh - přinejmenším pro dané místo a/nebo za podmínek, v jakých se státní rozpočet nachází.
Pokud vítězný projekt porušuje podmínky soutěže, je na zvážení potrestání autorů podmínek (protože ti to zvorali).Proč? Co když zvolili takové podmínky proto, že si byli vědomi některých dalších aspektů, které komise ignorovala?
Nevidím důvod, proč by za to měli být trestáni všichni ostaní i s budoucími generacemi, kteří by se na ten horší návrh museli dívat, museli by jej financovat a používat.Lze to samozřejmě i otočit. Proč by měli být trestáni všichni za to, že komise porušila závazné podmínky, které mohly mít pro výběr návrhu zásadní význam?
"Je známo", nebo "někteří lidé míní" že existuje lepší návrh? V čem je vybraný návrh lepší než všechny ostatní? Existuje mnoho odborníků, kteří mají silné pochybnosti o tom, že jde o nejlepší návrh - přinejmenším pro dané místo a/nebo za podmínek, v jakých se státní rozpočet nachází.Je lepší dle mínění výběrové komise, která ten návrh označila za nejlepší, přestože nesplnil podmínky.
Proč? Co když zvolili takové podmínky proto, že si byli vědomi některých dalších aspektů, které komise ignorovala?Bavíme se o konkrétní soutěži na stavbu Národní knihovny, že? Nikdo nevznesl námitku, že vítězný návrh není v souladu s požadavky, které na knihovnu byly a jsou kladeny. Naopak, médii proběhly informace o tom, že podmínka "knihy nad zemí" byla v zadání proto, "protože jsme si mysleli, že jinak knihy ochránit nelze". Ostatně pokud si zadavatelé byli vědomi některých dalších aspektů, měli to do zadání napsat. Pokud chci "ochránit knihy před povodní", mám do zadání napsat "knihy v depozitáři musí být chráněny před tisíciletou vodou" a nemám tam básnit nic o tom, že knihy musí být umístěny v nadzemní části. Stává se dost často, že někdo něco chce, vymyslí si jak to (hloupě) udělat a pak na tom svém hloupém řešení trvá a trvá a odmítá prozradit, co tím vlastěn sleduje. I tady v Poradně se to občas stane. Od toho má být ale zadavatel výběrového řízení dostatečně na výši, aby dokázal zformulovat, co doopravdy chce.
Lze to samozřejmě i otočit. Proč by měli být trestáni všichni za to, že komise porušila závazné podmínky, které mohly mít pro výběr návrhu zásadní význam?Mohly, ale neměly. Pokud se tedy zase někdo neprobudí za půl roku, a nevzpomene si, že zákaz umístění knih do podzemí byl v podmínkách vlastně ze zcela jiného důvodu, a to Kaplického návrh nemá vyřešené. Do té doby bych se džel spíš známých faktů, než nějakých kdyby.
Nikdo nevznesl námitku, že vítězný návrh není v souladu s požadavky, které na knihovnu byly a jsou kladeny.AFAIK měl námitky Bém jako zástupce Hl. m. Prahy, že knihovna porušuje územní plán. Jenže ho přehlasovali.
AFAIK měl námitky Bém jako zástupce Hl. m. Prahy, že knihovna porušuje územní plán. Jenže ho přehlasovali.Nepřehlasovali, Bém sice v tý komisi byl, ale v době kdy se hlasovalo lezl na Everest.
Je lepší dle mínění výběrové komise, která ten návrh označila za nejlepší, přestože nesplnil podmínky.Znovu opakuji, ty podmínky byly závazné, čili komise neměla co takový návrh označit za nejlepší (resp. ho neměla pustit do druhého kola). Tečka.
Od toho má být ale zadavatel výběrového řízení dostatečně na výši, aby dokázal zformulovat, co doopravdy chce.Zadavatel zjevně na výši není - už proto, že nebyl jednoznačně dán rozpočtový rámec pro realizaci. Ten je dost důležitý, tím spíš, že jde o veřejnou zakázku placenou ze státního rozpočtu. Ale když už to zadavatel formuluje špatně, mělo by to tak zůstat. Neodpustím si připomenout jednu podobnost. Když se rozhodovalo o přidělení jediné licence pro celoplošnou soukromou televizi, přišli zájemci s velmi podobnými projekty. Jediný projekt se výrazně odlišoval - byl to ten, který připravila společnost CET21. Narozdíl od ostatních zájemců, kteří plánovali klasickou plnoformátovou komerční televizi, obsahoval projekt CET21 formát ryze "intelektuálský". A tak licenci získala CET21. Ovšem od první minuty vysílání najela na normální komerční program, přesně takový, jaký nabízeli ostatní zájemci - a který byl samozřejmě v hrubém rozporu s podmínkami licence. A co udělala RRTV? Místo aby CET21 licenci okamžitě odebrala (nebo případně po varování s pokutou), "napravila svoji chybu" tím, že podmínky upravila, aby se do nich vysílání vešlo. V případě knihovny jde prakticky o totéž.
Pokud je účelem výběrového řízení pohlazení ega zadavatele, že se sice vybralo špatné řešení, ale podle jeho pravidel, pak máte pravdu. Pokud je účelem výběrového řízení vybrat nejlepší řešení, pak pravdu nemáte. Kontrolní otázka: když vás manželka pošle nakoupit prací prášek s tím, že máte přinést buď čtyři dvoukilové nebo dva pětikilové, a v prodejně budou mít zrovna v akci 10kg balení toho samého prášku za cenu podstatně nižší, než je součet těch dvou 5kg nebo čtyř 2kg, budete se přesně držet zadání, nebo usoudíte, že manželka asi netrvala zrovna na tom konkrétním balení, prostě jen potřebuje doma 10 kg toho pracího prášku, a koupíte to nejvýhodnější balení?Je lepší dle mínění výběrové komise, která ten návrh označila za nejlepší, přestože nesplnil podmínky.Znovu opakuji, ty podmínky byly závazné, čili komise neměla co takový návrh označit za nejlepší (resp. ho neměla pustit do druhého kola). Tečka.
Zadavatel zjevně na výši není - už proto, že nebyl jednoznačně dán rozpočtový rámec pro realizaci. Ten je dost důležitý, tím spíš, že jde o veřejnou zakázku placenou ze státního rozpočtu. Ale když už to zadavatel formuluje špatně, mělo by to tak zůstat.Takže aby se zadavatel náhodou neurazil, postavíme něco horšího? Nebo jaký je k tomu jiný důvod? Jde o peníze z veřejného rozpočtu, na začátku se udělala chyba, kterou je možné napravit (a v tomto případě se tak stalo), ale vy požadujete tu chybu nenapravovat a vesele pokračovat špatným směrem?
Neodpustím si připomenout jednu podobnost. Když se rozhodovalo o přidělení jediné licence pro celoplošnou soukromou televizi, přišli zájemci s velmi podobnými projekty. Jediný projekt se výrazně odlišoval - byl to ten, který připravila společnost CET21. Narozdíl od ostatních zájemců, kteří plánovali klasickou plnoformátovou komerční televizi, obsahoval projekt CET21 formát ryze "intelektuálský". A tak licenci získala CET21. Ovšem od první minuty vysílání najela na normální komerční program, přesně takový, jaký nabízeli ostatní zájemci - a který byl samozřejmě v hrubém rozporu s podmínkami licence. A co udělala RRTV? Místo aby CET21 licenci okamžitě odebrala (nebo případně po varování s pokutou), "napravila svoji chybu" tím, že podmínky upravila, aby se do nich vysílání vešlo. V případě knihovny jde prakticky o totéž.Je tu takový drobný rozdíl. CET21 získala licenci na nějaký formát, který pak ale nedodržela. V přirovnání ke knihovně by to bylo stejné, jako kdyby soutěž vyhrál Kaplický s blobem, ale pak na Letné postavil kvádr. Pokud chcete naopak přirovnání současného stavu s knihovnou k televizním licencím – bylo by obdobné, pokud by např. v zadání pro zájemce o licenci bylo, že se bude vysílat černobíle, a CET21 přišla s tím, že na stejných frekvencích, se stejným výkonem a se stejnou technikou na vysílačích bude vysílat barevně. A Rada by jí následně licenci na takovýto formát (včetně barevného vysílání) přiklepla.
Kontrolní otázka: když vás manželka pošle nakoupit prací prášek s tím, že máte přinést buď čtyři dvoukilové nebo dva pětikilové, a v prodejně budou mít zrovna v akci 10kg balení toho samého prášku za cenu podstatně nižší, než je součet těch dvou 5kg nebo čtyř 2kg, budete se přesně držet zadání, nebo usoudíte, že manželka asi netrvala zrovna na tom konkrétním balení, prostě jen potřebuje doma 10 kg toho pracího prášku, a koupíte to nejvýhodnější balení?To jsou nesrovnatelné věci. Trochu by se tomu blížilo, kdyby byl požadavek na nákup 5 kg prášku např. za 100 Kč a měli by jen balení po 10 kg za 180 Kč.
Takže aby se zadavatel náhodou neurazil, postavíme něco horšího? Nebo jaký je k tomu jiný důvod?Důvod je ten, že pokud se určí pravidla, tak účastník očekává, že se budou dodržovat. V opačném případě je to facka do tváře toho, kdo je dodržuje. Je to podobné, jako když u soutěže Miss bude podmínka nejvyššího věku např. 22 let, přihlásí se tam účastnice, které bude 25 let, porota ji přesto nechá projít všemi koly a nakonec ji na základě hlasování označí za vítězku. Bylo by to snad v pořádku?
To jsou nesrovnatelné věci. Trochu by se tomu blížilo, kdyby byl požadavek na nákup 5 kg prášku např. za 100 Kč a měli by jen balení po 10 kg za 180 Kč.Jak to, že je to něco jiného? Požadavek byl, aby knihy byly chráněny před vodou, což je splněno.
Důvod je ten, že pokud se určí pravidla, tak účastník očekává, že se budou dodržovat. V opačném případě je to facka do tváře toho, kdo je dodržuje. Je to podobné, jako když u soutěže Miss bude podmínka nejvyššího věku např. 22 let, přihlásí se tam účastnice, které bude 25 let, porota ji přesto nechá projít všemi koly a nakonec ji na základě hlasování označí za vítězku. Bylo by to snad v pořádku?Ale tohle nebylo porušení pravidla, ale nevyhovění chybné formulaci požadavku (přičemž požadavek samotný – ochrana knih – dodržen byl). Pravidla se k soutěži přidávají proto, aby se dosáhlo ještě jiného cíle, než je samotný výběr toho nejlepšího. Takže třeba přidám pravidlo, že řešitel musí být česká firma, a budu se chlubit, jak podporuju český průmysl. Pokud někdo pořádá soutěž miss a stanoví si jako podmínku věk do 22 let, protože chce těch soutěží pořádat víc a tak si nechává prostor pro soutěž miss 23 – 30 let, 25 letou účastici vyřadí ve vlastním zájmu a taková účastnice soutěž nevyhraje. Pokud ale limit 22 let stanoví proto, že se "moudře" domnívá, že nikdo starší vyhrát miss nemůže, a na soutěži se objeví nějaká 25letá účastnice, která všechny ostatní hravě strčí do kapsy, vyhlašovatel soutěže jí rád předá korunku jako vítězce. Pokud se někdo řídil i požadavky, o kterých věděl, že jsou jen špatně zadané, ale řídil se heslem "když to tak blbě chtějí, tak jim to tak blbě uděláme", a neměl žádnou snahu ty požadavky změnit, upřesnit, nebo to jednoduše nerisknul a nevytvořil návrh, který by byl lepší i za cenu nesouladu s tím špatným požadavkem, může se třeba obrátit na soud. Z pohledu zadavatele je takový soutěžící značně neseriózní, protože věděl o lepším řešení, ale klidně by využil zadavatelovy neznalosti a prodal mu horší řešení. Hlavní chyba se stala na začátku, kdy se do požadavků dostalo něco, co tam být nemělo. Ale opravdu nevidím jako dobré východisko postavit se k té chybě způsobem "když už jsme tu chybu jednou udělali, budeme se jí držet. Je to sice chyba, ale je naše, a přece si ji nenecháme rozmluvit." Ano, tenhle postup samozřejmě není ideální, nese sebou riziko, že by někdo dokázal udělat ještě lepší návrh, ale bál se riskovat (i když osobně tomu nevěřím, pokud je někdo o kvalitě svého návrhu přesvědčen, půjde i do risku). Ale řešení, že se ta chyba dotáhne až do konce je ještě daleko horší. Ideální by bylo samozřejmě tu chybu na začátku neudělat, jenže na to už je jaksi pozdě.
Pokud ale limit 22 let stanoví proto, že se "moudře" domnívá, že nikdo starší vyhrát miss nemůže, a na soutěži se objeví nějaká 25letá účastnice, která všechny ostatní hravě strčí do kapsy, vyhlašovatel soutěže jí rád předá korunku jako vítězce.Samozřejmě, že nikoliv. A to proto, že 25letá účastnice je již neperspektivní pro modelling (už sebou nenechá tak snadno manipulovat a navíc bude brzy považována za příliš starou). Soutěže Miss nejsou pro radost z krásy, je to čistý kšeft.
Ale řešení, že se ta chyba dotáhne až do konce je ještě daleko horší. Ideální by bylo samozřejmě tu chybu na začátku neudělat, jenže na to už je jaksi pozdě.Ještě je tu stále možnost vyhlásit novou soutěž. Tím spíš, pokud se změnily podmínky a knihovna by se musela postavit o kus jinde.
Ještě je tu stále možnost vyhlásit novou soutěž. Tím spíš, pokud se změnily podmínky a knihovna by se musela postavit o kus jinde.Ano, to je varianta docela férová, ovšem asi lepší by bylo původní soutěž zrušit a novou vyhlásit bez zveřejnění původních návrhů a vyhlášení vítěze. Případně upravit podmínky v průběhu soutěže, a všechny o tom informovat (což ale zase musí mít oporu v zadání, kde se něco takového připustí). Ovšem někdy na to nemusí být čas (což asi není případ NK, za tu dobu, co se všichni dohadují, zda blob ano či ne, mohla být nová soutěž vyhlášena a vyhodnocena).
vyhraje to napr. novel s nabidkou za par set tisic... a franta uzivatel bude nadavat, proc jste si tam nenainstalovali ubuntu... ze by vam ho poslali postou a dokonce zadarmo...Jenže ono záleží na tom, jaké by byly podmínky. Pokud by byla na začátku podmínka, že se do systému nesmí být nikdo schopen přihlásit jako "root" (což Ubuntu splňuje), a pak by do druhého kola pustili i Novell, přestože by tuto podmínku nesplňoval, tak by to byl přesně stejný případ, jako u té knihovny.
že se do systému nesmí být nikdo schopen přihlásit jako "root" (což Ubuntu splňuje)
sudo su
, sudo bash
, ... - takže ani Ubuntu me fascinuje spis jina vec... ta komise byla vybrana, aby o necem fundovane rozhodla, protoze ti co by za normalnich okolnosti (zastupci statu) o tom meli rozhodovat se necitili odborne kompetentni o tom rozhodnout. komise o necem rozhodla... muzeme o jejich rozhodnuti diskutovat... ale pokud je vsechno pravne v poradku... je to tak jedine co s tim muzeme delat...Já se strašně těším na to, až se tohle samé stane s pražskou olympiádou. MOV vybere Prahu pro pořádní OH, načež za půl roku vystoupí primátor Bém, a prohlásí, že ta výběrová komise sice vybrala hezky, ale že do toho vlastně nemá co mluvit, že stavby pro olympiádu nerespektují územní plán, a že Praha vlastně není pro pořádání olympijských vůbec vhodná.
P.S. jen tak mimochodem fakt se ceny ve stavebnictvi posunuli o tretinu za dva roky?
V současné době roste budova nové Národní Technické Knihovny v kampusu ČVUT a VŠCHT v Dejvicích. viz stránky Státní Technické Knihovny
Tento projekt byl naceněn v rámci plánování na 1.3 10^9 Kč, celá stavba včetně profinancování leasingem (ano stát si kupuje něco na leasing) výjde na cca 2.0 10^9 Kč. Nepočítám případné vícepráce, na které nám peníze nikdo nedá, natožpak subjekty, které si je vyžadují.
Projekt měl být společným pro STK, ČVUT a VŠCHT, vysoké školy z něj však vycouvaly. Zákon o NTK také nevzniknul, vidět něco takového zevnitř není příliš veselé. Současná práce není moc zábavná, zalepují se díry, mezery v 3 roky starém neaktualizovaném projektu.. a to vše v rámci jednoho balíčku peněz.
Já osobně tipuji že se NK s takovýmto projektem pod 8 miliard Korun českých nevejde. Pokud tam mají být takové technologie jaké prezentují.
To že se nedodržují rozpočty je jiná věc a je to špatně, ať se to týká jakékoliv stavby. Nedávno jsem se bavil o tzv. vícepracích s majitelem jedné firmy. Když tohle na něj zkoušeli dodavatelé, co mu občas něco staví, řekl jim jasně: "Buď dodržíte dohodnutou cenu nebo s Vámi končím a místo Vás hned nastoupí jiná firma." Dnes už to ani nezkouší a rozpočet vždy dodrží. Proč se takto chovají soukromníci a stát (resp. jeho úředníci) ne?
Ale jinak budu radši, když ty peníze půjdou nastavbu knihovny, než jiné nesmysly. Jestli se domníváte, že o tů částku bude nížší rozpočtový schodek, tak jste pěkně bláhový. Oni ty prachy obratem utratí za něco jiného. Daleko víc mi třeba vadí peníze vyhozené za kampaň na radar (to je samozřejměn podstatně nižší částa, uvádím to jak příklad).
Proč se takto chovají soukromníci a stát (resp. jeho úředníci) ne?To je jednoduché. Jednak z cizího krev neteče (úředníka to nijak nebolí, politik to může dokonce označit jako plus, že se udělá "pro lidi" ještě něco navíc), a zadruhé když se k tomu přidá ještě nějaký ten přímý či nepřímý úplatek, pak už teprve ne.
Tiskni
Sdílej: