Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
> proc mam povinne uprednostnovat stesti a komfort jejiho ditete pred stestim a komfortem sveho ditete?Keďže v tvoje dieťa má matku aj otca, je na tom lepšie ako dieťa z neúplnej rodiny. A preto by si mohol pomôcť tým, čo sú na tom horšie - taká je idea. Volá sa to solidarita.
> Proc to rozhodnuti, zda jim prispeju svyma penezma nenechas na mePodstatná časť štátneho rozpočtu je o tom istom. Nútene sa skladáme na financovanie problémov, ktorá sa nás konkrétne týkajú len nepriamo/čiastočne/okrajovo/... Kľudne môžeš svoj názor naďalej šíriť, získať podporu voličov a presadiť vládu, ktorá uhrádzanie výživného zruší.
Někdy jsem rád, že nikdy děti mít nebudu.Nadruhou stranu se o hodne pripravujes. To ja se na sve caparty docela tesim. Ted jenom pro ne vybrat vhodnou matku.
Nadruhou stranu se o hodne pripravujes.
To je pravda.
Ted jenom pro ne vybrat vhodnou matku.
Tak hodně štěstí. Já vhodného tatínka jestě nenašel.
Třeba z toho udělat trestný činAktuální trestní zákon:
§ 213 Zanedbání povinné výživy
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.
(statistika tykajici se alimentu by neuskodila)?Ty by byla nyní naprosto nepodstatná. Zajímavá by začala být až po schválení takového zákona. A nejsem jako JiK, abych takové chování očekával jen od nějaké národnostní menšiny, ale myslím si, že by se mezi novými rozvody za účelem zisku našlo i dost "bílých" členů naší české společnosti. Neboť kdo nekrade, okrádá rodinu.
Ja nerikam, ze navrhovany zakon byl uplne OK (taky jsem ho nestudoval), ale byl to krok spravnym smerem.O tom silně pochybuju, naopak to byla cesta do pekel. Copak nám bude stát vyplácet peníze co nám dluží klienti? Nebude, budeme si na to muset opět najmout vymahatelskou firmu tak ať totéž udělá i ta matka.
To ze CZ justice je pomala je vec druha. Zatim od tebe slisim jenom JA JA JA...Není to věc druhá, naopak je to věc silně provázaná. A ten "debilní zákon" je jenom workaround, nikoli propracovaný bugfix. Bugfixem by bylo zrychlení justice. A když se ti ten zákon tak líbí... Co kdyby si založil neziskové sdružení, které by takovou službu poskytovalo? Věřím, že by se našli lidi, kteří by na takovou akci nějaké své peníze propůjčily. Kdyby to bylo dobrovolné a ne nařízeno zákonem, taky bych nějakou korunu propůjčil. A když už by si byl v tom, mohl by si poskytovat i služby vymáhání pohledávek a z vymožené částky by si mohl brát třeba 5% jako úrok za půjčku. Z této částky by si pokrýval náklady na provozovaní služby + se snažil pokrýt ztráty na hodnotě fondu vlivem inflace.
Akorát že JiK celou tou svou argumentací neustále dokazuje, že ty pohledávky mohou být nevymahatelné.Myslím si že se mýlíš. JiK ukazuje na to, že tyhle pohledávky neumí vymáhat stát, soukromá organizace by mohla být (a myslím si, že i bude) o něco úspěšnější.
kde má ta ženská ty peníze vzít?A kde mám ty peníze vzít já, když mi klient nezaplatí?
Charita jako odpověď dnes asi není, když tu tenhle problém existuje...No pokud vím, tak zatím žádná taková charitativní organizace neexistuje... Ať ji někdo z příznivců této myšlenky založí a uvidíme jak to dopadne.
Myslím si že se mýlíš. JiK ukazuje na to, že tyhle pohledávky neumí vymáhat stát, soukromá organizace by mohla být (a myslím si, že i bude) o něco úspěšnější.Ne, to neukazuje. Protože stát si na tuhle práci klidně může tu zázračnou soukromou firmu najmout. S tím že veškeré náklady platí neplatič, jak už jsem napsal dříve. Výhoda zákoné úpravy by mohla být v tom, že matka dostane peníze (v plné výši) hned a ne až (a jestli) se peníze podaří vymoct. To se jinak garantovat nedá. Existuje třeba Fond ohrožených dětí. Ale jestli to není to ono, tak už dlouhodobá neexistence ukazuje, že "ať ji někdo z příznivců této myšlenky založí" asi nebude tak snadné.
Protože stát si na tuhle práci klidně může tu zázračnou soukromou firmu najmout.No to není tak jednoduché, protože stát s oblibou dělá výběrová řízení podle toho kdo dá více kapříků. Nedělám si iluze, že něco podobného se neděje i v soukromém sektoru, ale tam musí poskytovatel kapříků vykázat alespoň nějaké schopnosti ohledně vykonávané činnosti.
Výhoda zákoné úpravy by mohla být v tom, že matka dostane peníze (v plné výši) hned a ne až (a jestli) se peníze podaří vymoct.A co kdyby náš "oblíbený stát" takhle garantoval pohledávky všech? Člověk by nemusel mít strach, jestli se mu klient rozhodne zaplatit, zaměstnavatel vyplatí výplatu,...
Existuje třeba Fond ohrožených dětí.No tak v prvé řadě, se ta organizace nijak neprezentuje a její web je hrozný, i charita je business. No a v druhé řadě se IMO tato organizace na alimenty zrovna moc nesoustředí a už vůbec se nesoustředí na vymáhání neplacených alimentů, které by jim jak říkám mohli poskytovat prostředky na provoz.
* že je to hlavně chyba toho chlápka, protože udělal něco amorálního, a měl by tedy za to platit. Pokud se mu nechce, žena by měla alimenty vysoudit (a stát ať se raději stará o rychlejší a spravedlivější soudy). Pokud máte pocit, že to prostě nefunguje a tisíce žen jsou tímto "nevinně" postiženy a stát musí nějak zasáhnout, tak ať zákonodárci zpřísní zákony.No, pokud jsem to dobře pochopil, tak právě o to jde - poslanci zcela správně odhadli že než se jim povede zařídit funkční justici, tak ony vyvživované děti budou dávno brát důchod. Tak se použijí jiné státní orgány. Otázka tedy zní: proč mají zrovna děti doplácet na neschopnost státu?
PS: Reagovat na mne nemá moc smysl, u diskuzí tohoto typu se snažím držet přístupu "jednou a dost" :o)On se někdo najde...
Popisované "nedozírné" následky se týkají akorát toho, že se na tom dá při troše snahy profitovat nelegálním způsobem. Což by nic neměnilo na účinnosti a smysl, kterým je donutit řidiče jezdit podle předpisu, by zůstal.Problém tkví v tom, že by volba míst k měření nebyla determinována bezpečnostním hlediskem, nýbrž pouze a jen finančním. Čili by se nedávaly radary tam, kde jde skutečně o život, nýbrž na místa, kde by to nejvíc vydělávalo (za zapomenuté třicítky po skončených opravách, na nepoužívané vlečkové přejezdy s vraty přímo u silnice, na široké přehledné ulice bez pohybu chodců, těsně za cedule začátku obce apod.). Je to úplně stejné, jako kdyby se nyní nařídilo, aby se "v zájmu bezpečnosti" začaly povinně provádět elektrorevize v soukromých bytech (ony povinné jsou, ale mám na mysli to, že by ke každému přišel soukromý revizní technik a provedl revizi). A za každé porušení předpisů pokuta 5000 Kč. Je jasné, že by přinejmenším 40 % bytových instalací nevyhovělo. Nebo kdyby se uzákonilo, že by mohli existovat soukromí kontroloři toho, zda někdo nekouří na zastávkách nebo nevenčí psa bez vodítka. S tím, že by tito kontroloři měli podíl na vybraných pokutách. Také pěkné, že?
Ale nejvíc na úplatnost policistů podle mne nadávají ti, co uplácejí, protože je štve, že jejich peníze končí v cizí kapse.To je blbost. Ti, co uplácejí (mají na to žaludek), jsou naopak rádi, že to jde. Protože kdyby to nešlo, měli by život o něco těžší - takhle pouze vysolí nějaké peníze a všechno jde jako po másle.
Problém tkví v tom, že by volba míst k měření nebyla determinována bezpečnostním hlediskem, nýbrž pouze a jen finančním. Čili by se nedávaly radary tam, kde jde skutečně o život, nýbrž na místa, kde by to nejvíc vydělávalo (za zapomenuté třicítky po skončených opravách, na nepoužívané vlečkové přejezdy s vraty přímo u silnice, na široké přehledné ulice bez pohybu chodců, těsně za cedule začátku obce apod.).Proč by to nejvíce vydělávalo tam? Například na té magistrále by to jistě vydělávalo dost (než by se řidiči naučili) a takových míst, kde by skutečně prospěla nižší rychlost bezpečnosti, a kde přitom jezdí dost aut na to, aby se vyplatilo měřit, je Praha plná. Strkat radar na obskurní místa bez provozu se nevyplatí a zapomenuté třicítky na hlavních tazích by se alespoň naučili řidiči rychle vyreklamovat. Je-li někde nesmyslná třicítka, není to důvod porušovat zákon, je to důvod u patřičných úřadů lobbovat za její zrušení. Že jsou lidi líní se o "svůj stát" starat, je bug, ne feature.
Je to úplně stejné, jako kdyby se nyní nařídilo, aby se "v zájmu bezpečnosti" začaly povinně provádět elektrorevize v soukromých bytech (ony povinné jsou, ale mám na mysli to, že by ke každému přišel soukromý revizní technik a provedl revizi). A za každé porušení předpisů pokuta 5000 Kč. Je jasné, že by přinejmenším 40 % bytových instalací nevyhovělo.Není to stejné. Alespoň ne ze všech pohledů. Blbé elektroinstalace v jiných bytech mne prakticky neohrožují. A kolik způsobí zraněných a mrtvých obecně, to nevím, ale jistě o dost méně než autonehody způsobené přílišnou rychlostí.
Nebo kdyby se uzákonilo, že by mohli existovat soukromí kontroloři toho, zda někdo nekouří na zastávkách nebo nevenčí psa bez vodítka. S tím, že by tito kontroloři měli podíl na vybraných pokutách. Také pěkné, že?To by nevadilo. Kdyby to museli dokázat, tak proč ne? Jestli je zákon blbý, má se změnit, ne tolerovat jeho porušování. To totiž znevýhodňuje slušné, kteří ho poslouchají, i když s ním úplně nesouhlasí.
Strkat radar na obskurní místa bez provozu se nevyplatíNejde o žádná obskurní místa bez provozu. Jde o místa s hustým provozem, která jsou ale bezpečná, narozdíl od mnohých jiných.
zapomenuté třicítky na hlavních tazích by se alespoň naučili řidiči rychle vyreklamovat. Je-li někde nesmyslná třicítka, není to důvod porušovat zákon, je to důvod u patřičných úřadů lobbovat za její zrušení. Že jsou lidi líní se o "svůj stát" starat, je bug, ne feature.Uvedu čerstvý příklad - nejsou to třicítky, ale zákazy zastavení, které se v pondělí objevila u nás v části města. Jsou tam kvůli natáčení na konci týdne. Značky ovšem neobsahovaly tabulky s platností (ty se tam objevily až dnes, a to pravděpodobně jen proto, že jsem příslušné osoby v úterý seřval), proto zákaz platil okamžitě. Takové umístění je samozřejmě v rozporu se zákonem. Přesto, kdyby existovali soukromí kontroloři zainteresovaní na vybraných pokutách, měli by žně, protože za značkami stála dobrá stovka aut. Jejich řidiči nespáchali žádný přestupek, přesto by jim to přivodilo komplikace, protože by museli přinejmenším ke správnímu řízení a tam to řešit.
A kolik způsobí zraněných a mrtvých obecně, to nevímJá také ne. Jen vím, že vadná elektroinstalace bývá častou příčinou požárů. A nejde jen o soukromé byty, předpisům nevyhovují i mnohé instalace ve veřejných budovách.
jistě o dost méně než autonehody způsobené přílišnou rychlostíTohle je důležité. Ta "přílišná rychlost", přesněji "nepřizpůsobení rychlosti...". Protože nezabíjí překročení nejvyšší povolené rychlosti, ale právě nepřizpůsobení rychlosti podmínkám (rozhledu, stavu vozovky, vlastnostem vozidla a nákladu...). A bohužel je velká tendence vtloukat řidičům do hlavy dodržování nejvyšší povolené rychlosti, takže ti pak více sledují ručičku tachometru než situaci okolo vozidla - a také se více spoléhají na to, že je někdo rychlostními limity povede za ručičku. Nejsou pak schopni řešit takové situace, jako je listí v zatáčce, odstavené vozidlo tamtéž, námraza na mostě, voda ve vyjetých kolejích, pohyb dětí u silnice apod.
To by nevadilo. Kdyby to museli dokázat, tak proč ne? Jestli je zákon blbý, má se změnit, ne tolerovat jeho porušování. To totiž znevýhodňuje slušné, kteří ho poslouchají, i když s ním úplně nesouhlasí.Nechci tolerovat porušování zákona. Ale současně také nechci, aby společnost fízlovatěla. Dalším krokem je totiž už heslo typu "Udej své blízké - udělej to pro blaho Říše."
Nechci tolerovat porušování zákona. Ale současně také nechci, aby společnost fízlovatěla. Dalším krokem je totiž už heslo typu "Udej své blízké - udělej to pro blaho Říše."Naše společnost je natolik "protifízlovitá", že by jí trochu fízlovitosti rozhodně neublížilo.
Jakožto cyklista vnímám jako sakra rozdíl, jestli mne auta na magistrále na Karlově míjí 45 km/h, nebo si drží 70km/h (či ještě víc) z Nuseláku (kde mohu jet po cyklostezce a tak mi je jejich rychlost ukradená).Pokud při té rychlosti 70km/h nedochází k nehodám, tak by tam ta rychlost měla být v rámci rychlení provozu povolená. Ano, tobě na kole rychle jedoucí auta vadí, ale plynulejší provoz je vcelku důležitější, než to, aby se tobě dobře jelo (beztak můžeš jet jinudy) Místo pokutování za rychlost na širokých a rovných silnicích by na nich měla být povolená rychlost zvýšena. Co si budeme povídat, dnešní rychlostní limity jsou dělané na Škodovky 105, které se při devadesátce klepaly, jako by se měly rozpadnout a které při té rychlosti měly větší brzdnou dráhu, než dnešní auta při 110. Jak funguje, když soukromá firma zajišťuje vybírání pokut za něco, se přesvědčili v Británii. V nějakém městě firma provozující parkoviště zároveň měla na starosti vybírání pokut za špatné parkování. Zaměstnanci té firmy proto chodili po městě a pokládali značky "zákaz stání" k zaparkovaným autům. A pak si to vyfotili a vybírali pokuty. Bohužel pro ně si je při této činnosti někdo natočil, takže se to provalilo.
Pokud při té rychlosti 70km/h nedochází k nehodám, tak by tam ta rychlost měla být v rámci rychlení provozu povolená.To by tam asi museli dát elektronické značky. V noci na prázdných ulicích ta sedmdesátka není takový problém, ale ve dne by tam nebyl žádný prostor pro auta z vedlejších (tedy pokud zrovna není totální zácpa, jakože ve špičce je dost často).
Ano, tobě na kole rychle jedoucí auta vadí, ale plynulejší provoz je vcelku důležitější, než to, aby se tobě dobře jelo (beztak můžeš jet jinudy)Auta mohou samozřejmě taky jinudy
Místo pokutování za rychlost na širokých a rovných silnicích by na nich měla být povolená rychlost zvýšena. Co si budeme povídat, dnešní rychlostní limity jsou dělané na Škodovky 105, které se při devadesátce klepaly, jako by se měly rozpadnout a které při té rychlosti měly větší brzdnou dráhu, než dnešní auta při 110.Myslím, že ty věci, co se změnily, nejsou tak podstatné (například reakční doba řidiči je stále zdaleka tím nejkritičtějším), ale to by byl už asi hodně off-topic flame.
Jak funguje, když soukromá firma zajišťuje vybírání pokut za něco, se přesvědčili v Británii. V nějakém městě firma provozující parkoviště zároveň měla na starosti vybírání pokut za špatné parkování. Zaměstnanci té firmy proto chodili po městě a pokládali značky "zákaz stání" k zaparkovaným autům. A pak si to vyfotili a vybírali pokuty. Bohužel pro ně si je při této činnosti někdo natočil, takže se to provalilo.Takže v pořádku, ne?
Myslím, že ty věci, co se změnily, nejsou tak podstatnéObávám se, že tohle bude dost lidí včetně tebe tvrdit, i když bude řízení auta asistované počítačem a reakční doba bude nula celá nula nula nic. Za pár desítek let budou možná ve světě jezdit auta bezpečně ve 150 do zatáček, ale u nás bude v té době pořád platit 90km/h limit mimo dálnici.
u nás bude v té době pořád platit 90km/h limit mimo dálniciPravděpodobně méně. A černá skříňka bude zajišťovat, aby nebyl překročen.
> Ze zakona muzes v urcitych situacich rychlost prekrocit. Treba, kdyz vezes nalehavy pripad do nemocnice.To ma zaujíma - ktorýže zákon konkrétne to dovoľuje?
Obávám se, že tohle bude dost lidí včetně tebe tvrdit, i když bude řízení auta asistované počítačem a reakční doba bude nula celá nula nula nic.Ona je tu taky neméně důležitá reakční schopnost chodců. Babička s nákupní taškou prostě hůře odhadne, je-li možné silnici přeběhnout, když tam bude povolená vyšší rychlost.
Nevadilo by mi, kdyby mohli soukromníci za určitých podmínek rychlost měřitMě by to vadilo. Stát vybírá dost peněz na daních, aby tyto "služby" mohl poskytovat sám.
Tiskni
Sdílej: